אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היהלומן דן גרטלר על הכוונת של ארה"ב ושוויץ צילום: אוראל כהן

היהלומן דן גרטלר על הכוונת של ארה"ב ושוויץ

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים

30.11.2020, 08:08 | תומר גנון

איש העסקים דן גרטלר, שעשה הון רב מעסקי הכרייה בקונגו נמצא כבר כמה שנים על הכוונת הרשויות בארה"ב ובשוויץ. במהלך 2017 ו־2018, הטילה המחלקה לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) סנקציות על 14 ישויות עסקיות הקשורות לגרטלר, וזאת בהתאם לסעיף שקשור לעבירות חמורות של שחיתות והפרת זכויות אדם.

קראו עוד בכלכליסט

סיפור הבורר שהתפטר נתן אשל, יוסי כהן, בועז בן צור והתרגיל הכפול של החוקר הפרטי כיצד קשורים מקורביו של ראש הממשלה נתניהו להתפוצצות בוררות המיליארדים בין היהלומנים דן גרטלר והאחים גרטנר, ומדוע עקב אחיו של אפי נוה אחרי השופט אורי גורן שהתפטר בזעם תומר גנוןלכתבה המלאה

הסנקציות כללו הקפאת נכסים, ואיסור על מוסדות פיננסים אמריקאים לבצע העברות כספים לחברות הקשורות אליו.

לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. גרטלר השתמש ביחסיו הקרובים עם קבילה, נטען, כדי לקבל תפקיד של מתווך, אשר חברות בינלאומיות שהביעו עניין בעסקים עם המדינה חויבו "לעבור" דרכו.

במקביל, כך דיווח הזידויטשה צייטונג הגרמני, הרשויות בארה"ב ובשוויץ שיתפו פעולה בחקירה נגד גרטלר. משרד המשפטים הפדראלי של שוויץ אישר כי הממשל האמריקאי פנה אליו עוד ב־2016 כדי לקבל פרטים על "גרטלר ואישים נוספים".

בין המסמכים שביקשה ארה"ב משוויץ נמצאים גם רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר משנת 2012.

דן גרטלר, צילום: אוראל כהן דן גרטלר | צילום: אוראל כהן דן גרטלר, צילום: אוראל כהן

גרטלר פועל מאז ההכרזה לביטול הסנקציות נגדו, ומכחיש כל קשר למעשים שמיוחסים לו. "מצער לגלות כיצד שורבב שמו לסוגיה שאין לו דבר וחצי דבר אלא בדיוק ההיפך", נמסר בעבר מטעמו. "הקרן של משפחת גרטלר משקיעה הון הנאמד במיליארדי דולרים בקונגו באופן אישי, משלמת מסים בהיקף של מאות מיליונים, ויצרה אלפי מקומות עבודה ושיקום תשתיות התחבורה, הכבישים, החינוך והבריאות למדינה שסבלה שנים מעוני קשה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות