אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נמאס לו מקליפורניה: אלון מאסק עובר דירה? צילום: גטי

נמאס לו מקליפורניה: אלון מאסק עובר דירה?

לפי דיווח ב-CNBC, מנכ"ל טסלה עשוי לעבור לטקסס, שבה יצרנית המכוניות החשמליות מקימה ומפעל, ולספייס X יש מתקן שיגור; המעבר עשוי לחסוך לו תשלומי מסים בהיקף של מיליארדי דולרים

06.12.2020, 18:07 | שירות כלכליסט

אלון מאסק, מנכ"ל טסלה, מתכנן לעבור מקליפורניה לטקסס - כך מדווחת CNBC, המסתמכת על כמה חברים טובים של המיליארדר.

מוקדם יותר השנה הציע מאסק למכירה נכסים בבעלותו בקליפורניה, וביוני מכר אחד מהם - בית בלוס אנג'לס - תמורת 29 מיליון דולר.

מאסק, האיש השני בעושרו בעולם (אחרי ג'ף בזוס), מבקר בטקסס, לעתים קרובות - באוסטין, טסלה מקימה בימים אלה מפעל חדש; ובבוקה צ'יקה יש לחברת החלל שלו, ספייס X, אתר שיגור ומתקנים נוספים. גם חברת חברת הסטארט-אפ בורינג שבבעלות מאסק - המפתחת את רכבת ההייפרלופ - מחזיקה במשרדים בטקסס. 

אלון מאסק, צילום: גטי אלון מאסק | צילום: גטי אלון מאסק, צילום: גטי

קליפורניה נחשבת למדינה בעלת שיעורי מס גבוהים ורגולציות הדוקות, ומאז פרוץ מגיפת הקורונה עזבו אותה כבר חברות ואנשי עסקים; מאסק מתח בעבר ביקורת על המדינה, והשווה אותה ל"קבוצת ספורט שניצחה יותר מדי פעמים ונחה על זרי הדפנה".

במאי, לאחר שקליפורניה סגרה את העסקים בשל המגיפה, מאסק עתר לבית המשפט בדרישה לפתוח את המפעל של טסלה בעיר פרימונט, ואיים להעביר את מטה יצרנית המכוניות החשמליות מפאלו אלטו  - לטקסס ונבאדה. 

לפי CNBC, מעבר מקליפורניה - שבה שיעור מס המדינה הוא הגבוה בארה"ב, 13.3%  - לטקסס, שם אין כלל מס מדינה, עשוי לחסוך למאסק מיליארדי דולרים בעת מימוש חבילת האופציות והמניות שהעניקה לו טסלה ב-2018.

התמריצים ניתנים למאסק במשך עשר שנים, ב-12 תשלומים (הוא כבר הגיע לתשלום הרביעי), בהתאם לשווי אליו מגיעה החברה בוול סטריט. בסך הכל, החבילה עשויה להניב למאסק 55 מיליארד דולר במשך כל התקופה - כך שבקליפוניה הוא יידרש לשלם מס מדינה של כ-7.1 מיליארד דולר, ובטקסס - אפס.

יצוין כי מאסק הודיע במאי שלא יחזיק עוד בנדל"ן - כתובת המגורים העיקרית שלו, גם לאחר מכירת הבית בלוס אנג'לס, היא בקליפורניה. גם המטות של טסלה וספייס X הן בקליפורניה - בפאלו אלטו ובלוס אנג'לס, בהתאמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות