אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הקורונה האריך ביומיים את פיילוט הקניונים והשווקים צילום: עמית שאבי

דיווח שוטף

קבינט הקורונה האריך ביומיים את פיילוט הקניונים והשווקים

משרד הבריאות המליץ לקבינט לסגור את כל החנויות ולצמצם את הצפיפות בתחבורה הציבורית; המל"ל מתנגד: לפתוח עוד קניונים; פרויקטור הקורונה: בקצב הנוכחי - 7,400 חולים חדשים ביום בעוד 3 שבועות; ראש שירותי בריאות הציבור: להפוך את כל מדינות העולם לאדומות

06.12.2020, 23:43 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

23:40 - קבינט הקורונה האריך ביומיים את פיילוט הקניונים והשווקים

 

קבינט הקורונה האריך ב-48 שעות את פיילוט הקניונים, השווקים והמוזיאונים. כך נכתב בהודעה משותפת של משרדי ראש הממשלה והבריאות. המתווה יסתיים ביום שלישי בחצות, במקום הלילה בחצות כמתוכנן.

20:20 - נתניהו: "לא אהסס להחזיר הגבלות, אם נעשה זאת מוקדם זה יהיה קצר"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום ישיבת קבינט הקורונה כי "גם עכשיו לא אהסס להחזיר חלק מההגבלות, ככל שנקדים להחזיר אותן - זמנן יהיה קצר יותר". לדבריו, "החיסונים בדרך, אבל עד שהם יגיעו וגם אחרי - אנחנו חייבים להוריד את התחלואה שנמצאת בתחילתו של גל שלישי". הוא ציין: "יש כאן אור בקצה המגפה, אנחנו צריכים לעבוד ביחד".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בשיחות סגורות כי "אם לא נעצור בימים הקרובים את העליה, סגר שלישי יהיה עובדה ולא המלצה". לאחר קבינט הקורונה הוא הוסיף "אסור ששיקולים פוליטיים ינהלו את המשבר".

19:55 - שיעור החיוביים - 4.1%, הגבוה זה כחודשיים

עוד 870 אובחנו היום (א') עם קורונה. שיעור החיוביים עומד על 4.1%, הגבוה מאז 16 באוקטובר. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הערב.

היום התקבלו תוצאות של יותר מ-21 אלף בדיקות. בבתי החולים מאושפזים 329 חולי קורונה במצב קשה, מהם 85 מונשמים. שני חולים נפטרו היום ובכך הגיע מניין הקורבנות מפרוץ המגפה ל-2,915 בני אדם. 60 חולים נפטרו מתחילת החודש.

בדיקת קורונה באסף הרופא, צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה באסף הרופא | צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה באסף הרופא, צילום: אבי מועלם

19:30 - נתניהו הציע לפזר את קבינט הקורונה ללא הכרעה - הדיון יידחה למחר ב-19:00

בתום דיון בן שלוש שעות ברקע העלייה בתחלואה התפזר הערב (יום א') קבינט הקורונה מבלי לקבל החלטה על החמרה בהגבלות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע להמשיך את הדיון מחר ב-19:00.

על הפרק עמדו שורת צעדים כגון סגירת הקניונים והמסחר בחנויות, צמצום הצפיפות בתחבורה הציבורית, בידוד לכל השבים מחו"ל והפסקת הלימודים לפחות בערים האדומות - לנוכח תחזית קודרת של 7,400 נדבקים חדשים ביום בעוד שלושה שבועות..

הדיון מחר יעסוק בין השאר בקביעה משותפת עם משרד האוצר על התנאים להטלת ריסון מהודק; כדאיות השימוש בסגר לילה; מענה לשבים ממדינות אדומות; בדיקות רחבות במערכת החינוך ופתיחת קניונים ומוזיאונים. מאחר שפיילוט הקניונים והשווקים פוקע היום בחצות יאריכו אותו ב-24 שעות כדי לאפשר להם להמשיך לפעול מחר

 

18:05 - המל"ל נגד משרד הבריאות: "הקניונים - מקום המסחר הכי בטוח"

 

מחלוקת בקבינט הקורונה: במל"ל מתנגדים להצעת משרד הבריאות לסגור את הקניונים.

סגן ראש המל"ל איתן בן דוד קרא לפתוח עוד קניונים כדי למתן את העומס ואמר לשרים כי "הפיילוט הוכיח כי הקניונים הוא מקום המסחר המנוהל והבטוח ביותר בתחום".

17:15 - פרויקטור הקורונה: בקצב הנוכחי - 7,400 חולים חדשים ביום בעוד 3 שבועות

 

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר בקבינט הקורונה כי בימים האחרונים חלה עלייה מתונה במספר החולים שמצבם קשה ובמספר המונשמים. מהתחזית שהוצגה לשרים עולה כי אם קצב התחלואה הנוכחי יימשך, מספר המאומתים היומי יעלה מיידית ל-2,600 ביממה ומספר החולים שמצבם קשה יעלה ל-420. מחברי הדו"ח מעריכים כי בעוד שבוע, יהיו 3,700 נדבקים חדשים ביום וכי בעוד שלושה שבועות - אם לא יינקטו צעדים קודם לכן - נגיע ל-7,400 מאומתים ביום ול-1,200 חולים שמצבם קשה.

לדבריו, "יש שתי חלופות. הראשונה היא סגר מהודק: עבודה ללא קבלת קהל, מקבלי קהל רק מהבית, סגירת קניונים, שווקים וחנויות רחוב וסגירת מערכת חינוך בערים אדומות. החלופה השנייה היא עבודה ללא קבלת קהל, סגירת מסחר והגבלת תנועה".

פרופ' אש המליץ לא להמשיך עם מתצווה פתיחת הקניונים, אף שלדבריו מרכזי הקניות עמדו בהנחיות. לדבריו, מהלך כזה יגדיל את התחלואה.

הוא העלה אפשרות להפעיל חובת בידוד על כלל החוזרים מחו״ל כולל מדינות ירוקות, ועל כך אמר שר הפנים אריה דרעי: "המלונות של הבידוד זה כמו צינוק, אי אפשר לצאת מהחדר. זה יותר גרוע מבית סוהר". 

נחמן אש, צילום: טל שחר נחמן אש | צילום: טל שחר נחמן אש, צילום: טל שחר

16:30 - משרד הבריאות ממליץ: לסגור את כל החנויות והקניונים ולצמצם צפיפות בתחבורה הציבורית

על רקע המשך מגמת העלייה בתחלואה יתכנס הערב (א') קבינט הקורונה, לראשונה אחרי כשבועיים, על מנת לדון בשורת סוגיות ובהן פיילוט הקניונים, חיוב השבים מטורקיה וסרביה בבידוד במלוניות והגדרת כל מדינות העולם כ"אדומות". משרד הבריאות ימליץ על סגירת כל המסחר הלא-מקוון כולל חנויות הרחוב, מרכזי הביג והקניונים. בהמשך לתיעוד ב-ynet יומלץ להוריד ל-50 אחוז את הצפיפות בתחבורה הציבורית.

עוד ממליץ משרד הבריאות לסגור את כל הכיתות כולל א' וד' בערים כתומות ואדומות. לגבי השבים מחו"ל - משרד הבריאות מציע לחייב את כל החוזרים מטורקיה וסרביה להיכנס לבידוד במלונית למשך שבוע ואחר כך לבידוד ביתי בכפוף לשתי בדיקות שיצטרכו לעבור. הנחיה זו תתקבל בצל ההפרה הסדרתית של הבידוד של החוזרים מטורקיה ומסרביה. כמו כן ימליצו לחייב את כל החוזרים מחו"ל להיכנס לבידוד ביתי של 12 יום בכפוף לשתי בדיקות.

עוד הצעה שנבחנת היא להודיע מראש לציבור על הטלת סגר בעוד חודש-חודש וחצי - אם התחלואה תגיע ל-5,000 נדבקים ביום או שמקדם ההדבקה יעלה ל-1.4 לעומת 1.15 כיום. הכרזה מראש בטווח זמן שכזה תאפשר לעסקים להתארגן, להיפטר ממלאי ולא לרכוש מלאי חדש.

 

השרים יידרשו להכריע על הגברת האכיפה באזורים אדומים. מסתמן שתהיה קריאה של משרד הבריאות לחגיגות חנוכה בחיק המשפחה הגרעינית, אך לא ברור אם תהיה אכיפה.

תור בקניון מלחה, צילום: יואב דודקביץ תור בקניון מלחה | צילום: יואב דודקביץ תור בקניון מלחה, צילום: יואב דודקביץ

13:16 - הצעת ראש שירותי בריאות הציבור: להפוך את כל מדינות העולם לאדומות

 

לקראת ישיבה שתתקיים מחר (ב') עם נציגי המטה לביטחון לאומי, עשוי משרד הבריאות להציע לבטל הכרזה על מדינות ירוקות (עם נתוני תחלואה נמוכים בקורונה), והפיכת כל מדינות העולם לאדומות. כך נודע ל-ynet.

מאחורי הרעיון עומדת ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס. "חשוב לבטל כבר עכשיו את הנושא של מדינות ירוקות", ציינה ד"ר אלרעי פרייס בתכתובת פנימית. "עם המצב הקיים אין לנו אפשרות להכניס לכאן תחלואה מיובאת. לפי הנתונים יש לא מעט ייבוא בתחלואה ממדינות ירוקות והם אפילו לא נדרשים לבידוד. זה מחייב שינוי גישה".

 ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס, צילום מסך: לע"מ ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס | צילום מסך: לע"מ  ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס, צילום מסך: לע"מ

אם הצעתה של ד"ר אלרעי פרייס לא תתקבל, ההערכה היא שבישיבה מחר ייקבע כי פינלנד תעבור מסטטוס של מדינה ירוקה לאדומה. רשימת המדינות הירוקות נכון לעכשיו כוללת את איחוד האמירויות הערביות, בחריין, איי סיישל, סינגפור, אוסטרליה, הונג קונג, ניו זילנד, קובה, תאילנד, פיג'י, טייוואן, רואנדה, דרום קוריאה, אורוגוואי, פינלנד, וייטנאם, סין ויפן.

הגדרת כל המדינות עם נתוני תחלואה גבוהים תחייב בחזרה מהן כניסה לבידוד למשך 12 או 14 ימים, במקרים שהשבים לארץ יבצעו שתי בדיקות קורונה עם תוצאות שליליות.

גישתה של ד"ר אלרעי פרייס מצטרפת לעמדת משרד הבריאות שתוצג היום בישיבת קבינט הקורונה, ולפיה תתבקש חובת בידוד במלוניות של פיקוד העורף לשבים משורת מדינות עם תחלואה משמעותית, בהן ככל הנראה טורקיה ובולגריה. נכון לשעה זו, רשימת המדינות שהחזרה מהן תחייב כניסה לבידוד במלונית טרם גובשה באופן סופי. (אדיר ינקו)

11:50 - נתניהו: עלייה מדאיגה בתחלואה בקורונה, היום נחליט בקבינט מה קורה בחנוכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "בימים האחרונים אנחנו רואים עלייה מדאיגה (בתחלואה בקורונה). הקבינט יתכנס היום ונשמע את הצעות משרד הבריאות לבלימה, ונחליט מה קורה בחנוכה". עוד הוא אמר: "אנחנו נערכים למבצע לוגיסטי של קליטת החיסונים. ניתן לראות את האור בקצה המגפה. עד אז על כולנו להמשיך להישמע להוראות".

בנימין נתניהו על רקע שוק התקווה תל אביב סגור , צילום: ריאן פרויס, אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו על רקע שוק התקווה תל אביב סגור | צילום: ריאן פרויס, אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו על רקע שוק התקווה תל אביב סגור , צילום: ריאן פרויס, אלכס קולומויסקי

10:10 - אילת הפכה לעיר "צהובה"

לפי משרד הבריאות, תל אביב-יפו ואילת, שבה פועלים בתי המלון במסגרת מתווה "אי תיירותי ירוק", הפכו הבוקר לצהובות. גם בית שמש, רחובות ואור יהודה הפכו הבוקר לצהובות. ירושלים הפכה כבר ביום בשישי לכתומה.

אילת מוגדרת מהיום כעיר צהובה אף על פי שרמת התחלואה בה היא בין הנמוכות בארץ.

באילת אובחנו בשבעת הימים האחרונים 21 נדבקים חדשים ובעיר הדרומית יש כעת 46 חולי קורונה פעילים. בסך הכול בוצעו לתושבי העיר 10,259 בדיקות קורונה ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 0.2% בלבד, נמוך מאוד לעומת הממוצע הארצי העומד על כ-3%. 

 

אילת, דצמבר 2020, צילום: חגי גלבוע אילת, דצמבר 2020 | צילום: חגי גלבוע אילת, דצמבר 2020, צילום: חגי גלבוע

 

09:05 - שיעור החיוביים עלה ל-3.9%

986 מאומתים חדשים לנגיף הקורונה אובחנו אתמול, ושיעור החיוביים שנרשם היה גבוה יחסית לימים האחרונים ועמד על 3.9%. בבתי החולים מאושפזים הבוקר 311 חולים שמצבם קשה, 101 מתוכם מונשמים.

נדבקים על פי יישוב

 

מניין הנפטרים מפרוץ המגפה עומד על 2,909 בני אדם. מתחילת החודש נפטרו 37 חולים.

 

שיעור הבדיקות החיוביות אתמול גבוה מהממוצע - מפני שבסופי שבוע מתבצעות פחות בדיקות סקר, בין היתר לדיירי ועובדי בתי אבות. בבדיקות הסקר שיעור החיוביים נמוך יותר.

שיעור הבדיקות החיוביות בירושלים, שהפכה ביום שישי מצהובה לכתומה, עומד על 4.1%, לעומת 2.2% בחיפה ו-1% בתל אביב.

חולים פעילים מול מחלימים

 

בשבעת הימים האחרונים אובחנו בישראל 9,017 נדבקים חדשים. 1,231 מהם (כ-13.5%) הם תושבי ירושלים, 286 מתגוררים בנצרת, 250 בחיפה, 213 בסכנין, 187 בתל אביב יפו, 168 בשפרעם, 158 בפתח תקווה, 150 באום אל פחם, 132 ביפיע, 128 במג'דל שמס, 128 בטמרה, 122 בראשון לציון, 117 בנתניה ו-112 במעלה עירון.

 

07:05 - תלמידי חטיבות הביניים שבו ללימודים

אחרי תקופה ממושכת של למידה מרחוק, כ-345 אלף תלמידי כיתות ז'-ט' צפויים לשוב הבוקר (יום א') לבתי הספר. בכך תושלם חזרת כלל תלמידי מערכת החינוך למסגרת של לימודים פרונטליים מאז שהחלה היציאה מסגר החגים. מנהלי ומנהלות בתי הספר נערכו לחזרת התלמידים. "נקבל את התלמידים בשמחה ובחגיגה", אמרה מנהלת בית ספר באשקלון. ההורים, לעומת זאת, פחות מרוצים. "המתווה בלתי ישים, הוא ממסד רק את החזרה הרגשית ולא לימודי עומק", אמרה אם לילדה בכיתה ז'.

נדבקים חדשים בכל יום

הלימודים ביישובים "אדומים" ו"כתומים" עם נתוני תחלואה גבוהים יוסיפו להתקיים במתכונת של למידה מרחוק. ביישובים שמוגדרים "ירוקים" ו"צהובים" ילמדו בחצאי קבוצות של 20 תלמידים לכל היותר, לפחות יומיים בשבוע. הלימודים בבית הספר יתקיימו לפי המתווה של משרד החינוך שנועד לשמור על מינימום אינטראקציה בין התלמידים בבית הספר ובשאר הימים הלמידה תיעשה באמצעות ה"זום".

חוזרים לבית הספר (ארכיון), צילום: אבי מועלם חוזרים לבית הספר (ארכיון) | צילום: אבי מועלם חוזרים לבית הספר (ארכיון), צילום: אבי מועלם

לפי מתווה משרד החינוך, כדי לשמור על מינימום מגע, כל תלמיד יוכל לעבור בין שתי קבוצות לכל היותר, כולל כיתה אורגנית, מגמות והקבצות. באשר לצוותי ההוראה, מורה יוכל לעבור בין ארבע קבוצות לכל היותר. מורה לחינוך גופני יוכל ללמד יותר מארבע קבוצות קבועות של תלמידים, ובלבד שהשיעורים מתקיימים במרחב הפתוח או באולם ספורט ושבכל עת הוא עוטה מסכה ושומר מרחק של שני מטרים לפחות בינו לבין התלמידים.

שרה מצרפי, מנהלת בית הספר מקיף ד' באשקלון, סיפרה שצוות החינוך ערוך ומוכן לקבל את התלמידים. "נפגשנו השבוע, הסברנו למורים איך זה יעבוד, אז אנחנו כבר נמצאים בתהליך ומחר נקבל בשמחה ובחגיגה את כיתות ז'-ט' לפי הקפסולות שלהם", אמרה מצרפי.

לדבריה, בשל ההנחיה של משרד החינוך להגביל את המעבר של המורים בין ארבע קבוצות בלבד, עשו חלוקה של המורים. "התלמידים ילמדו כיומיים בשבוע ועשינו תיעדוף מה יותר חשוב שילמדו", סיפרה מצרפי. "תלמידי חטיבת הביניים ילמדו יותר את מקצועות החינוך הגופני, אומנות, יכירו את המורים שלהם. יש תלמידים בכיתה ז' שעדיין לא דיברו פנים מול פנים עם המחנכת שלהם. ותלמידי התיכון ילמדו יותר את מקצועות הליבה ויתכוננו לבגרויות".

אריק קפלן, חבר הנהגת ההורים הארצית ואב לילד בכיתה ז' מירושלים, אמר כי מדובר בשמחה המלווה בתחושת החמצה. "אני מאוד שמח שהבן שלי חוזר אחרי שהוא כמעט איבד את השפיות בתקופה האחרונה. כרגע הוא יחזור לשלושה ימים ויחסית למקומות אחרים אני מבין שזה יפה דווקא, כי יש מקומות שיחזרו ליום-יומיים", אמר קפלן.

בינתיים לומדים בקפסולות, צילום: רויטרס בינתיים לומדים בקפסולות | צילום: רויטרס בינתיים לומדים בקפסולות, צילום: רויטרס

"אבל זה עצוב שאנחנו צריכים להיות שמחים על שלושה ימים", הוסיף האב. "כל התלמידים היו צריכים ללמוד שבוע מלא ולחזור לשגרה". לדבריו, המתווה שסוכם לא מספק. "המתווה לא מאפשר באמת לתלמידים לחזור, בחטיבת הביניים בקושי ילמדו מקצועות ליבה, לא שאני מזלזל בחינוך גופני, אבל נראה ששוב כיתות ז'-ט' נדפקים, הם לא הקטנים ולא הגדולים, אנחנו פשוט שוכחים אותם ומשאירים מאחור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות