אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתווה ההלוואות החדש: פירעון חלקי - למי שהכנסתו ירדה ביותר מ-40% צילום: שאטרסטוק

נחשף בכלכליסט

מתווה ההלוואות החדש: פירעון חלקי - למי שהכנסתו ירדה ביותר מ-40%

בנק ישראל פרסם המתווה לדחיית הלוואות למשקי בית, הכולל פירעון של לפחות 25% במשכנתאות ו-50% באשראי צרכני; לקוחות שעונים לתנאי הסף במתווה החדש בבנקים, יוכלו להאריך את תקופת ההקפאה בהלוואות מחברות כרטיסי האשראי לעד 6 חודשים

30.11.2020, 11:01 | עירית אבישר

בנק ישראל פרסם היום את המתווה לדחיית הלוואות למשקי בית (אשראי צרכני ומשכנתאות). עיקרי המתווה פורסמו בשבוע שעבר לראשונה ב"כלכליסט". המתווה החדש יכלול פירעון חלקי של ההלוואות, בניגוד למתווה הקודם שכלל הקפאה מלאה, וכן יהיה פתוח רק למשקי בית שנפגעו משמעותית מהמשבר, קרי שהכנסתם ירדה ב-40% לפחות. כמו כן המתווה יהיה פתוח רק למשקי בית עם הכנסה נטו של עד 20 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

נגיד בנק ישראל פרופ נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון | צילום: אלכס קולומויסקי נגיד בנק ישראל פרופ

לפי המתווה ניתן יהיה לחזור ולפרוע רק 50% מההחזר החודשי בהלוואה של אשראי צרכני, ותקופת ההלוואה תוארך בהתאם ולתקופה של עד 3 שנים. באשר למשכנתאות כאן המתווה מורכב יותר, ולבנק יש שתי אפשרויות להציע ללקוחות. אפשרות אחת הלקוח יוכל לבחור אם לפרוע 25%, 50% או 75% מהמשכנתא למשך שנתיים. התשלום שלא ישולם באותה תקופה ייפרס על יתר תקופת המשכנתא או לחלופין תקופת המשכנתא תתארך בשנתיים. אפשרות נוספת שבנק יוכל להציע דחיית רכיב הקרן באופן שיביא להפחתה בפועל של החיוב החודשי בין 40% ל-75%.

ניתן יהיה להגיש בקשה להצטרף למתווה החדש מתחילת שנת 2021 ועד לסוף מרץ 21.

בנוסף לכך בנק ישראל גם הודיע על הארכת מתווה הקפאת ההלוואות בחברות כרטיסי האשראי. לקוחות שעונים לתנאי הסף במתווה החדש בבנקים יוכלו להאריך את תקופת ההקפאה בהלוואות מחברות כרטיסי האשראי לתקופה של עד 6 חודשים במצטבר.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון מסר: "מתווה דחיית ההלוואות היה מהצעדים הכלכליים הראשונים שננקטו עם פרוץ המשבר, כדי לאפשר למי שנפגע לייצר גשר תזרימי ולסייע לצלוח את תקופת אי-הוודאות. המטרה כעת היא לייצר ודאות לאותם משקי הבית, ולאפשר להם לבצע את ההתאמות הנדרשות ולהיערך בהתאם, עוד בטרם תום תקופת הדחייה בעוד כחודש. שלב זה חשוב מאוד, מכיוון שמאפשר למשק הבית ולבנק שהעמיד לו הלוואה או משכנתא, לשוב להליך בריא של תשלום, גם אם חלקי, תוך פריסת תשלומים לפי יכולתו של משק הבית שניזוק במשבר".

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן מסר: "במתווה זה ניתן דגש על המשך מתן הקלה ללקוחות לצד הסדרת לוח תשלומים מקל לפירעון החוב, זאת בשונה מהקפאה או דחיית החוב. על אף שהמתווה הנוסף מאפשר דחיית הלוואות לתקופה ארוכה יחסית ואופן פריסה גמיש, מומלץ לשקול היטב טרם קבלת ההחלטה על דחיית ההלוואה, לרבות מתן משקל למשך תקופת הדחייה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות