אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביטוחים נגד מתקפות סייבר התייקרו ב־50% בתוך שנה צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

הביטוחים נגד מתקפות סייבר התייקרו ב־50% בתוך שנה

ההתייקרות נובעת מהעלייה באירועי הסייבר, בין היתר כתוצאה מהקורונה. שוק ביטוחי הסייבר בעולם עומד על 7 מיליארד דולר ויגיע ל־20 מיליארד דולר ב־2025. ראש רשות שוק ההון הוציא חוזר לחברות הביטוח: "היזהרו מחשיפה לסיכוני סייבר"

09.12.2020, 07:02 | נעמי צורף

אחת מתופעות הלוואי של מגפת הקורונה היא זינוק משמעותי בהיקפי וחומרת תקיפות הסייבר בעולם, כמו זו שנחשפה בשבוע שעבר בחברת הביטוח שירביט. מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה כי העלייה בסיכוי להתממשות הסיכונים הביאה בחודשים האחרונים להתייקרות של 30% עד 50% במחירי פוליסות ביטוח הסייבר. "לפני שנה פוליסה היתה עולה 1% מהיקף האחריות, כיום מדברים על 1.5%", אמרה ל"כלכליסט" שני שרביט, סמנכ"לית מדיניות במערך הסייבר הלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

ההתייקרות נובעת מכך שתוקפי הסייבר הופכים למתוחכמים יותר ויותר, מה שמביא לגידול במתקפות הסייבר. בנוסף, מגפת הקורונה הביאה לשימוש מוגבר בטכנולוגיה, בין היתר באמצעות עבודה מרחוק, מה שמעלה את הסבירות למתקפות סייבר.

שוק ביטוחי הסייבר העולמי הכפיל עצמו מ־3.5 מיליארד דולר בשנת 2016 ל־7 מיליארד דולר ב־2020. על פי תחזית של ה־OECD, שוק זה יגיע להיקף של 20 מיליארד דולר עד 2025, הן בשל העלייה במודעות לנושא והן בגלל ההתייקרות.

בארץ עומד שוק ביטוחי הסייבר על מאות מיליוני שקלים בלבד, ולכן במערך הסייבר הלאומי הגדירו לעצמם כיעד לקדם אותו בשנה הקרובה. "ביטוח סייבר הוא נדבך הכרחי באסטרטגיית הסייבר של ישראל בעמידות המשק ובהבטחת ההמשכיות העסקית", נכתב במכתב שנשלח ממערך הסייבר הלאומי למנהלי חברות הביטוח. "יכולת התאוששות מהירה, לרבות בזכות מענה טכני ומימוני מהיר, היא ההבדל בין משק עמיד וחזק למשק מעורער".

לדברי שני שרביט, עצם קיומן של פוליסות ביטוח הסייבר, שדורשות תהליך חיתום ארוך וקפדני, מעלה את רמת ההגנה של החברות מפני תקיפות, שכן עליהן לעמוד בתנאי החיתום על מנת להיות זכאיות לביטוח.

מימין: משה ברקת ושני שרביט, צילומים: עמית שעל, עודד קרני מימין: משה ברקת ושני שרביט | צילומים: עמית שעל, עודד קרני מימין: משה ברקת ושני שרביט, צילומים: עמית שעל, עודד קרני

על רקע ההתפתחות בתחום ביטוחי הסייבר, ראש רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת פנה למנהלי חברות הביטוח והזהיר מאפשרות של חשיפה לסיכוני סייבר סמויים המצויים בפוליסות הרכוש והרכב הרגילות שכבר שווקו.

מצב כזה יכול לקרות למשל כאשר אירוע סייבר גורם להשחתת רכוש, פריצה או גניבה פיזית. אם לעסק יש פוליסה שמבטחת את המצבים האלה ולא מוחרג בה אירוע סייבר – חברת הביטוח תהיה חייבת לכסות את האירוע במסגרת הפוליסה.

ברקת מבקש מחברות הביטוח למפות את החשיפות הפוטנציאליות הקיימות בפוליסות שאינן כוללות כיסוי סייבר מפורש וכן להציג פירוט תרחישי סייבר שונים שעלולים להביא לתביעות בפוליסות אלה.

כמו כן ביקש ברקת מהחברות למסור נתונים עדכניים על היקף שוק ביטוחי הסייבר ולהציג תוכנית עתידית לניהול סיכוני סייבר בפעילות הביטוחית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות