אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תפקידים בכירים לא אוישו - והמינויים יחכו לממשלה הבאה צילום: משטרת ישראל

תפקידים בכירים לא אוישו - והמינויים יחכו לממשלה הבאה

הליכה לבחירות מוקדמות תעכב את איושן של משרות בכירות – מפכ"ל המשטרה, פרקליט המדינה ועוד שורה של מנכ"לים ויו"רים

03.12.2020, 07:05 | כתבי כלכליסט
הקדמת הבחירות עלולה לעכב את איושן של שורת משרות בכירות בשירות הציבורי במינויי קבע. השבוע בחרה ועדת איתור בראשות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את עו"ד עמית איסמן לפרקליט המדינה, משרה שאינה מאוישת זה שנה מאז פרישתו של שי ניצן. רה"מ נתניהו התנגד להקמתה של ועדת האיתור, וכעת הסבירות שהוא יעלה לאישור הממשלה את מינויו של איסמן אינה גבוהה. משטרת ישראל פועלת בלא מפכ"ל קבוע זה שנתיים מאז פרישתו של רוני אלשיך. גם משרת נציב שירות בתי הסוהר אינה מאוישת במינוי קבוע זה שנתיים.

במקביל, פועלת ועדת איתור לבחירת יועץ משפטי לכנסת בראשות נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס. יו”ר הכנסת יריב לוין יבחר את היועץ המשפטי לכנסת מבין רשימת המועמדים שיוצגו לו על ידי ועדת האיתור.

ניצב מוטי כהן, צילום: משטרת ישראל ניצב מוטי כהן | צילום: משטרת ישראל ניצב מוטי כהן, צילום: משטרת ישראל

בשוק התקשורת מחכים שלושה תפקידים לאיוש קבוע. הראשון הוא של יו"ר הרשות השנייה, שבו משמשת כיום יוליה שמאלוב ברקוביץ' מאז אוקטובר 2017. לתפקיד נבחרה קרן אוזן, שהחליטה להסיר את מועמדותה לאור העיכוב במינויה בשל המשברים הפוליטיים והבחירות החוזרות. בימים אלה נעשה בלשכת שר התקשורת יועז הנדל הליך מחודש לאיתור יו"ר חדש, כאשר בין המועמדים גם שמאלוב ברקוביץ'.

בנוסף, ממתינים שני מינויים ותיקים לאישור הממשלה, לאחר שאושרו מחדש לאחרונה על ידי הנדל. האחד הוא של מישל קרמרמן־דקל למנכ"לית הרשות השנייה. לרשות אין מנכ"ל קבוע מדצמבר 2014. קרמרמן־דקל נבחרה לתפקיד עוד באוקטובר 2018 ועברה את אישורן של ועדת גילאור ומועצת הרשות השנייה. היא הגישה שתי עתירות לבג"ץ כנגד העיכוב במינויה, אך הן נדחו. המינוי השני הוא של ניר שוויקי ליו"ר מועצת הכבלים והלוויין. למועצה אין יו"ר קבוע מספטמבר 2018. שוויקי נבחר לתפקיד בדצמבר 2018 ועבר את אישור ועדת גילאור.

אם הממשלה תפוזר בקרוב, זה יהיה כנראה לפני שהיא תספיק למנות מנכ"ל חדש לרשות מקרקעי ישראל, כך שלא יהיה מי שיוביל את הרשות לשינוי מגמה שענף הנדל”ן זקוק לו. גם תפקיד מנהל מחוז תל אביב של רמ"י, אולי החשוב במחוזות הרשות, לא מאויש, וזה בוודאי לא יתרום להאצת שיווק הקרקעות לבנייה למגורים. הממשלה עוד לא מינתה גם את ראש מטה הדיור ואת ראש מטה התכנון — תפקידים שעליהם ליצמן ודרעי התעקשו. גם למועצה הארצית לתכנון ובנייה עוד אין יו”ר קבוע.

בתחום התשתיות והאנרגיה מחכים לאיוש תפקיד יו"ר רשות החשמל שטרם אויש מאז פרישתו של אסף אילת לפני כחצי שנה; מנכ"ל רשות התחבורה הציבורית שלא אויש שלושה חודשים מאז פרישתו של אמיר אסרף; יו"ר נתיבי גז הממשלתית שיחליף את היו"ר היוצא איתן פדן; יו"ר רכבת ישראל שלא אויש מאז פרישתו של דן הראל בתחילת השנה; ואולי גם יו"ר חדש לנמל חיפה אם ההפרטה תידחה.

 

בכתיבה השתתפו צבי זרחיה, אביאור אבו, אמיתי גזית וליאור גוטמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות