אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום נגד פלסטיני שחדר לעשרות חשבונות של לקוחות בנק לאומי צילום: מור כוכבי

כתב אישום נגד פלסטיני שחדר לעשרות חשבונות של לקוחות בנק לאומי

החשוד השתלט על מספרי הטלפון של לקוחות הבנק, ובאמצעותו החליף סיסמה והצליח לגנוב 230 אלף שקל, שהבנק החזיר ללקוחותיו; לאומי: "המקרה התגלה תוך זמן קצר ולא נגרם כל נזק ללקוחותינו"

02.12.2020, 09:54 | עירית אבישר
מתקפות הסייבר והפריצות לחשבונות אישיים ממשיכות לצבור תאוצה: פרקליטות מחוז ירושלים הגישה אתמול (ג') כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד עלי שריתח, עו"ד פלסטיני בחשד כי חדר לחשבונות בנק של לקוחות לאומי, ניסה לגנוב 6.5 מיליון שקל, ואף הצליח לגנוב 230 אלף שקל, שלאומי השיב ללקוחותיו.

קראו עוד בכלכליסט

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד נתי בן חמו מפרקליטות מחוז ירושלים, במהלך תקופה מסוימת החזיק החשוד במאגר מידע שהכיל מידע אישי הנוגע למאות לקוחות בנק לאומי. מידע אישי זה כלל, בין היתר, את הנתונים הבאים – מספרי תעודות זהות וחשבונות בנק, שם משתמש, פרטי כרטיסי אשראי, מספר טלפון נייד, וצילום תעודת הזהות של בעל החשבון.

כספומט של בנק לאומי , צילום: מור כוכבי כספומט של בנק לאומי | צילום: מור כוכבי כספומט של בנק לאומי , צילום: מור כוכבי

בסביבת לאומי מציינים כי המידע לא דלף מהמערכות הפנימיות של הבנק, אלא ממאגרים אחרים שאינם קשורים לבנק, וכי החשוד ניסה להיכנס לאתר לאומי גם עם מספרי תעודות זהות של אנשים שאינם לקוחות הבנק. ככל הנראה החדירה לחשבונות לאומי בלבד נעשתה היות והבנק מאפשר תהליך החלפת ססמא לאתר הבנק אפשרי באמצעות הטלפון הנייד. כחלק מפעילותו החשוד השתלט על מספר הנייד של הלקוחות, וכך הצליח לשנות את הססמא ולהיכנס לחשבון.

מלאומי נמסר בתגובה: "בעקבות פניה של לאומי למשטרת ישראל, אתמול הוגש כתב אישום כנגד אדם שאסף פרטים אישיים על אנשים שונים (לא רק לקוחות לאומי) בעזרת קשריו העסקיים ולא ממאגרי מידע של לאומי, באמצעותם השתלט על הטלפונים הניידים שלהם ודרכם ניסה לפרוץ לחשבונות הבנק. הודות למערכות ההגנה והגילוי המתקדמות שלאומי מפעיל באופן שוטף, המקרה התגלה תוך זמן קצר ולא נגרם כל נזק ללקוחותינו".

מכתב האישום עולה כי במהלך החודשים יולי – אוקטובר האחרונים ניסה החשוד מאות פעמים לחדור לחשבונות של לקוחות הבנק דרך אתר האינטרנט של הבנק בלי שניתנה לו הרשאה לכך, במטרה לגנוב מחשבונות אלה כסף.

כדי לחדור לחשבונות של לקוחות הבנק, הוא השתלט מרחוק על קווי הטלפון הסלולריים של לקוחות הבנק בחברת פרטנר. החשוד פנה לחברה בה מנוי בעל החשבון, תוך שהוא מתחזה לבעל המנוי או כבעל סמכות לפעול במנוי, מסר פרטים מזהים שאינם שלו, וביקש להעביר את המנוי של בעל החשבון לכרטיס SIM אחר אותו החזיק. בעקבות המצג הכוזב, העביר נציג השירות של חברת הסלולר את המנוי של בעל החשבון לכרטיס ה-SIM שהיה בידי הנאשם. כתוצאה מהעברת המנוי לכרטיס ה- SIM שבידיו של הנאשם, נחסם בעל החשבון משימוש במנוי הטלפון שבבעלותו.

לאחר שהחשוד השתלט על המספר הנייד, הוא הצליח לקבל מהבנק קוד אימות לתוך מכשיר הטלפון שלו, ולשנות את ססמת הכניסה לבנק. ב-77 מקרים הצליח הנאשם לחדור לחשבונות הבנק, אז ניסה הנאשם לגנוב סכום של קרוב ל-6.5 מיליון שקל מ-32 חשבונות. בסופו של דבר הוא הצליח לגנוב סכום של קרוב ל-230 אלף שקל, אולם גם במקרים הללו הבנק השיב את הכסף ללקוחות.

עוד עולה מכתב האישום כי לאחר גניבת הכסף, ביצע החשוד פעולות שונות כדי להסתיר את מקור הכסף, ובין היתר העביר סכום כסף אותו גנב לחשבון הבנק של זוג מכרים של הנאשם והנחה אותם כיצד לפעול כדי להעביר אליו את הכסף במזומן. בהמשך, הוא איים על אחד מבני הזוג שאם יפנה למשטרה ויספר על מקור הכסף, ירצח אותו ויפגע במשפחתו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות