אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: האופוזיציה מנסה לגרור לבחירות, אנחנו נתנגד צילום: איי פי

נתניהו: האופוזיציה מנסה לגרור לבחירות, אנחנו נתנגד

ראש הממשלה התייחס בפתח ישיבת הסיעה לדברי יו"ר האופוזיציה שמקדם את פיזור הכנסת, ואמר כי הליכוד יצביע נגד ההצעה. "הליכוד יצביע בעד אחדות כדי שנביא חיסונים לכל אזרחי ישראל ונגיש סיוע כלכלי. קודם לכן הוחלט בכחול לבן לקדם שורת חוקים בנושא שוויון ואיסור אפליה ללא תיאום בקואליציה

30.11.2020, 15:24 | צבי זרחיה, מורן אזולאי, ynet

בעיצומו של המשבר הפוליטי, שמגיע ככל הנראה לנקודת רתיחה, אמר היום (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "ביום רביעי האופוזיציה תנסה לגרור את ישראל לבחירות".

 

בהצהרה שמסר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד הוא הוסיף: "הליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות". רה"מ התייחס בדבריו להצעה לפיזור הכנסת, שצפויה לעלות מחרתיים להצבעה, ושאותה מקדמת סיעת יש עתיד-תל"ם.

רה"מ הוסיף: "אחדות כדי שנביא חיסונים לכל אזרחי ישראל, אחדות כדי שנמשיך עד מתן החיסונים להיאבק בנחישות בקורונה, אחדות כדי שנגיש עוד סיוע כלכלי לעסקים, לעצמאיים, לאזרחים. אחדות, כדי שנמשיך לשמור על הביטחון ואחדות כדי שנחתום על עוד הסכמי שלום. אלו המשימות שלנו ואנחנו צריכים לעשות אותן יחד".

לדברי נתניהו, "אזרחי ישראל זקוקים לממשלה שפועלת לא למען בחירות, לא למען פוליטיקה, אלא למענם - למען כל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל. למען אחדות". 

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר כחול לבן בני גנץ היה אמור לשאת דברים בסיעתו עוד לפני נתניהו, אך ביטל את הצהרתו. מוקדם יותר אמר גנץ כי מפלגתו תקדם השבוע סדרת חוקים משמעותית בנושא שוויון. הדרמה הזו מתרחשת כאמור יומיים בלבד לפני שהחוק לפיזור הכנסת יעלה להצבעה בקריאה טרומית. אם כחול לבן תתמוך בהצעת החוק אזי יהיה לה רוב.

יו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד, התייחס בישיבת הסיעה לחוק לפיזור הכנסת שסיעתו מתכוונת להגיש. "קורא מפה לכחול לבן - הגיע הזמן שתפסיקו להיות משתפי הפעולה של נתניהו. אם כחול לבן יעשו את הדבר הנכון, בעוד 48 שעות הממשלה תלך הביתה", אמר לפיד.

הצהרת נתניהו הגיעה אחרי ששר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ, הורה ליו"ר הסיעה ח"כ איתן גינזבורג, לקדם עוד השבוע הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה. לפי החלטת גנץ, יקודמו שלוש הצעות חוק חדשות, מתוך כוונה להשלים את הליך החקיקה כבר בכנסת הנוכחית.

בנימין נתניהו בני גנץ  (ארכיון), צילום: אמיל סלמן בנימין נתניהו בני גנץ (ארכיון) | צילום: אמיל סלמן בנימין נתניהו בני גנץ  (ארכיון), צילום: אמיל סלמן

מדובר בחוק יסוד השוויון - בהצעת חוק זו מוצע לעגן במסגרת חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו את הזכות לשוויון ואת האיסור על הפליה. הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת איתן גינזבורג, מיכל קוטלר וונש, עינב קאבלה ותהלה פרידמן.

בנוסף, חוק פונדקאות - הצעת חוק זו נועדה להרחיב באופן שוויוני את מעגל הזכאים לביצוע פונדקאות, להרחיב את מעגל הנשים שיכולות לשמש כפונדקאיות ולהסדיר את האפשרות לביצוע פונדקאות מחוץ לישראל רק באמצעות חברות תיווך שיוכרו על ידי שרי הבריאות והמשפטים, וכן הקמת וועדה מייעצת שתפקידה לייעץ לשרים בנוגע לחברות התיווך כאמור ולאשר מרפאות מחוץ לישראל אשר במסגרתן נעשה הליך פונדקאות לתושבי ישראל. הצעת החוק הוגשה על ידי חבר הכנסת איתן גינזבורג.

הצעת החוק השלישית היא חוק יסוד מגילת העצמאות - מטרת הההצעה היא לעגן בחוק-יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית, לרבות חוקי יסוד אחרים, לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית, מה שיבטיח את מעמדה של הכרזת העצמאות כמקור השראה מחייב לפרשנות המשפט הישראלי כולו. הצעת החוק הוגשה ע"י חברי הכנסת מיכל וונש קוטלר, איתן גינזבורג, עינב קאבלה ותהלה פרידמן.

הליכוד, יהדות התורה וש"ס מתנגדים להצעות החוק. אם שרי כחול לבן יצביעו בעדן, נתניהו יכול לפטרם ומשם הדרך לבחירות קצרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות