אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף לדמי הניהול הגבוהים של הפנסיונרים? האוצר מקדם תקרה בשיעור של 0.3% מהצבירה צילום: שאטרסטוק

סוף לדמי הניהול הגבוהים של הפנסיונרים? האוצר מקדם תקרה בשיעור של 0.3% מהצבירה

במשרד פרסמו היום טיוטת תקנות שמטרתה להסדיר את הנושא; לאחרונה נחשף בכלכליסט הנתון המטריד לפיו 99.5% מתוך 60 אלף הגמלאים שמקבלים קצבת פנסיה מקרנות הפנסיה החדשות, שילמו בשנת 2019 את דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק

07.12.2020, 18:52 | נעמי צורף

האם משרד האוצר ורשות שוק ההון ישים סוף לדמי הניהול הגבוהים של הפנסיונרים? מוקדם יותר היום (ב') פרסם המשרד טיוטת תקנות שמטרתה להסדיר את הנושא ולקבוע את תקרת דמי הניהול לפנסיונרים בשיעור של 0.3% מהצבירה, בדומה לתקרה בקרנות פנסיית ברירת המחדל. מעמדה של טיוטת התקנות אינו מחייב, ובשלב זה פורסמה להערות הציבור בלבד.

לאחרונה נחשף בכלכליסט הנתון המטריד לפיו 99.5% מתוך 60 אלף הפנסיונרים שמקבלים קצבת פנסיה מקרנות הפנסיה החדשות, שילמו בשנת 2019 את דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק בגובה 0.5% מהצבירה. זאת לעומת דמי ניהול ממוצעים של 0.22% בקרב כלל עמיתי קרנות הפנסיה החדשות.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

"לגובה דמי הניהול בתקופת קבלת הקצבה קיימת השפעה על גובה קצבתו של הפנסיונר, וככל שדמי הניהול נמוכים יותר, כך תהיה קצבתו גבוהה יותר", נכתב בטיוטת התקנות שפורסמה היום. במסגרת התקנות הוסבר כי לאורך תקופת החיסכון דמי הניהול נגבים מתוך היתרה הצבורה ומתוך התשלומים המועברים לקרן של כל עמית, בשיעור שאינו עולה על התקרה הקבועה בתקנות. לעומת זאת, דמי הניהול עבור מקבלי הקצבה נגבים מתוך כלל הנכסים בהתאם לגובה תקרת דמי הניהול הקבועה בתקנות.

"בשנים האחרונות אנו עדים לירידה משמעותית בשיעור דמי הניהול הממוצעים המשולמים בפועל על ידי העמיתים במהלך תקופת החיסכון, כך שבפועל מרבית העמיתים אינם משלמים את דמי הניהול המקסימליים הקבועים בתקנות", נכתב. "עם זאת, שינוי זה אינו בא לידי ביטוי באופן משמעותי גם בדמי הניהול המשולמים על ידי מקבלי קצבאות, שרובם עדיין משלמים את דמי הניהול המקסימליים, וזאת בין השאר בשל היעדר אפשרות, נכון להיום, לניוד פנסיונרים בין הגופים המוסדיים החל מרגע קבלת הקצבה".

7 שנים של הבטחות שווא הגיעו לקיצן?

סוגיית גובה דמי הניהול הגבוהים שנגבים מהפנסיונרים היא סאגה ארוכת שנים, שנחשפה לראשונה בכלכליסט כבר באוקטובר 2013. כמה חודשים לאחר מכן פרסמה המפקחת על הביטוח דאז דורית סלינגר טיוטת חוזר לקרנות הפנסיה המבהיר כי ניתן ורצוי לתת הנחות לפנסיונרים בדמי ניהול.

בהמשך פורסם כי סלינגר בחנה אפשרות לקבוע תקרת דמי ניהול לגבייה מגמלאים אם התחרות בענף לא תביא לכך, אולם היוזמה לא יצאה לפועל לבסוף. סלינגר סיימה את תפקידה בנובמבר 2018 והשאירה את הטיפול בסוגיה למחליפה משה ברקת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות