אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסות חוגגות: לעשירים כבר יש חיסון לקורונה צילום: שאטרסטוק

דעה

הבורסות חוגגות: לעשירים כבר יש חיסון לקורונה

מי שמרוויח מעליית הבורסות הן השכבות החזקות. כשהציבור ברח מהבורסה ופדה עשרות מיליארדי שקלים מהחסכונות בשיא הבהלה, גופים מוסדיים ומשקיעים אמידים רכשו את הסחורה, וזו הניבה תשואה מסחררת

01.12.2020, 07:49 | ירדן רוז'נסקי

להגיד שנגיף הקורונה יצר משבר שטלטל את החיים של כמעט כל אדם בעולם זה כבר מובן מאליו, קלישאה שבתוך פחות משנה הפכה שחוקה. הנגיף שינה הרגלים והפך את הכלכלה ושוק ההון לים סוער. הכלכלה הריאלית ספגה מכה קשה — עסקים נסגרו, מאות אלפים הצטרפו למעגל האבטלה ומספר גדול עוד יותר הוצא לחל"ת.

קראו עוד בכלכליסט

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

אבל לא כולם חטפו. נגיף הקורונה הוא לא רק נגיף בריאותי, הוא גם נגיף אנטי־חברתי. בשעה שהכלכלה הריאלית נאנקת, הבורסות חוגגות, וזה קורה לא מעט משום שהבנקים המרכזיים החליטו לא לאפשר להן לקרוס. בחסות הזרקות נדיבות של נזילות, שניתנו בעקבות הקריסה הגדולה במרץ, הכיוון שלהן הוא אחד — למעלה.

מי שמרוויח מכך אלו השכבות החזקות בחברה. כשהציבור ברח מהבורסה ופדה עשרות מיליארדי שקלים מהחסכונות שלו בשיא הבהלה, גופים מוסדיים ומשקיעים אמידים רכשו את הסחורה, וזו הניבה תשואה מסחררת. הצצה לכך ניתן לקבל מדו"חות בתי ההשקעות, שנהנו מזינוק בפעילות הברוקראז' שלהם. אתמול פרסם בית ההשקעות IBI, שמתמחה בשירותים לשכבות החזקות, את הדו"חות שלו לרבעון השלישי של השנה. מהם, עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של השנה ההכנסות שלו ממתן שירותי בורסה עלו ביותר מ־50%.

הדו"חות חושפים שגם אוכלוסיות חזקות שממונן לא מושקע בבורסה הצליחו לחמוק מפגיעה כלכלית בקורונה. כך למשל, ההכנסות של IBI משירותי תפעול וניהול הוניים עלו ב־17.5%. החטיבה שמספקת את השירותים האלו, IBI קפיטל, היא זו שעוסקת בכל מה שקשור לאופציות שמקבלים עובדים, ניהול הון עבור יזמים, מייסדי חברות ומנהלים בכירים וליווי של עסקאות מיזוגים ורכישות. כלומר, אקזיטים. ואכן, במהלך שנת הקורונה הזו מיליארדי דולרים החליפו ידיים בשלל אקזיטים. קטר ההייטק הישראלי לא עצר, הוא פשוט התנתק מהרכבת שנקראת מדינת ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות