אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכפוף לאישור הממשלה: עמית איסמן נבחר פה אחד לתפקיד פרקליט המדינה צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים

בכפוף לאישור הממשלה: עמית איסמן נבחר פה אחד לתפקיד פרקליט המדינה

קרוב לשנה אחרי פרישתו של שי ניצן מהתפקיד, פרקליט מחוז חיפה נבחר פה אחד בוועדה שהוקמה ביוזמת שר המשפטים. ההחלטה עדיין נתונה לאישור הממשלה. חברי ועדת האיתור: "הוא הציג משנה סדורה ומפורטת להתמודדות עם האתגרים הניצבים היום בפני מערכת אכיפת החוק, הן במישור המקצועי והן במישור הניהולי"

30.11.2020, 20:14 | ynet

ועדת האיתור למועמד למשרת פרקליט המדינה החליטה הערב (שני) פה אחד להמליץ על מינויו לתפקיד של עו"ד עמית איסמן, פרקליט מחוז חיפה. ההחלטה עדיין כפופה לאישור הממשלה.

בהחלטת הוועדה נכתב כי עו"ד איסמן זכה להמלצות מצד בכירי מערכת המשפט, שעמדו על מעלותיו המקצועיות והאישיות של איסמן. "הוא בעל ניסיון רב שנים בפרקליטות המדינה, ובשנים האחרונות מילא תפקידים בכירים ביותר בארגון", אמרו בוועדה. "לשיטת הממליצים מדובר במועמד ראוי ביותר לתפקיד פרקליט המדינה".

עוד נכתב כי "בהופעתו המרשימה בפני הוועדה, ניכרה היכרותו המעמיקה של עו"ד איסמן עם מערכת אכיפת החוק ועם המערכת הממשלתית בכללותה. עו"ד איסמן הציג משנה סדורה ומפורטת להתמודדות עם האתגרים הניצבים היום בפני מערכת אכיפת החוק, הן במישור המקצועי והן במישור הניהולי".

עו"ד עמית איסמן, צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים עו"ד עמית איסמן | צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים עו"ד עמית איסמן, צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים

חברי הוועדה לאיתור המועמד לפרקליט המדינה היו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים עו"ד סיגל יעקבי, עורכת הדין רחל תורן שמשמשת נציגת עורכי הדין מקרב הציבור ונציג האקדמיה פרופ' אורן גזל אייל. מאז עזיבתו של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, נזכיר, ממלא את מקומו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט המשמש גם פרקליט המדינה.

חברי הוועדה כתבו עוד כי התרשמו מיכולתו של איסמן להוביל מהלכים ארגוניים משמעותיים, שתכליתם חיזוק אמון הציבור בפרקליטות המדינה ובמערכת אכיפת החוק. "לאורך שנותיו, הוכיח עו"ד איסמן יכולת משפטית גבוהה ביותר וכישורים משפטיים יוצאי דופן, יכולת ניהול מעולה, יושרה ואמינות, יכולת עמידה בלחצים, והפגין עמוד שדרה מקצועי וערכי אל מול אתגרים כבדי משקל", אמרו חברי הוועדה.

שתי התבטאויות שנויות במחלוקת

בהודעה התייחסו החברים גם להתבטאויות שנויות במחלוקת של איסמן לקולגות. ב-2008, כששימש מנהל מחלקה, פנה למתמחה ושאל אותה בקול אם יש לה בארון חוטיני מנומר. כשהשיבה בשלילה, פנה לפרקליטה שעמה שוחח באותו רגע ואמר לה: "את רואה, זאת בחורה נורמלית, היא לא מחזיקה דברים כאלה בארון".

המתמחה ציינה כי הדבר הביך אותה והיה בוטה, אבל היא לא חשבה שנועד כדי להטריד אותה מינית או לפגוע בה. התבטאות נוספת השנייה המיוחסת לאיסמן היא כששימש פרקליט מחוז. לפי גרסתה של פרקליטה, היא ביקשה להתייעץ עמו בנוגע לתיק שהסנגוריה לחצה עליה להביא לסיום בהסדר טיעון. לפי גרסת אותה פרקליטה, אמר לה איסמן: "את לא גבר, אין לך ביצים, נכון...? כי כשאת גבר ומועכים לך את הביצים אז יש תחושה של כאב אבל יש גם תחושה של עונג, וזה מה שהסנגורית עושה לנו".

מנכ"לית משרד המשפטים דאז אמי פלמור קבעה אז כי ההתבטאויות מהוות התנהגות שאינה הולמת עובד מדינה, ובעקבות כך רשמה לו התראה בהליך משמעתי פנימי.

"הוועדה בחנה בכובד ראש את ההליך המנהלי שהתנהל בעניינו של עו"ד איסמן ואת החלטת מנכ"לית משרד המשפטים דאז, ושמעה את התייחסותו לדברים. הוועדה השתכנעה כי אמירות אלו, אשר נאמרו לפני שנים רבות, אינן מאפיינות את עבודתו ואת התנהלותו של עו"ד איסמן", אמרו בוועדה על האמירות. "הוועדה רשמה בפניה כי עו"ד איסמן הביע צער עמוק על הדברים ולקח אחריות על מעשיו, לרבות בפני הוועדה עצמה, וכן התרשמה באופן בלתי אמצעי, מכך שהפיק את הלקחים הנדרשים".

עוד נכתב כי "עו"ד איסמן הבהיר באופן מפורש כי הוא פועל מתוקף תפקידו לשמור על שיח מקצועי מכבד בפרקליטות המדינה ומחוצה לה, וכי בכוונתו להמשיך ולפעול כך. הוועדה סבורה כי במכלול נסיבות העניין, שתי אמירות אלו, שנאמרו כאמור לפני שנים רבות, אינן עולות כדי פגם ערכי-נורמטיבי המונע ממנו מלכהן בתפקיד פרקליט המדינה".

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר כי "‏עו"ד עמית איסמן יהיה פרקליט מדינה מצוין. מכל עבר מעידים על איסמן שהוא משפטן מבריק, מקצועי וישר דרך. לא בכדי הוא נבחר פה אחד על ידי ועדת האיתור, למרות שהתמודד מול מועמדים מעולים. אני מברך על בחירתו ובטוח שיפעל בעצמאות וללא משוא פנים לחיזוק שלטון החוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות