אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחקיר: חתנו של פוטין קיבל אחזקות בשווי 380 מיליון דולר - תמורת 100 דולר בלבד צילום: נמרוד גליקמן, רויטרס

תחקיר: חתנו של פוטין קיבל אחזקות בשווי 380 מיליון דולר - תמורת 100 דולר בלבד

לפי אתר תחקירים רוסי, קיריל שאמלוב - בנו של חבר ותיק של פוטין - רכש את האחזקה בחברה האם של ענקית הפטרוכימיים Sibur חודשים ספורים לאחר שהתחתן עם קתרינה תיכונובה, מדענית שלפי הערכות היא בתו הצעירה של נשיא רוסיה. התחקיר התבסס על מיילים שהודלפו, בהם נחשף מעגל המקורבים הצעיר יותר שמקיף את פוטין – כשלרוב מדובר בילדים או בנכדים של חבריו

08.12.2020, 13:14 | שירות כלכליסט
איש עסקים רוסי שהיה נשוי לבתו של ולדימיר פוטין קיבל אחזקה בשווי 380 מיליון דולר בחברת פטרוכימיים רוסית - תמורת 100 דולר בלבד, כך חשף אתר התחקירים הרוסי iStories investigative.

החקירה, שפורסמה בשיתוף עם פרויקט הדיווח על פשע מאורגן ושחיתות (OCCRP), התבססה על מיילים שדלפו, ונועדה להאיר על המעגל הקרוב של בני משפחה ומקורבים המקיפים את נשיא רוסיה.  

קראו עוד בכלכליסט

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: רויטרס נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: רויטרס נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: רויטרס

לפי התחקיר, קיריל שאמלוב, בנו של חבר ותיק של פוטין, רכש את האחזקה בחברה-האם של ענקית הפטרוכימיים סיבור (Sibur) באמצעות חברת אוף שור. העסקה נחתמה חודשים ספורים לאחר שהתחתן עם קטרינה טיחונובה, מדענית שלפי הערכות היא בתו הצעירה של פוטין. באופן כללי, בנותיו של פוטין נשמרות הרחק מהתקשורת.

בתגובה לדיווח טען נשיא סיבור כי המחיר של 100 דולר "אינו מדויק", וכי העלות הממשית של האחזקה הייתה גבוהה בהרבה. הוא ציין חובות הצמודים למניות, הפסדי שכר בגלל העסקה ותנאים נוספים שנלוו לתוכנית שבמסגרתה רכש שאמלוב את האחזקה.

"זה פשוט. בתו של פוטין מתחתנת והזוג הצעיר מקבל מתנה בשווי 380 מיליון דולר", הגיב אלכסי נבלני, ממובילי האופוזיציה ברוסיה. לפי הדיווחים, הזוג גם הוציא מיליוני דולרים על רכישה ועיצוב נדל"ן יוקרתי בסמוך למעונותיו של פוטין ברוסיה ובצרפת. המיילים שדלפו חשפו רכישת שטיח בשווי של קרוב ל-50 אלף ליש"ט וספרים יפניים בעלות של 7,500 ליש"ט.

קיריל שאמאלוב , צילום: רויטרס קיריל שאמאלוב | צילום: רויטרס קיריל שאמאלוב , צילום: רויטרס

המיילים שהועברו לעיתונאים החוקרים על ידי מקור אנונימי (וייתכן כי הושגו על ידי פריצה למחשבים) חשפו גם את מעגל המקורבים הצעיר יותר שמקיף את פוטין – כשלרוב מדובר בילדים או בנכדים של חבריו.

מהחברה של שאמלוב, לאדוגה מנג'מנט, לא התקבלה תגובה, ואילו הדובר של סיבור אישר כי שמאלוב רכש אחזקה בחברה במסגרת תוכנית מניות – אופציות למנהלים, אך לא אישר את המחיר. יו"ר הדירקטריון טען כי שמאלוב לא קיבל תנאים מועדפים.

דיווחים נוספים שפורסמו לאחרונה ברוסיה מנסים לחשוף את ההטבות הנלוות למקורבות לפוטין. כך, למשל, מוקדם יותר החודש דווח כי אשה שעמה ניהל פוטין רומן ואף נולדה להם בת משותפת, הפכה לבעלת מניות בבנקים החשובים ביותר ברוסיה - וכך הפכה המנקה לשעבר למיליונרית בן לילה. כמו כן, מתעמלת אולימפית לשעבר, שלפי השמועות הייתה בת זוגו של פוטין, הרוויחה שכר שנתי של 7.7 מיליון ליש"ט כמנכ"לית חברת מדיה התומכת בממשלה. בקרמלין מסרבים להגיב על דיווחים מסוג זה. "לשמועות האלה אין שום קשר למציאות", נמסר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות