אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שערוריית פתיחת הקניונים צילום: עמית שאבי

דעה

שערוריית פתיחת הקניונים

מי הגה את הרעיון שרק מספר זעום של קונים יוכלו להיכנס לחנויות הענק ואלפי אחרים יתגודדו בתורים צפופים? לא ברור אם ישנה הידרדרות בתחלואה או במקדם ההדבקה, אבל ברור שיש הידרדרות באיכות ההחלטות שמתקבלות

30.11.2020, 08:08 | אדריאן פילוט

מי שראה את המראות בקניונים בסוף השבוע האחרון, לא היה יכול שלא לתהות מי היו הגאונים שגיבשו את המתווה המבריק לפיו רק מספר זעום של קונים יוכלו להיכנס לחנויות הענק ואלפי אחרים יתגודדו בחוץ בתורים ארוכים וצפופים. מי הגה את הרעיון לפתוח 10 קניונים בכל רחבי הארץ דווקא בבלאק פריידי ואחרי חודשיים שבהם היו סגורים?

האירוע הזה היה יכול להיות מצחיק אלמלא הבדיחה היתה על חשבון 850 אלף המובטלים. הסיפור החלמאי הזה לא נגמר כאן: שר הבריאות יולי אדלשטיין בעצמו "הופתע" מכישלונו של המתווה המבריק ומיהר לפרסם הודעה כי הינחה את בכירי משרדו "לקיים דיון מקצועי כבר במוצאי שבת על מתווה הקניונים, זאת נוכח המראות שהופצו היום על עומסים משמעותיים בקניונים, עם פתיחת המתווה, ונוכח נתוני התחלואה העולים". עוד התברר בדיעבד שבמשרד הבריאות לא מצאו לנכון להרים טלפון למנהלי הקניונים שהיו יכולים להזהיר כי זה בדיוק מה שיקרה.

קניון עופר בפתח תקווה , צילום: יאיר שגיא קניון עופר בפתח תקווה | צילום: יאיר שגיא קניון עופר בפתח תקווה , צילום: יאיר שגיא

מה שמקומם עוד יותר הוא שערב תחילת הפיילוט, הפרויקטור נחמן אש איים כי "מחר בבוקר יחל פיילוט קניונים ושווקים ועלולה להתרחש הידרדרות שתוביל לסגר. לא אהסס להמליץ על סגר ארצי אם נידרש לכך". המשמעות: מתווה גרוע, כישלונו הצפוי, הטלת אשמה על הציבור ואיום על סגר שלישי. האזרחים "לא בסדר", קבלת ההחלטות "בסדר". אם לא די בכך, אש גם הפציר כי חייבים גם אכיפה קשה יותר. מדוע זה לא עוד קרה? כולנו יודעים את התשובה.

פרופ' גבי ברבש חשף בסוף השבוע שכאשר שקל לקבל על עצמו את תפקיד הפרויקטור נודע לו שישנם 3,000 תקנים זמינים ומתוקצבים לפקחים שיגויסו מקרב המובטלים ויסתובבו ברחבי הארץ, גם בקניונים. איפה הם? מדוע הם לא גויסו? לא ברור אם ישנה הידרדרות בתחלואה או במקדם ההדבקה, אבל ברור שיש הידרדרות באיכות ההחלטות שמתקבלות כאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות