אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח הנאמן נחשף: "לקבוצת פרי ואלדד פרי חובות משותפים של 330 מיליון שקל"

פרסום ראשון

דו"ח הנאמן נחשף: "לקבוצת פרי ואלדד פרי חובות משותפים של 330 מיליון שקל"

בדו"ח צוין כי "מבחינת פרי הוא זה החברות והחברות זה הוא"; על פי הנאמן, פרי שנדבק בקורונה משתף פעולה בחקירותיו למרות הנגיף "ופועל בגילוי מלא"; עוד צוין כי "בחלק הארי של הסכמי ההלוואה האישיים שנחתמו ע"י פרי, הכספים אכן הוזרמו לחברות"

07.12.2020, 10:12 | ליטל דוברוביצקי

"בהינתן שהחייב אלדד פרי לא ראה כל הבדל בינו לבין קבוצת פרי, קיימת אף חפיפה מהותית בין חובות קבוצת פרי והחברות הבנות לבין חובות החייב. מנתונים ראשוניים בעניין זה עולה כי לקבוצת פרי ואלדד פרי חובות משותפים בסך של כ-330 מיליון שקל" - כך חושף דו"ח ראשון שהגיש אתמול בלילה הנאמן לנכסי איש הנדל"ן אלדד פרי לבית המשפט המחוזי. מדובר בדו"ח הנחשף עתה בכלכליסט לאחר שהנאמן ביצע לפרי חמש חקירות בתקופה האחרונה שנמשכו 20 שעות. החקירה החמישית נערכה לפרי בחודש שעבר באמצעות היוודעות חזותית, לנוכח כך שפרי נחשף לחולה קורונה מאומת ובהמשך אף התגלה כחיובי לנגיף הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

בדו"ח מציין הנאמן לנכסי אלדד פרי, עו"ד ארז חבר ממשרד עמית פולק מטלון ושות', כי לטענת אלדד פרי לנוכח החפיפה המהותית בין חובות החברה לבין חובות פרי, עם פירעון חובותיהן של החברות בקבוצת פרי לא יהיו כלפיו חובות נוספים.

"הוא זה החברות והחברות זה הוא"

כזכור, השופטת עירית וינברג-נוטוביץ מינתה לאחרונה במסגרת הליך פשיטת רגל נאמן זמני לנכסי אלדד פרי. השופטת מינתה לתפקיד את עו"ד ארז חבר והוציאה צו איסור דיספוזיציה (העברת נכסים) על נכסי פרי.

עו"ד ארז חבר עו"ד ארז חבר עו"ד ארז חבר

במסגרת הדו"ח שהגיש אתמול הנאמן הוא מציין כי "לאורך חקירותיו של אלדד פרי , לא עלתה כל טענה מטעמו לפיה קבוצת פרי, החברות הבנות והוא עצמו אינם חדלי פירעון, כאשר פרי מכיר בחדלות פרעונו וחדלות פרעון קבוצת פרי. אלדד פרי אינו מבחין כלל בינו לבין קבוצת פרי והחברות הבנות ומעולם לא ניסה לבצע אבחנה כזו, הן מבחינה מהותית והן מבחינה משפטית. מבחינתו הוא זה החברות והחברות זה הוא", מציין הנאמן בדו"ח ומוסיף: "בהתאם להגיון זה, קריסתה של קבוצת פרי והחברות הבנות, מהווה את נקודת הקריסה של היחיד עצמו, כאשר היחיד חייב, ביחד ולחוד, בחובות רבים של קבוצת פרי.

"בהקשר זה חשוב לציין, כי מבדיקותיו של הנאמן עד כה עולה כי עיקר המוחלט של חובותיו של אלדד פרי נובעים מערבותו האישית ו/או התחייבויותיו כלפי קבוצת פרי והחברות הבנות. החייב חוזר ומדגיש בחקירותיו (אשר מצריכות בדיקות מטעם הנאמן הזמני) כי הוא ראה את קבוצת פרי כנכס אישי שלו, ובהתאם ברובם המוחלט של ההסכמים עליו חתם באופן אישי, הוזרמו הכספים לחברות. יתרה מזו, לטענת פרי, גם בקשר להסכמי ההלוואות האישיים עליהם חתם באופן אישי, הרי שהכספים הוזרמו לחברות ולא לחשבונו האישי. הנאמן הזמני החל לבדוק את טענותיו של אלדד פרי בעניין זה ומצא כי אכן בחלק הארי של הסכמי ההלוואה האישיים שנחתמו ע"י אלדד פרי אכן הכספים הוזרמו לחברות דווקא ולא אל אלדד פרי באופן אישי".

אלדד פרי אלדד פרי אלדד פרי

בדו"ח מציין הנאמן כי "מבדיקות שערך הנאמן הזמני עולה כי מדובר בערבוב נכסים קלאסי, בין אלדד פרי לחברות, וזאת, בין היתר, אך לא רק, לאור העובדה שפרי חתום באופן אישי כלווה על הסכמים מהותיים בהיקף של מאות מיליוני שקלים (לפחות כ-280 מיליון שקל), אולם זאת בקשר לנכסים ו/או זכויות אשר הינן לחברות. בהתאם לכך חובותיו של אלדד פרי נאמדים בסך של מאות מיליוני שקל והם נובעים רובם ככולם מהתחייבויות אישיות שנטל אלדד פרי בקשר לחברות, וזאת מעבר להתחייבויות הרובצות על החייב מכח היותו ערב לחלק מההתחייבויות של החברות".

עוד מצוין בדו"ח, כי לבקשת הנאמנים אשר מונו לקבוצת פרי ולחברות הבנות, עוה"ד גונן קסטנבאום ואהוד גינדס, אלדד פרי ממשיך לפעול עבור קבוצת פרי, ומסייע לנאמנים בעבודתם, ללא שכר. "נכון להיום אלדד פרי לא מצהיר על הכנסה, ובחקירתו אצל הנאמן הצהיר כי קיבל סיוע כלכלי מחמו לצורך הוצאות מחיה שוטפות ולפי שעה הוא ומשפחתו חיים מכספים אלו".

שעבד את בית מגוריו

הדו"ח חושף כי במסגרת רכישת חלק ממקרקעין לצורך קידום פרויקטים נלקחו הלוואות בסכומים מהותיים, על ידי קבוצת פרי ממלווים חוץ בנקאיים. כחלק מהביטחונות אשר ניתנו להבטחת ההלוואה, לצד שעבוד המקרקעין, שעבד אלדד פרי את בית המגורים שלו. הנאמן מציין בדו"ח כי "בחקירותיו נשאל פרי מדוע שעבד את בית המגורים הפרטי שלו כאשר ההלוואות והכספים נכנסו לחברות, ואלדד פרי השיב כי מעולם לא חשב שקבוצת פרי תגיע לחדלות פירעון והאמין מספיק בקבוצה שתפרע את חובותיה, כך שלא ראה כל בעיה בשעבוד נכסיו הפרטיים. עוד ציין החייב כי כל סכום אשר קיבל באופן אישי מכוח פעילות קבוצת פרי הועבר על ידו לחברה". הנאמן הדגיש מספר פעמים בדו"ח כי בחקירותיו משתף אלדד פרי פעולה באופן מלא ו"ממציא לו מסמכים ופרטים לבקשתו, ונראה כי הוא פועל בגילוי מלא, מתוך מטרה לעשות את כל הנדרש על מנת שההליך יועיל לנושיו ולנושי החברה".

הנכסים וההוצאות נחשפים

בדו"ח מצוין כי פרי (43) נשוי בשלישית ויש לו 7 ילדים. הנאמן מציין כי בהתאם לפירוט שהעביר החייב עומדות הוצאותיו החודשיות ע"ס של כ-54 אלף שקל מהם משלם פרי כיום כ-30 אלף שקל. בדו"ח מצוין כי לטענת פרי חמו מסייע לו ולאשתו בתשלומים האמורים.

"בהינתן האמור, אין כל ספק כי על החייב למצות את כושר השתכרותו, כאשר לעמדת הנאמן על הנאמנים של קבוצת פרי להעסיקו בשכר, ולחלופין ככל ואין צורך בו כחלק מעבודת הנאמנים יודיעו כך הנאמנים, ועל אלדד פרי בהתאם לפעול למציאת עבודה בשכר ראוי".

מחקירותיו של אלדד פרי עולה כי על שמו רשומים בית פרטי ברחובות בו הוא מתגורר, דירת לופט ברחובות, מספר קופות גמל ורכב יגואר משנת 2012.

בנוסף, מצוין בדוח כי פרי רשום בהסכמי ההלוואה שנערכו עם קרן אקספו, כבעל זכויות לדירות ולזכויות המסחר בפרויקט פרי ארט בת-ים. "בכל הנוגע לנכסים המהווים בתי מגורים, אלדד פרי הביע בחקירותיו נכונות כי הנאמן יפעל להוצאת שמאות בעניין הנכסים. יש לציין כי על בית המגורים רשומה משכנתא לטובת בנק לאומי. לדברי אלדד פרי נלקחה משכנתא בסך של כ-2.5 מיליון שקל לטובת רכישת בית המגורים, ונותרה יתרת חוב בסך של כ-1.9 מיליון שקל, כאשר עובר לפתיחת ההליכים שילם החייב סך של כ-20 אלף שקל עבור החזר חודשי בגין המשכנתא, ונכון להיום קיים לו פיגור של חודשיים בתשלום", צוין בדו"ח. במסגרת הדו"ח מבקש הנאמן מבית המשפט לתת צו פתיחת הליכים נגד אלדד פרי. את אלדד פרי מייצגים עו"ד שי גליקמן וד"ר שלמה נס ממשרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס ועמית גרוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות