אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עשרה דברים שאולי לא ידעתם על ג'נט ילן צילום: עמית שעל

עשרה דברים שאולי לא ידעתם על ג'נט ילן

היכן עשתה את התואר הראשון? איפה הכירה את בעלה? במה עוסק בנם היחיד? ומה גובה התקציב שעליו תהיה אחראית? עשר עובדות מעניינות על יו"ר הפד לשעבר, שנבחרה לתפקיד שרת האוצר בממשל ביידן

30.11.2020, 19:12 | מיקי גרינפלד

היום פורסם באופן רשמי כי נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן החליט למנות את ג'נט ילן לשרת האוצר. ילן, 74, עמדה בראש הפדרל ריזרב בתקופת הנשיא אובמה, ושימשה יועצת לביידן בעת האחרונה. היא תהיה האישה הראשונה בתפקיד. לרגל הבחירה - הנה עשר עובדות מעניינות על האישה שתכהן בקרוב באחד התפקידים הכלכליים החשובים בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

1. את התואר הראשון שלה בכלכלה עשתה ב-Brown ואת הדוקטורט בכלכלה באוניברסיטת ייל, שם סיימה כסטודנטית מצטיינת ויחידה במחזור של גברים.

2. היא הועסקה בהארוורד כמרצה כמה שנים, אך לא קיבלה הצעה למשרה קבועה, לאחר תקופה קצרה של כשנתיים ככלכלנית בפדרל ריזרב ותקופה דומה כמרצה ב- The London School of Economics and Political Science, קיבלה את המשרה הבכירה המיוחלת באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה.

3. את בעלה, ג'ורג אקרלוף (George Akerlof) פגשה בקפיטריה של שלוחת הפד בסן פרנסיסקו. היא נישאה לו ב-1978 – יחלפו 21 שנים עד שהבחור שעמו קשרה את ליבה ואת חייה יזכה בפרס נובל לכלכלה. לשניים יש ילד אחד, רוברט. כלכלן.

ג ג'נט ילן ובעלה ג'ורג' אקרלוף | צילום: איי אף פי ג

4. על הקשר בין השניים הללו: "ג'נט היא מאד מאוזנת ומקורקעת. היא חושבת בבהירות ויש לה הרבה מאד קומון סנס. ג'ורג' הוא הרבה יותר אומנותי, יש לו רגעים של גאונות", סיפר על השניים הקולגה והידיד של בני הזוג אנדרו רוז (Andrew Rose), פרופסור לכלכלה מברקלי.

5. בכמה מהראיונות שנערכו עמה, כשנשאלה על תחומי העניין ותחביבים, אמרה שאנשים ישתעממו כנראה אם הם יצטרפו לארוחת ערב בביתה, שכן המשפחה שלה מעמיקה כמעט כל הזמן בדיונים כלכליים.

6. היא כמובן נחשבת פורצת דרך עבור לא מעט נשים (כאישה ראשונה בראש הפד ולפני כן כשצמחה ככלכלנית מובילה בעולם גברי מאוד), אך היא עצמה מעדיפה לצמצם את משמעות תפקידה בהקשר המגדרי. כך למשל ביקשה שיכנו אותה בתואר Fed chair ולא כ-Fed Chairwoman כפי שחלק הציעו.

ג ג'נט ילן | צילום: AP ג

7. עובדים בפד סיפרו שבמהלך שנותיה כסגנית היו"ר וכיו"ר נהגה כמעט תמיד לאכול צהריים בקפיטריה של הבניין - ולא אחת עצרה לידם עם שאלות על תחזיות כלכליות - או לפעמים בשאלות על הילדים שלהם.

8. סת' קפרטנר (Seth Carpenter), הכלכלן הראשי לענייני ארה"ב ב-UBS, שעבד בעבר תחתיה בפד, סיפר לוושינגטון פוסט: "היא רצתה לדבר כלכלה ברמה מאוד מאוד עמוקה. ועדיין, פעם כשחזרתי מחופשת לידה כאב היא כן עצרה כדי לתפוס אותו במסדרון, לשאול אותי מה קורה ולעבור על התמונות במובייל שלי".

9. נשיאת הפד בסן פרנסיסקו כיום, מארי דאלי (Mary Daly), שעבדה תחת ילן, מספרת: "אנשים פונים אליה לא רק בגלל שהיא חכמה אלא בגלל שהיא תמיד חושבת על אנשים - שמרגישים שהם חלק מהתהליך, שהקשיבו להם".

10. כנשיאת הפד היתה ילן אחראית על 2,800 עובדים ותקציב שנתי של 750 מיליון דולר. כשרת האוצר, תידרש ילן לפקח על העסקת 87 אלף עובדים במערכת הפדרלית, ועל תקציב שנתי של 6.6 טריליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות