אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה מאריכה את הגבלות הקורונה - עד 10 בינואר צילום: רויטרס

דיווח שוטף

גרמניה מאריכה את הגבלות הקורונה - עד 10 בינואר

פוטין הורה להתחיל בחיסון המוני ברוסיה בשבוע הבא; סין: ביממה האחרונה אובחנו רק 9 חולים חדשים; בריטניה אישרה את השימוש בחיסון של פייזר - "ייתכן שראש הממשלה ג'ונסון יתחסן בשידור חי"; המלצה בארה"ב: "ניתן לקצר הבידוד ל7 ימים במקרים מסוימים"

03.12.2020, 20:43 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

22:30 - גרמניה מאריכה את הגבלות הקורונה - עד 10 בינואר

גרמניה תאריך את ההגבלות במדינה שנועדו להאט את התפשטות נגיף הקורונה עד 10 בינואר, כך הודיעה הקנצלרית אנגלה מרקל. ההגבלות, שיועדו להסתיים ב-20 בדצמבר יוארכו אל תוך חג המולד וחגיגות השנה החדשה.

19:30 - המלצה בארה"ב: "ניתן לקצר הבידוד ל7 ימים במקרים מסוימים"

הסוכנות למניעת מחלות בארה"ב (CDC) ריכך היום את המלצותיו לגבי תקופת הבידוד למי שנחשף לאדם חולה בקורונה.

עד כה עמדה המלצת ה-CDC על 14 ימי בידוד – זו נותרה בעינה, אמר מנהל תחום הקורונה בסוכננות ד"ר הנרי וולקה (Henry Walke), "כדרך הטובה ביותר להפחתת סיכון הפצת נגיף קוביד 19".

בה בעת, לדבריו, הסוכנות זיהתה "שתי חלופות מתאימות" להמלצה האמורה. וולקה ציין כי הבידוד יכול להסתיים לאחר 10 ימים אם האדם לא פיתח תסמינים של המחלה – והוא יכול אף להסתיים לאחר 7 ימים אם האדם שאינו סימפטומטי קיבל תוצאה שלילית על בדיקה.

19:00 - הקורונה בבריטניה: 648 מתו ביממה האחרונה, יותר מ-16 אלף אומתו לנגיף

 

הרשויות בבריטניה עדכנו כי ביממה האחרונה מתו 648 חולי קורונה פעילים במדינה. עוד נמסר כי מספר האנשים שנמצאו חיוביים לנגיף ביממה האחרונה עומד על 16,170. מדובר בעלייה בנתוני התחלואה והתמותה בהשוואה ליממה הקודמת, אז דווח על יותר מ-13 אלף נשאים חדשים ו-603 מתים.

  

בתוך כך, אלגרה סטרטון, מזכירת העיתונות של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, אמרה כי ייתכן שהוא יתחסן נגד קורונה בשידור חי כדי להראות שהשימוש בחיסון "בטוח". "הוא לא יעשה זאת לפני מי שצריך את זה יותר", אמרה אך ציינה כי "אני לא חושבת שהוא ישלול לעשות זאת". נזכיר כי ג'ונסון בן ה-56 חלה בקורונה בחודש אפריל ואף פונה לטיפול נמרץ בעקבות החמרה במצבו.

18:30 - פוטין הורה להתחיל בחיסון המוני ברוסיה בשבוע הבא

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה היום (ד') לממשלתו להתחיל בהפצה המונית של החיסון נגד נגיף הקורונה בארצו, כבר בשבוע הבא. פוטין ציין כי רוסיה תשלים את ייצורן של 2 מיליון מנות חיסון בתוך ימים ספורים.

"בואי נסכים על זה – את לא תדווחי לי בשבוע הבא, אלא תתחילי בחיסונים המוניים... בואו נתחיל כבר עם העבודה", אמר פוטין בשיחת ועידה עם סגנית ראש הממשלה טטיאנה גוליקובה, האחראית על תחום הבריאות בממשלה. גוליקובה אמרה כי החיסון ההמוני יתחיל החודש על בסיס התנדבותי.

על האופן שבו פותח החיסון הרוסי, המכונה "ספוטניק V", נמתחה לא מעט ביקורת, בין היתר בשל העובדה שפוטין הודיע על מתן אישור רגולטורי עבורו כבר באוגוסט, עוד לפני השלמת שלב הניסויים הקליניים השלישי והחשוב ביותר. בשבוע שעבר טענה היצרנית הרוסית, גמאליה, שלחיסון שלה יעילות מקסימלית של כ-95%.

רוסים רבים כבר קיבלו את החיסון, ולפי שר הבריאות מיכאיל מורשקו, הוא חולק ליותר מ-100,000 מהם עד עתה. מוקדם יותר הבהיר דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, כי הרוסים יקבלו עדיפות בקבלת החיסון. "הייצור בתוך רוסיה, שכבר החל, יענה על צורכיהם של הרוסים", אמר.

 

החיסון הרוסי, צילום: איי פי החיסון הרוסי | צילום: איי פי החיסון הרוסי, צילום: איי פי

 

15:20 - ארגון הבריאות העולמי: בדיונים עם סוכנות הבריאות הבריטית לגבי קבלת גישה לחלק מהמידע שבידיהם

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע שקיבל מידע מהחברות פייזר וביונטק לגבי חיסון הקורונה שלהן, ובדק אותו לקראת "אישור אפשרי לשימוש חירום", שיהווה גושפנקא עבור מדינות לאישור השימוש בו. הארגון מסר לרויטרס בנוגע לסוכנות הבריאות והתרופות הבריטית (MHRA): "ה-WHO נמצא בדיונים עם ה-MHRA לגבי קבלת גישה לחלק מהמידע של ההערכה שלה, שיכול לעזור לקבלת אישור החירום של ה-WHO". בריטניה אישרה את החיסון נגד קוביד 19 של פייזר מוקדם יותר היום, לפני ארה"ב ושאר מדינות אירופה, והפכה בכך למדינה הראשונה במערב שמאשרת במלואו חיסון שלדבריה צריך להגיע לאוכלוסייה הפגיעה ביותר כבר בשבוע הבא.

מטה ארגון הבריאות העולמי בג מטה ארגון הבריאות העולמי בג'נווה | צילום: רויטרס מטה ארגון הבריאות העולמי בג

14:00 - פולין: מספר הנדבקים חצה את המיליון

פולין דיווחה על למעלה ממיליון מקרי קורונה, כך על פי מידע של משרד הבריאות המקומי, בעוד המדינה נאבקת במחסור ברופאים ובאספקה רפואית בעיבו של הגל השני במדינה. פולין אישרה עד כה 1,013,747 נדבקים ו-18,208 מקרי מוות.

12:30 - גרמניה מתקרבת להטלת מגבלות ריחוק חברתי נוקשות יותר

גרמניה הולכת ומתקרבת להטלת מגבלות ריחוק חברתי נוקשות יותר, ואחד מראשי מדינות המחוז שלה הבטיח שכך יהיה, לאור העלייה במספר המקרים במדינה. הסגר החלקי שהוטל בתחילת נובמבר הוארך לדצמבר בשבוע שעבר. מנהיגים פדרליים ומחוזיים במדינה צפויים לדון בהארכת המגבלות לתוך ינואר בוועידת וידאו שתתקיים ביום רביעי. גרמניה דיווחה על 17 אלף נדבקים חדשים בעדכון האחרון שלה, וכן על 487 מקרי מוות - המספרים הגבוהים ביותר מאז פרוץ המגפה.

9:12 - החיסון של פייזר לקורונה אושר בבריטניה

ממשלת בריטניה הודיעה כי אישרה את השימוש בחיסון של חברת התרופות האמריקאית "פייזר" לנגיף הקורונה. בהצהרה נמסר כי "הממשלה קיבלה את ההמלצה העצמאית של MHRA לאשר את החיסון לנגיף קוביד-19 של פייזר-ביונטק". עוד נמסר כי החיסון יהיה זמין ברחבי הממלכה החל מהשבוע הבא.

חיסון קורונה של פייזר, צילום: רויטרס חיסון קורונה של פייזר | צילום: רויטרס חיסון קורונה של פייזר, צילום: רויטרס

בריטניה היא המדינה הראשונה במערב שמאשרת בפועל חיסון לקורונה. רגולטור הבריאות הבריטי MHRA - Healthcare Products Regulatory Authority – אישר את הבוקר את השימוש בחיסון שפיתחו פייזר וביונטק, במסגרת הליך חירום.

המשמעות של ההחלטה היא שה-MHRA מעניק לממשלת בריטניה את המנדט החוקי לאשר את הפצת חיסון תוך ימים. החיסון של ביונטק ופייזר נמצא בימים אלה על שולחן ה-FDA והרשות הרגולטורית של האיחוד האירופי לקראת הכרעה בשאלת האישור.

ביונטק ופייזר מסרו שהמנות הראשונות של החיסון יגיעו לבריטניה בימים הקרובים. הממשלה הבריטית רכשה מהחברות 40 מיליון מנות. כזכור, החיסון שפיתחו החברות הציג יעילות של 95% בניסוי הקליני המקיף שהסתיים לפני שבועות אחדים.

 

8:20 - הקורונה במקסיקו: 8,819 נדבקים אובחנו ביממה, 825 חולים מתו

 

משרד הבריאות של מקסיקו עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה 8,819 נדבקים בנגיף הקורונה, ועוד 825 בני אדם מתו ממנו. בכך עלה מניין המתים מפרוץ המגפה ל-106,765. יום קודם לכן אובחנו 6,472 נדבקים ומתו 285 חולים.

קורונה במקסיקו, צילום: רויטרס קורונה במקסיקו | צילום: רויטרס קורונה במקסיקו, צילום: רויטרס

8:10 - סין: 9 חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה, לעומת 12 יום קודם לכן

 

השלטונות בסין דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה רק תשעה חולי קורונה חדשים. זאת לעומת 12 חולים חדשים שאובחנו יום קודם לכן. נמסר כי שבעה מהחולים הגיעו מחוץ למדינה. כמו כן אובחנו שלושה נדבקים ללא תסמינים, אשר רשויות הבריאות בסין סופרות בנפרד מהחולים. מניין המתים מהנגיף נותר ללא שינוי: 4,634.

בדיקות קורונה בעיר צ בדיקות קורונה בעיר צ'ינגדאו | צילום: איי אף פי בדיקות קורונה בעיר צ

8:00 - ארה"ב: תקופת הבידוד לנחשפים לחולי קורונה תקוצר ל-7 עד 10 ימים

המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) צפויים לקצר את משך הבידוד למי שנחשפו לחולי קורונה. גורם בכיר בממשל בארה"ב אמר כי לפי הכללים החדשים שיפורסמו בקרוב, מי שבאו במגע עם חולה מאומת יידרשו לצאת מבידוד אחרי 10 ימים, במקום 14 כיום. ניתן יהיה לסיים את הבידוד אף מוקדם יותר, אחרי שבעה ימים, למי שיימצא שלילי בבדיקה. 

חולה קורונה ניו יורק, צילום: AFP חולה קורונה ניו יורק | צילום: AFP חולה קורונה ניו יורק, צילום: AFP

7:00 - צוות מייעץ בארה"ב: לתת עדיפות בחיסון לקורונה לצוותי רפואה ודיירי בתי אבות

צוות מומחים המייעץ למרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) המליץ לתת את החיסונים הראשונים נגד נגיף הקורונה לצוותי הרפואה ולדיירים בבתי האבות. בישיבת צוות המומחים הוצגו נתונים שלפיהם מדי שבוע יהיו זמינות חמישה עד עשרה מיליון מנות חיסון, לאחר שגופי הפיקוח יאשרו את החיסונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות