אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוסי בכר, מנכ"ל האוצר לשעבר, נפטר בגיל 65 צילום: תומי הרפז

יוסי בכר, מנכ"ל האוצר לשעבר, נפטר בגיל 65

בכר כיהן גם כיו"ר בנק דיסקונט במשך 9 שנים; במהלך כהונתו באוצר הוביל את רפורמת בכר להפרדת קרנות הנאמנות וקופות הגמל מהבנקים. יו"ר דיסקונט שאול קוברינסקי, ספד: "הוא היה דמות בולטת ומשמעותית בקהילה העסקית והכלכלית בארץ, השאיר את חותמו בארגונים בהם פעל והוביל רפורמות חשובות ששינו את פני הכלכלה הישראלית"

09.12.2020, 10:19 | עירית אבישר

יוסי בכר נפטר ממחלת הסרטן בגיל 65. בכר כיהן בעבר כיו"ר בנק דיסקונט וכמנכ"ל משרד האוצר, היה רואה חשבון במקצועו ובעל תואר ד"ר לכלכלה. הוא היה שותף מנהל של פירמת רואי החשבון העולמית ליובושיץ-קסירר ארתור אנדרסן, והוביל את מיזוגה עם ארנסט אנד יאנג. בשנת 2003 מונה למנכ"ל משרד האוצר על ידי שר האוצר דאז, בנימין נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

יוסי בכר, צילום: תומי הרפז יוסי בכר | צילום: תומי הרפז יוסי בכר, צילום: תומי הרפז

בהיותו מנכ"ל משרד האוצר הוא הוביל את רפורמת בכר, הנושאת את שמו, שהמליצה להפריד את נכסי קרנות הנאמנות וקופות הגמל מהבנקים, שנמכרו לחברות הביטוח ובתי ההשקעות. לאחר ש סיים כהונה בת שלוש שנים בתפקיד מנכ"ל האוצר, שימש בכר כמנהל רשות המסים באופן זמני.

בכר בראיון לכלכליסט לפני כשנה וחצי "ואז הרופאה ראתה את ה־CT שלי, ועפה מהחדר כמו מלוע של תותח" הרגע שבו התגלה סרטן במוח שלו. הניתוחים, הטיפולים וההתעקשות להמשיך לעבוד. הרפורמה שהכניסה אותו להיסטוריה. המהפך בדיסקונט. הימים שבהם נתניהו ידע לעבוד. יוסי בכר לא נח, אבל עוצר לרגע לסיכום ביניים חשוף. ראיון בלעדי דיאנה בחור ניר, 144 תגובותלכתבה המלאה

בשנת 2009 מונה ליו"ר בנק דיסקונט, תפקיד בו כיהן במשך 9 שנים, במהלכן הפך הבנק לבנק ללא גרעין שליטה, וביצועיו השתפרו באופן משמעותי. לפני כשנתיים הסתיימה כהונתו בבנק. בתפקידו האחרון מונה לפני שנה וחצי ליו"ר קבוצת חיפה (לשעבר חיפה כימיקלים). בכר הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים.

שאול קוברינסקי, יו"ר דיסקונט מסר: "יוסי בכר היה דמות בולטת ומשמעותית בקהילה העסקית והכלכלית בארץ. הוא השאיר את חותמו בארגונים הרבים בהם פעל והוביל רפורמות חשובות ששינו את פני הכלכלה הישראלית. יוסי הוביל את דירקטוריון קבוצת דיסקונט במשך 9 שנים. במהלך תקופת כהונתו דיסקונט הפך לבנק ללא גרעין שליטה והוא ליווה מהלך זה בהצלחה, תוך הקפדה על ניהול ממשל תאגידי ברמה הגבוהה ביותר. העשייה החברתית הייתה נר לרגליו ובתקופת כהונתו הוביל בבנק מיזמים ייחודיים, תוך דבקות ומחויבות להשאת הערך לבעלי המניות. יוסי בכר, איש אציל נפש, ערכי, אוהב אדם. הוא יחסר מאוד לכל עובדי ומנהלי הבנק, לדירקטורים שליוו אותו בעבודתו בדיסקונט ולי באופן אישי. יהי זכרו ברוך".

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט, הוסיף: "קבוצת דיסקונט מרכינה ראשה בעצב ובצער רב. יוסי הותיר חותם אדיר על הקבוצה, ושנות כהונתו יזכרו כשנים בהן דיסקונט שינה את פניו. יוסי הותיר חותם בלבבות על עובדי הקבוצה. באופן אישי, הוא עיצב את דרכי המקצועית וישאר עמוק בליבי. יהי זכרו ברוך".

אבי פישר, יו"ר כלל תעשית, שהיה מקורב לבכר, מסר: "יוסי היה איש אציל, קצין טנקים, רואה חשבון מזהיר ודוקטור לחשבונאות בשיקגו. בגיל צעיר מאד בלט בכך שנקרא להיות מנכ"ל משרד האוצר לאחר האינתיפאדה השנייה. תקופתו כמנכ"ל האוצר, כולל במלחמת לבנון השנייה, התאפיינה בהרמוניה, ומהרפורמות שהוליך תחת אהוד אולמרט ובנימין נתניהו נהנית הכלכלה הישראלית עד היום.

"עם פרישתו התבקש להיות יו"ר בנק דיסקונט. הבנק שקיבל היה בנק חולה, בפער עצום מול פועלים ולאומי. זה היה בנק שנודע בסכסוכי עבודה מתוקשרים ולא בהולכת עסקאות. במשך למעלה מעשור הוליך את הבנק לרווחיות, הפיח רוח חדשה בשורותיו, וקידם צעירים ונשים כמו לילך טופולסקי, אורית אלסטר והילה חימי. יוסי נאבק בגבורה במחלת הסרטן ביחד עם משפחתו האהובה - אשתו אורית וארבעה ילדים, וחי תוך המשך פעילות משמעותית עד יומו האחרון. יוסי היה איש אהוב ומוערך שפועלו ילווה אותנו עוד שנים. הוא מאוד יחסר, ולא רק למשפחתו וחבריו".

מוטי לוין, מנכ"ל קבוצת חיפה, מסר: "יוסי הוביל את דירקטוריון חיפה בשנתיים האחרונות ותרם תרומה משמעותית לגיבוש תוכניותיה העתידיות ושגשוגה של החברה. יוסי היה איש רב פעלים, ערכי, אוהב אדם וחבר אישי, והוא יחסר לנו מאוד. יהיה זכרו ברוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות