אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג’ון בלושי: הגשים חלום להיות בדרן וכוכב רוק במקביל צילום: איי פי

ג’ון בלושי: הגשים חלום להיות בדרן וכוכב רוק במקביל

סרט תיעודי חדש על בלושי מגולל את סיפורו של האיש הכי מצחיק באמריקה, שכולם ידעו שלא יגיע לגיל פנסיה

03.12.2020, 08:03 | יאיר רוה

ב־1978 ג’ון בלושי הגשים חלום — להיות גם הקומיקאי הכי מפורסם באמריקה וגם כוכב רוק: אלבום ההופעה של ״האחים בלוז״, ההרכב שלו ושל דן אייקרויד, הגיע למקום הראשון במצעד המכירות והפך ללהיט ענק, וההרכב מילא אולמות. הוא היה אז בן 29. ״בגיל 30״, מספרת ג׳ודי, אשתו של בלושי, ״הוא הופיע בתוכנית הכי מדוברת בטלוויזיה, ׳סאטרדיי נייט לייב׳, הוא היה עסוק בצילומי ׳האחים בלוז׳ והסרט שלו, ׳בית החיות׳, הפך לקומדיה הכי קופתית בכל הזמנים. הוא היה בהיי מרוב הצלחה, אבל לא הרגיש בטוח בעצמו״. שלוש שנים אחר כך, בגיל 33, הוא מת ממנת יתר של קוקאין והרואין, כמו כוכב רוק.

קראו עוד בכלכליסט

״בלושי״, הסרט התיעודי של אר.ג׳יי. קאטלר, זמין לצפייה בטרום־בכורה מקומית כחלק מפסטיבל דוקאביב גליל בגרסת האונליין שלו (עד 5 בדצמבר). בהמשך הוא יהיה זמין לצפייה בערוצי הדוקו וה־VOD של HOT ,yes וסלקום TV. כחצי שעה מתוכו היא אחד הדברים מצחיקים שראיתי באחרונה. זו חצי שעה של קטעי השיא משתי העונות הראשונות של ״סאטרדיי נייט לייב״, שבלושי היה אחד משמונת חברי הצוות המקורי שלה, לצד אייקרויד, צ׳בי צ׳ייס, גילדה רדנר וביל מוריי.

ג’ון בלושי , צילום: איי פי ג’ון בלושי | צילום: איי פי ג’ון בלושי , צילום: איי פי

סרטו של קאטלר מתחיל עם קטע וידיאו נדיר של בלושי עושה טסט מצלמה לפני צילומי ״סאטרדיי נייט לייב״. זו פתיחה מצוינת כי הדימוי הפרוע שדבק בבלושי מאז מותו — הסמים, איבוד השליטה, ההתנהגות הקפריזית על הסט — מאפיל על העובדה הפשוטה שמוצגת בקטע הקצר, שגם בישיבה מאחורי שולחן, בלושי היה גאון קומי. גאון בשליטה פיזית וגאון בשליטה קולית. ההצלחה שהוא זכה לה הגיעה לו כי הוא באמת היה אחד האנשים הכי מצחיקים באמריקה. אולם, כמו שאומרים חבריו ושותפיו כבר בתחילת הסרט, ההצלחה הזאת הפכה מהר מאוד למסוכנת עבורו.

״בלושי״ הוא סרט תיעודי שמבוסס על ראיונות אודיו שהוקלטו עבור ספר שבסופו של דבר לא יצא לאור, ועליהם נערכים מאות קטעי ארכיון. קאטלר לא מבהיר למה קטעי האודיו האלה לא נחשפו קודם ולמה הספר לא נכתב, או למה לא נערכו ראיונות חדשים עם הדוברים.

כמו כן, נתח גדול מהסרט – העוסק בצוות שהתגבש במועדון האימפרוב ״סקנד סיטי״, ושייסד את תוכנית הרדיו של ״נשיונל למפון״ ומשם גויסו כמעט כולם לצוות המייסד של ״סאטרדיי נייט לייב״ — כבר תועד באחרונה פעמיים, גם בסרט התיעודי וגם בסרט העלילתי (“A Futile and Stupid Gesture“ בנטפליקס), ומי שכבר ראו את הסרטים ההם, ירגישו שיש כאן חזרה בתכנים ואפילו בקטעי הארכיון.

אחרי השיאים של ״סאטרדיי נייט לייב״, ״בית החיות״ ו״האחים בלוז״, הקריירה של בלושי, וכך גם החיים שלו, (וגם הסרט עצמו) דועכים אל הסוף הבלתי נמנע. כנראה שלכולם היה ברור שבלושי לא יגיע לפנסיה. צ׳בי צ׳ייס שהאפיל על בלושי בעונה הראשונה של ״סאטרדיי נייט לייב״, ואיפשר לבלושי לפרוח רק אחרי שפרש מהתוכנית, התגבר על התחרות והאיבה ששררו ביניהם ומסכם בכנות: ״בלושי היה הכוכב שלנו, כולנו הערצנו אותו״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות