אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב דש במו"מ למכירת חלקו במגדל מניבים, 4 חודשים בלבד אחרי השלמת הבנייה צילום: גיאודרונס

מיטב דש במו"מ למכירת חלקו במגדל מניבים, 4 חודשים בלבד אחרי השלמת הבנייה

מניבים ריט מציעה לרכוש את החלק של בית ההשקעות בבניין בכפר סבא תמורת 124 מיליון שקל - שווי חלקו של מיטב בבניין, כשהרוב יינתן במניות; גורם בשוק ההון: "העמיתים של מיטב דש מחולצים על חשבון בעלי המניות של מניבים"

01.12.2020, 16:01 | צלי גרינברג
קרן השקעות הנדל"ן המניב 'מניבים ריט' דיווחה בשבוע שעבר כי היא מנהלת משא ומתן לרכישת חלקו של בית ההשקעות מיטב דש במגדל 'מניבים מיטב' בכפר סבא, תמורת 124 מיליון שקל. זאת כ-4 חודשים בלבד לאחר שדיווחה על השלמת בנייתו ומסירתו אליה.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המשא ומתן מניבים ציינה כי התמורה עבור חלקו של בית ההשקעות הנבחנת לעת זו, עומדת על 11.8 מיליון שקל מזומן, בעוד היתר יינתן במסגרת הקצאת מניות של מניבים ריט.

מגדל מניבים , צילום: גיאודרונס מגדל מניבים | צילום: גיאודרונס מגדל מניבים , צילום: גיאודרונס

השווי שתקבל מיטב דש, המחזיקה ב-40% מהמגדל, מציין אמנם הפסד קטן בגובה של כ-7 מיליון שקל על כלל השקעתה בו, שכן העלות הכוללת ששילמה על רכישתו עמדה על 131.04 מיליון שקל, מתוך 327.6 מיליון שקל עלות כוללת ששילמו מיטב ומניבים  על רכישת המגדל.

אך שוק ההון מביט בדברים בזווית נוספת, ויש הסבורים כי מיטב דש מנסה להיפטר מהנכס ששוויו ירד מאז רכישתו, מחשש לשערוכים נוספים מטה, עקב חוסר הוודאות האופפת את תחום הנדל"ן המניב בתקופת הקורונה.

מניבים אמנם דיווחה על השלמת בניית המגדל ומסירתו אליה רק בסוף אוגוסט האחרון, אך גורמים בשוק ההון מספרים ל'כלכליסט', כי היא החלה לשווקו כבר לפני כשנה, והוא עדיין עומד ריק.

אותם גורמים מוסיפים כי "מהעסקה בין השתיים ניתן להסיק שהעמיתים של מיטב דש מחולצים על חשבון בעלי המניות של מניבים, שידוללו כתוצאה ממנה. מבחינת בית ההשקעות, הוא ככל הנראה אינו מעוניין לרשום שיערוך מטה על אחזקתו במגדל בסוף השנה, ומכירת אחזקתו בו במסגרת עסקת מניות תאפשר לו לחסוך זאת".

כך לדוגמא, בדו"ח הכספי לרבעון השלישי של השנה, עליו דיווחה מניבים ריט לפני כשבועיים, רשמה הקרן הפסד שיערוך בגובה 13.6 מיליון שקל על חלקה במגדל.

במצגת שפרסמה מניבים כשעתיים לאחר פרסום הדו"ח הכספי לרבעון, היא גם הורידה את תחזית ה-NOI לבניין ל-22-27 מיליון שקל בגמר מלא ותפוסה מלאה, חלף 25-29 מיליון שקל שהעריכה בדו"ח השנתי של 2019, שפורסם רק במרץ האחרון.

גורמים אחרים בשוק ההון ציינו בפני 'כלכליסט' כי "עסקת המניות דווקא משרתת את בעלי המניות של מניבים, שכן היא אינה מוסיפה לקרן עלויות רכישה גבוהות מחד, אך מאפשרת לקרן ולבעלי המניות להנות ממלוא האחזקה בבניין מאידך".

אותם גורמים מוסיפים, כי "נכון שהמשמעות היא דילול עבור בעלי המניות של מניבים ריט, אך אלו זוכים מצד שני בנכס שנכנס לתוך החברה ויניב רווחים".

מניבים ריט ובית ההשקעות מיטב דש התקשרו בהסכם לרכישת הבניין, הממוקם בכניסה המערבית לכפר סבא בצומת רעננה דרום, כבר בסוף יולי 2018. מדובר בבניין משרדים של 25 אלף מ"ר המתפרסים על פני 19 קומות, מהם 1,300 מ"ר מסחר בקומת הקרקע, לצד 14.4 אלף מ"ר חנייה ומחסנים הממוקמים ב-4.5 קומות תת קרקעיות.

ממיטב דש, המחזיקה ב-6.36% ממניות קרן הנדל"ן המניב, נמסר בתגובה כי "בית ההשקעות מיטב דש בחר להיחשף לפיזור פרוטפוליו הנכסים של חברת מניבים ריט, שמנוהלת מצויין, על חשבון השקעה בבניין בודד. כאן היתרון של קרן מניבים, שלה יש את הניסיון בניהול מבנים ובניינים".

מקרן מניבים ריט לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות