אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסור לסגור שוב את החינוך צילום: רויטרס

אסור לסגור שוב את החינוך

צריך לעשות הכל כדי להמשיך את הלימודים בבתי הספר. זה צריך להיעשות בזהירות המרבית ובשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, שיידעו שאם יהפכו לאדומות, לא תהיה ברירה אלא לסגור הכל, כולל מערכת החינוך

02.12.2020, 07:59 | שחר אילן

מי שחשב שיש עוד זמן רב עד הסגר הבא התבדה אתמול. ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס הבהירה בתדרוך לעיתונות שישראל בתחילתו של גל תחלואה שלישי. זאת, לאור עלייה בממדי התחלואה שהחלה עוד לפני השפעת, פתיחת חלק מהקניונים והחזרת תלמידי כיתות י'־י"ב ללימודים.

ראוי לקשר בין דברי אלרעי פרייס לדברים שאמר אתמול מנהל מחלקת החינוך של OECD אנדריאס שלייכר בשיחת זום עם הוועדה לזכויות הילד של הכנסת. שלייכר קרא לישראל לא לסגור את בתי הספר במקרה של סגר שלישי וציין כי רוב המדינות המפותחות סגרו את בתי הספר בגל הראשון, "אבל כמעט כל המדינות באירופה שמרו על בתי הספר פתוחים בגל השני".

קראו עוד בכלכליסט

כיתה ריקה, צילום: שאטרסטוק כיתה ריקה | צילום: שאטרסטוק כיתה ריקה, צילום: שאטרסטוק

שלייכר הסביר ש"ילדים סובלים הכי מעט מהווירוס, אבל הכי הרבה מהמדיניות החברתית של סגירת בתי ספר ומסגרות". לדבריו, "הדרך הטובה ביותר למנוע פערים חברתיים במערכות החינוך היא להשאיר את בתי הספר פתוחים".

ישראל ניצלה את חופשת חג הפסח בסגר הראשון ואת חופשות החגים בסגר השני כדי לסגור גם את בתי הספר, אבל פתחה אותם רק זמן רב לאחר מכן. שלייכר הזכיר בדיון ש"הילדים של היום הם הכלכלה של העתיד", ולכן יש להיזהר מפגיעה בהם.

מלבד פגיעה עתידית בכלכלה, מדובר כבר כעת בהמון טרגדיות אישיות של ילדים שינשרו, יסתבכו ויסבלו מבעיות בריאות ונפש. הנזקים מסגירת המערכת זמן קצר כל כך אחרי שנפתחה סוף סוף יהיו גדולים עוד יותר.

ולכן, כשישראל תיכנס לסגר שלישי, צריך לעשות הכל כדי להשאיר את מערכת החינוך פתוחה. זה צריך להיעשות בזהירות המרבית ובשיתוף פעולה עם רשויות מקומיות, שיידעו שאם יהפכו לאדומות, לא תהיה ברירה אלא לסגור בתחומן הכל, כולל מערכת החינוך. אבל הגיע הזמן שמדינה שתמיד אומרת שהחינוך מעל הכל גם תיישם את זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות