אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלה חשבונאית תאפשר לבנקים להגדיל אשראי לנדל"ן ותשתיות ב-18 מיליארד שקל צילום: אולפן כלכליסט

הקלה חשבונאית תאפשר לבנקים להגדיל אשראי לנדל"ן ותשתיות ב-18 מיליארד שקל

בנק ישראל מאריך ל-5 שנים את הוראת השעה שיצאה בתחילת משבר הקורונה, המאפשרת לבנקים להגדיל חשיפה לענף הנדל"ן והתשתיות

07.12.2020, 13:38 | עירית אבישר

בנק ישראל יאפשר לבנקים להגדיל את החשיפה לאשראי בתחום הנדל"ן והתשתיות. הפיקוח על הבנקים הודיע היום כי נוכח התארכות משבר הקורונה, ולצד בחינת צורכי המשק המתהווים לאחר היציאה מהמשבר, הוחלט להאריך את תוקפה של ההקלה, המאפשרת לבנקים להגדיל את החשיפה של תיק האשראי שלהם לענף הנדל"ן והתשתיות. כיום המגבלה עומדת על 24% (כולל מימון תשתיות לאומיות) מסך החשיפות לסיכוני אשראי, והיא תעלה ל-26% לתקופה של 5 שנים.

קראו עוד בכלכליסט

המפקח על הבנקים יאיר אבידן, צילום: אולפן כלכליסט המפקח על הבנקים יאיר אבידן | צילום: אולפן כלכליסט המפקח על הבנקים יאיר אבידן, צילום: אולפן כלכליסט

בבנק ישראל מעריכים כי ההקלה הזו תאפשר לבנקים להגדיל את האשראי לתחומים אלה ב-18 מיליארד שקל. "הקלת המגבלה במתן אשראי לענפי הבינוי, הנדל"ן והתשתיות תאפשר למשק להתאושש באופן טוב יותר לאחר היציאה מהמשבר", מסר המפקח על הבנקים יאיר אבידן. "אשראי זה יוכל להגיע לחברות בענף ולתמוך בכלכלה כחלק ממכלול הצעדים שנוקט בנק ישראל בתמיכה במשק".

במערכת הבנקאית מציינים כי מדובר בהקלה משמעותית, היות והיא ניתנה לתקופה ארוכה של 5 שנים, מה שיאפשר לבנקים לצמוח בתחום זה מבלי לחשוש שהם מגיעים לתקרת החשיפה, היות וכיום חלקם קרובים לתקרה הנוכחית.

עוד נציין כי בנק ישראל העניק הקלה חשבונאית נוספת, ולפיה אם אל מול האשראי שהעניק הבנק בתחום הנדל"ן הוא רכש פוליסת ביטוח מפני סיכון אשראי, אז אותו אשראי לא יסווג כאשראי לנדל"ן, מה שישפיע גם כן לטובה על חישוב החשיפה של הבנק לענף. נציין כי עד כה רק 70% מהאשראי לא סווגו כאשראי לנדל"ן, וכעת בנק ישראל מאפשר לא לסווג אותו ככזה במלואו.

בשנים האחרונות ביצעו הבנקים כמה עסקאות בסכומים מהותיים לרכישת פוליסות ביטוח למטרות הגנה מפני סיכון אשראי בענף הבינוי והנדל"ן. פוליסות הביטוח נרכשו מחברות ביטוח בינלאומיות. "לאור הניסיון שנצבר בביטוחים, ובאופן עקבי עם ההנחיות לחישוב הלימות ההון, מאפשר המפקח לבנקים הרוכשים ביטוח כנגד סיכון אשראי, לסווג את האשראי שכנגדו נרכשה הגנת האשראי בהתאם לענף הפעילות העיקרי של ספק ההגנה", נמסר מבנק ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות