אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה התחילה במבצע החיסונים; ארגון הבריאות העולמי: לא תרופת פלא למיגור הקורונה צילום: אי אף פי

דיווח שוטף

רוסיה התחילה במבצע החיסונים; ארגון הבריאות העולמי: לא תרופת פלא למיגור הקורונה

הראשונים להתחסן ברוסיה - אנשי רפואה, מורים ועובדים סוציאליים במוסקבה; רופאים באנגליה קיבלו הוראה להתחיל ולצייד את מרכזי החיסונים עד אמצע החודש; ארגון הבריאות העולמי: "החיסונים - כלי חזק וחשוב, אך הם לא יספיקו לבדם"; בסן פרנסיסקו החליטו להיכנס לסגר מוקדם מהמתוכנן שיימשך חודש: "אם יאזלו המיטות אצלנו לא יהיה מחוז אחר שיוכל לסייע לנו"

05.12.2020, 17:13 | כלכליסט ו-yner

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

17:15 - ארגון הבריאות העולמי: חיסונים אינם תרופת פלא למיגור הקורונה

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הזהיר כי חיסונים אינם תרופת פלא למיגור משבר הקורונה, זאת על רקע החלטת רוסיה  (ראו דיווח קודם) להתחיל לחסן את העובדים בקבוצות הסיכון ועל רקע החלטות של מדינות נוספות שמתכוננות להפצת החיסונים. "חיסונים לא משתווים לאפס קורונה", אמר מנהל מקרי החירום בארגון, מייקל ריאן. עוד הוסיף כי לא כולם יוכלו להתחסן כבר בתחילת השנה הבאה. "החיסונים יוסיפו כלי חזק וחשוב למערכת הכלים שעומדת לרשותנו, אך החיסונים לבדם לא יספיקו", הוסיף. בדומה, מזכ"ל הארגון טדרוס אדהנום הזהיר אף הוא מ"התפיסה הרווחת שהמגפה הסתיימה", זאת בעוד שהנגיף ממשיך להתפשט במהירות.

13:15 - מוסקבה תחילה - רוסיה החלה במבצע החיסונים לקורונה

 

ברוסיה החלו הבוקר בהזרקת המנות הראשונות במסגרת מבצע החיסונים ההמוני שעליו הכריז השבוע הנשיא ולדימיר פוטין. המבצע הבוקר החל במוסקבה, מוקד התחלואה המרכזי ברוסיה. כפי שפוטין עצמו הודיע, הראשונים שקיבלו את החיסון הם אנשי רפואה, מורים ועובדים סוציאליים, כאלו שנמצאים בסיכון מוגבר לחשיפה לנגיף. חלקם קיבלו הזמנה אישית להגיע ל-70 מוקדי החיסון שנפתחו בעיר, ובהודעת טקסט שנשלחה לאחד מהם, מורה בבית יסודי, נכתב: "אתה עובד במוסד חינוכי ונמצא בעדיפות עליונה לקבלת חיסון לקורונה, בחינם".

מבצע חיסונים במוסקבה, צילום: אי פי איי מבצע חיסונים במוסקבה | צילום: אי פי איי מבצע חיסונים במוסקבה, צילום: אי פי איי
 
נפתחו 70 מרכזי חיסונים, צילום: אי אף פי נפתחו 70 מרכזי חיסונים | צילום: אי אף פי נפתחו 70 מרכזי חיסונים, צילום: אי אף פי

מוסקבה היא מוקד התחלואה ברוסיה. לפי הרשויות במדינה, יעילותו של חיסון ספוטניק היא 92%, צילום: אי אף פי מוסקבה היא מוקד התחלואה ברוסיה. לפי הרשויות במדינה, יעילותו של חיסון ספוטניק היא 92% | צילום: אי אף פי מוסקבה היא מוקד התחלואה ברוסיה. לפי הרשויות במדינה, יעילותו של חיסון ספוטניק היא 92%, צילום: אי אף פי

לפי הרשויות במוסקבה, רק בחמש השעות הראשונות למבצע החיסון הבוקר הגיעו יותר מ-5,000 איש למוקדי החיסון השונים. לפי שעה הרשויות מגבילות את גיל המתחסנים לעד 60, ואוסרות על מי שסובל ממחלות רקע ומנשים הרות לקבל את הזריקה.

החיסון הרוסי, המכונה בשמו המסחרי "ספוטניק V", עורר לא מעט חשש בקרב מומחי בריאות במערב, לאור המהירות הרבה שבה פותח והעובדה שקיבל אישור רגולטורי עוד לפני השלמת הניסויים הקליניים שנועדו לבחון את בטיחותו ואת יעילותו. בחודש שעבר טענה היצרנית הרוסית, "גמאליה", כי לחיסון יעילות של כ-92%. החיסון הזה, כמו אחרים שפותחו בעולם, ניתן בשתי זריקות נפרדות בהפרש של 21 ימים.

 

באירופה מזהירים מפני חיסונים מזויפים

 

בינתיים, באירופה מזהירות הרשויות מאפשרות שארגוני פשיעה ינסו לנצל את המרוץ העולמי לחיסון ויפיצו חיסונים מזויפים. היורופול, סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי, הזהיר אתמול כי ארגוני פשיעה מסוימים כבר החלו לנצל "הזדמנויות" שהציגה בפניהם מגפת הקורונה. "מרגע שחיסון לגיטימי ייכנס לשוק, גרסאות מזויפות של מותג החיסון הספציפי צפויות להיות מופצות במהרה", מסר היורופול באזהרה שלו.

 

הארגון ציין כדוגמה חיסון מזויף לשפעת שהתגלה במקסיקו בחודש אוקטובר. הוא הזהיר שמדובר בסכנה של ממש לבריאות הציבור. "לחיסונים מזויפים עלולה להיות השפעה מרחיקת לכת במקרה שבו התפרצויות חדשות יתרחש בקהילות שחשבו שהן מחוסנות".

 

בגרמניה חוששות הרשויות גם מפגיעה פיזית של ממש במרכזי החיסון המיוחדים שהוקמו עוד בטרם הגעת משלוחי המנות הראשונים, וזאת בצל ההפגנות – לעתים הסוערות – של גרמנים המתנגדים לצעדי ממשלתה של אנגלה מרקל בכל הנוגע למשבר הקורונה.

בברלין מוקמים כעת שישה מרכזי חיסון, ומי שהופקד על הקמתם, ראש סוכנות ההגנה האזרחית לשעבר אלברכט ברומה, אמר כי סוגיית האבטחה בהם היא מרכזית ביותר. הוא אמר שבניגוד לבתי החולים, שהיחס אליהם נוטה להיות מכובד הרבה יותר, "עם המרכזים האלה בהחלט אפשרי שאנשים שמתנגדים לחיסונים או אחרים שמוכנים להפעיל אלימות יגידו 'בואו נצית אותם בגלל שאנחנו חושבים שחיסונים זה טיפשי'".

 

הפגנה בברלין נגד תקנות הקורונה, אוגוסט האחרון, צילום: אי פי איי הפגנה בברלין נגד תקנות הקורונה, אוגוסט האחרון | צילום: אי פי איי הפגנה בברלין נגד תקנות הקורונה, אוגוסט האחרון, צילום: אי פי איי

 

 

13:00 - איראן: מספר קורבנות הקורונה חצה את ה-50 אלף

מספר המתים באיראן מקורונה חצה את ה-50 אלף היום (שבת), לאחר ש-321 חולים נוספים מתו ב-24 השעות האחרונות, כך מסר שר הבריאות במדינה. מספר הנדבקים הכולל במדינה חצה את המיליון והוא עומד כעת על 1,028,986. דוברת השר, סימה סדאת לארי, מסרה לטלוויזיה במדינה ש-12,181 אנשים נוספים אובחנו כמאומתים בקורונה ביום שישי. מספר המתים הכולל במדינה עומד כעת על 50,016.

 

לוויה של חולה קורונה בטהרן, צילום: איי פי לוויה של חולה קורונה בטהרן | צילום: איי פי לוויה של חולה קורונה בטהרן, צילום: איי פי

12:45 - אנגליה נערכת להתחלת פרויקט החיסונים באמצע דצמבר

רופאים באנגליה קיבלו הוראה להתחיל ולצייד את מרכזי החיסונים עד אמצע החודש. במכתב שנשלח למערכות הבריאות הציבוריות באנגליה, הזהירו כי "ההיקף והמורכבות" של תוכנית ההתחסנות תהפוך זאת לאחד "האתגרים הגדולים ביותר שעמדו אי פעם בפני מערכת הבריאות הציבורית (NHS)". על המכתב חתום ד"ר ניקיטה כנעני, המנהל הרפואי ב-NHS, ואד וולר, מנהל תחום הטיפול היום יומי במשרד הבריאות. "מהותי שנתחיל להפעיל את שירות החיסונים המקומיים כדי לאפשר למטופלים שבעדיפות הגבוהה להתחיל ולקבל גישה לחיסון", נכתב.

מרכזי החיסונים צריכים להיות מוכנים לתת 975 מנות של חיסונים למטופלים שבעדיפות הגבוהה בתוך שלושה וחצי ימים מרגע האספקה ב-14 בדצמבר. מהירות נתינת החיסונים היא קריטית, שכן החיסונים שמייצרת חברת פייזר צריכים להיות מאוחסנים בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות צלסיוס ויישארו יציבים בטמפרטורה גבוהה יותר אך רק לזמן מוגבל. לפי החלטות הממשלה, הראשונים שיקבלו את החיסונים באנגליה יהיו אנשים מעל גיל 80.

החיסון של פייזר שאושר לשימוש בבריטניה, צילום: רויטרס החיסון של פייזר שאושר לשימוש בבריטניה | צילום: רויטרס החיסון של פייזר שאושר לשימוש בבריטניה, צילום: רויטרס

11:04 - רוסיה: שיא נדבקים יומי בקורונה במדינה, כ-8,000 אובחנו במוסקבה

הרשויות ברוסיה מסרו כי ביממה האחרונה נשבר שיא הנדבקים היומי במדינה. 28,782 חולי קורונה אובחנו ברוסיה ביממה החולפת, בהם כ-8,000 בבירה מוסקבה. במקביל, 508 חולי קורונה מתו ביממה החולפת במדינה, ומספר המתים שם מפרוץ המגפה עומד על 42,684.

מתן חיסון ספוטניק נגד קורונה במוסקבה, צילום: אם סי טי מתן חיסון ספוטניק נגד קורונה במוסקבה | צילום: אם סי טי מתן חיסון ספוטניק נגד קורונה במוסקבה, צילום: אם סי טי

9:52 - IBM: חשפנו נסיונות להתקפות סייבר נגד חברות  המפיצות חיסונים לקורונה

ענקית הטכנולוגיה IBM הזהירה כי חשפה מספר ניסיונות להתקפות סייבר שכוונו נגד חברות המעורבות בהפצת החיסונים לקורונה. לפי החברה, אחד היעדים היו מחשבי מזכ"ל הנציבות האירופית למסים ומכסים, וכן גם חברות באירופה ובאסיה, ששמן לא נחשף.

בתוך כך, נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן הודיע כי לא יחייב בחוק את האמריקאים להתחסן נגד קורונה לאחר שיהיה חיסון זמין ומאושר. "אני אעשה כל שבכוחי כנשיא כדי לעודד אנשים לעשות את הדבר הנכון, וכשהם יעשו זאת אדגיש את החשיבות של זה", אמר

8:41 - גרמניה: 483 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

ביממה האחרונה אובחנו בגרמניה עוד 23,318 נדבקים חדשים בקורונה, ומספרם הכולל מפרוץ המגפה עומד על 1,153,556. כך מסרו הרשויות במדינה. עוד נמסר כי ביממה האחרונה מתו שם 483 חולי קורונה, מה שמעלה את מספרם הכולל מפרוץ המגפה ל-18,517.

זה היום הרביעי ברציפות שבו נרשם מספר מתים גבוה מ-400 בגרמניה, שם החליטה הממשלה לסגור את המסעדות, הברים, מכוני הכושר ומרכזי הפנאי, בעוד שבתי הספר, החנויות ומכוני היופי נותרו פתוחים. בחג המולד תאפשר גרמניה להתכנס בקבוצות של עד 10 בני אדם בוגרים.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, צילום: איי אף פי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל | צילום: איי אף פי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, צילום: איי אף פי

7:35 - סן פרנסיסקו נכנסת לסגר של חודש

הרשויות באזור מפרץ סן פרנסיסקו הודיעו כי יישמו את הסגר שהטיל מושל קליפורניה מוקדם מהמתוכנן, על אף שלא מומשו כל התנאים שנקבעו להחרפת ההגבלות. "היום היה יום קשוח במיוחד", הודתה ראש עיריית סן פרנסיסקו לונדון בריד בתדרוך לעיתונאים. "שיעור המאושפזים עולה ברמה המקומית, במיוחד במחלקות הטיפול הנמרץ. חשוב מכך, מספר המאושפזים עולה בכל מקום, כך שאם יאזלו המיטות אצלנו לא יהיה מחוז אחר שיוכל לסייע לנו".

ביום חמישי הכריז מושל קליפורניה גאווין ניוסום כי המדינה תחולק לחמישה אזורים, וכי אם שיעור התפוסה במחלקות הטיפול הנמרץ יהיה גבוה מ-85%, ייכנס לתוקף סגר לשלושה שבועות. במסגרת הסגר ייסגרו ברים, יקבים, מספרות וכן מכוני יופי, מכוני קעקועים ושעווה. בתי ספר יוכלו להישאר פתוחים וחנויות יוכלו לפעול בתפוקה של 20%.

על אף שהרף שנקבע עדיין לא מומש, באזור המפרץ שכולל את סן פרנסיסקו וברקלי החליטו להיכנס בכל זאת להיכנס לסגר, שיימשך חודש. בכיר במשרד הבריאות של סן פרנסיסקו העריך כי בקצב התחלואה הנוכחי, מחלקות הטיפול הנמרץ בסן פרנסיסקו יתמלאו עד ה-26 בדצמבר. "אנחנו בנקודה שבירה למדי עבור מערכת הבריאות שלנו", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות