אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשם ההוצל"פ הורה על מחיקת ריביות בסך של כ-400 אלף שקל לחייב ארנונה צילום: אוראל כהן

בלעדי

רשם ההוצל"פ הורה על מחיקת ריביות בסך של כ-400 אלף שקל לחייב ארנונה

החייב הציע לשלם לעירייה 150 אלף שקל, אולם העירייה סירבה בטענה כי אין להפחית ריביות בתיק. הרשם קבע כי לא מדובר בהנחה אלא בהפחתת ריביות על פי חוק ומטעמים מיוחדים

08.12.2020, 08:36 | ליטל דוברוביצקי

רשם ההוצאה לפועל בתל אביב, עמית גולן, הורה על מחיקת ריביות בסך של למעלה מ-400 אלף שקל בתיק איחוד של חייב שיש לו חובות ארנונה לעיריית תל אביב מלפני שנים רבות.

קראו עוד בכלכליסט

החייב הציע לשלם לעירייה 150 אלף שקל, אולם העירייה סירבה. עיריית תל אביב טענה כי אין להפחית ריביות בתיק וזאת מהסיבה שפנייה לתיק ההוצאה לפועל אינה מחליפה את נהלי משרד הפנים בדבר מתן הנחות בגין חובות מוניציפאליים, עוד ועוד כאשר עולה מחקירת החייב כי הוא מחזיק בנכס בשווי של 2 מיליון שקל.

לכן, מבוקש לא לאפשר לחייב סדרתי (כנטען על ידי העירייה) בעל חובות גדולים להתחמק מתשלום חובו, בעוד שחייבים אחרים נדרשים לעמוד בחובותיהם ולפעול בהתאם לנהלים הרלוונטיים.

בניין עיריית תל אביב, צילום: אוראל כהן בניין עיריית תל אביב | צילום: אוראל כהן בניין עיריית תל אביב, צילום: אוראל כהן

הרשם דחה את טענת עיריית תל אביב, כי לרשם אין סמכות להפחית ריביות בתיק מהטעם שפנייה לתיק ההוצאה לפועל אינה מחליפה את נהלי משרד הפנים בדבר מתן הנחות על חובות מוניציפאליים. הוא קבע, כי לא מדובר בהנחה אלא בהפחתת ריביות על פי חוק ומטעמים מיוחדים בהתאם לחוק ההוצאה לפועל היות ורשם ההוצאה לפועל רשאי, מיוזמתו או לפי בקשת החייב ולאחר שנתן לזוכה (במקרה זה עיריית תל אביב) הזדמנות לטעון את טענותיו, להפחית, מטעמים מיוחדים שיירשמו, את תוספת הריביות הנצברות בתיק ההוצאה לפועל. למעשה, הרשם גולן הורה על הפחתת הריבית שהצטברה בתיק במשך כ-15 שנים, וסכום החוב פחת מ- 634,754 שקל לסך של 184,259 שקל.

בהחלטה התייחס הרשם לנסיבות המיוחדות שבגינן הורה על הפחתת הריביות. מדובר ב"תיק ישן שנפתח בשנת 2000, החייב עומד בתשלום צו החיוב כסדרו. החייב בן 73, החייב ציין במעמד הדיון כי מצבו הרפואי קשה, הגיש מסמכים רפואיים וזאת במסגרת הבקשות שהגיש בתיק ההוצאה לפועל, החייב עובד לצורך מחייתו כאשר משך את כספי הפנסיה ואינו מקבל פנסיה חודשית, לחייב כספים בבנק והציע לשלם סך של 150 אלף שקל לסגירת התיק. אמנם לחייב נכס (דירת מגורים בשווי של 2 מיליון שקל), אך נראה כי לא בוצעה כל פעולה למימוש נכס זה משך שנים רבות".

הרשם גולן הוסיף, כי "גם משיקול כלכלי לזוכה (העירייה-ל.ד) עדיפות לשם קבלת סכום כספי בתשלום אחד לשם סיום החוב, תשלום שיסלק את קרן החוב במלואה כולל הוצאות משפטיות (בדגש כי תשלומים ששולמו עד כה במצטבר גבוהים מקרן החוב ואף מעבר לכך), וזאת כאשר החוב צובר ריבית משך שנים רבות".

לפיכך, סבר הרשם שיש להורות על הפחתת הריביות בתיק, והורה על הפחתת הריביות באופן חלקי כך שיפוחת סכום הריביות בתיק בתקופה ספציפית בין השנים 2005 עד 2020 .

מעיריית תל אביב המסר בתגובה: "מדובר באדם שחייב כספים רבים לעירייה, ויש ביכולתו לשלמם. ולכן, אנו לא רואים סיבה לוותר על מאות אלפי שקלים השייכים לקופה הציבורית. אנו חולקים על עמדת הרשם ובכוונתנו לערער על קביעתו, אך כמובן שנכבד החלטה סופית לכשתתקבל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות