אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד יוזמה כלכלית מאחורי הגב של כץ, וגם הפעם המהלך בגיבוי נתניהו צילום: דוברות ההסתדרות

עוד יוזמה כלכלית מאחורי הגב של כץ, וגם הפעם המהלך בגיבוי נתניהו

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר מקדם עם ההסתדרות רשת ביטחון לעצמאים, ושמו של ישראל כץ נעדר מהיוזמה; לפי גורמים המעורבים בנושא, ראש הממשלה נתן אור ירוק למהלך; בדומה לאירועים אחרים בחודשים האחרונים, כמו למשל התוכנית הכלכלית שהציגו נתניהו וניר ברקת בחודש יולי, היוזמה קודמה ללא ידיעתו של שר האוצר

07.12.2020, 18:30 | עמרי מילמן

במסגרת שיתוף פעולה נדיר בין ההסתדרות למפלגת הליכוד הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק להענקת רשת ביטחון לעצמאים בזמן חירום. מי שהוביל את המהלך מצד הליכוד היה יו"ר הקואליציה מיקי זוהר, כאשר שמו של שר האוצר, ישראל כץ, חבר מפלגת הליכוד - נעדר מהיוזמה לחלוטין.

קראו עוד בכלכליסט

מיקי זוהר, ארנון בר דוד ורמי בז מיקי זוהר, ארנון בר דוד ורמי בז'ה | צילום: דוברות ההסתדרות מיקי זוהר, ארנון בר דוד ורמי בז

לפי גורמים המעורבים בנושא, ראש הממשלה נתניהו נתן אור ירוק לזוהר להתקדם עם המהלך, למרות שמדובר במהלך כלכלי שנעשה ללא תיאום עם כץ. הצעת החוק קובעת כי באירועי חירום (מלחמה, אסון טבע, שיטפון, מגפה או רעידת אדמה) שמשבשים את שגרת החיים או את הפעילות הכלכלית, תוענק רשת הביטחון לעצמאים שהכנסתם נפגעה.

כך, עצמאי שניזוק יוכל לבחור פיצוי מבין שלושה מסלולים: מסלול שכר עבודה, מסלול מחזורים ומסלול הוצאות, בדומה למסלולים שנקבעו בפיצוי שניתן לעסקים עקב הפסד או מניעת רווח במבצע "צוק איתן" ב-2014. תקופת הפיצוי תוגדר כתקופת אירוע החירום או התקופה שבה הופעלו סמכויות חירום. את ההכרזה על אירוע החירום תבצע הממשלה עד ה-5 בחודש העוקב. אם הממשלה לא תעשה כן, ועדת הכלכלה בכנסת תהיה רשאית להכריע בעניין. הפיצוי על החודש הראשון ישולם בתוך 15 יום ממועד הכרזת אירוע החירום. עד למועד תשלום הפיצוי, העצמאי יהיה זכאי לדמי קיום מינימליים בגובה הכנסתו הממוצעת, כפי שדווחה למוסד לביטוח לאומי בשלושת החודשים שקדמו לאירוע החירום, אך לא פחות משכר המינימום. הצעת החוק מתייחסת לשכיר בעל שליטה, עוסק פטור, עוסק מורשה, בעל עניין ופרילנסרים.

כמובן שמדובר בשלב חקיקה מאד מוקדם ובהצעה שעלולה לגרור בעתיד עלויות כלכליות גבוהות, כך שהסיכוי שתאושר בחקיקה בכנסת שימיה ספורים נמוך מאוד.

לא מדובר בתוכנית כלכלית ראשונה שבכירי הליכוד מוציאים אל הפועל מאחורי גבו של כץ. ביולי פירסם ח"כ ניר ברקת, לו הבטיח נתניהו את תיק האוצר לפני הבחירות, תוכנית כלכלית מפורטת, בתמיכה ובתיאום עם ראש הממשלה, לדבריו; באותה תקופה נתניהו עצמו הודיע על פגישה עם גורמים כלכליים בכירים, ביניהם נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר, בה לא לקח כץ חלק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות