אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע לפני יישום הרפורמה במשפט האזרחי, לשכת עוה"ד תעתור נגדה לבג"ץ צילום: מוטי קמחי

בלעדי לכלכליסט

רגע לפני יישום הרפורמה במשפט האזרחי, לשכת עוה"ד תעתור נגדה לבג"ץ

עורכי דין רבים טוענים שהתקנות יביאו להשטחת ההליך המשפטי, להפיכתו למהיר מדי ולא יסודי ומספקות כוח רב לשופטים. ראש לשכת עוה"ד לכלכליסט: "שר המשפטים לא היה מוסמך להתקין את התקנות האלה"

09.12.2020, 13:16 | ליטל דוברוביצקי

סערה משפטית: עשרות אלפי עורכי דין עוברים בימים אלה השתלמויות ללימוד תקנות סדר הדין האזרחי החדשות שצפויות להיכנס לתוקף ב-1 בינואר ולשנות את ניהול המשפט האזרחי בישראל, אולם לכלכליסט נודע כי לשכת עורכי הדין תגיש השבוע בג"ץ נגד הרפורמה האזרחית.

קראו עוד בכלכליסט

התקנות יוצרות שינוי מהותי באופן ניהול ההליך המשפטי בתיקים אזרחיים, מעבירות סמכויות נרחבות בהרבה לשופטים, מגבילות את עורכי הדין, גם במספר העמודים שהם מגישים בכתבי הטענות, ומאפשרות למזכירים משפטיים לסלק כתבי טענות אם עורכי הדין לא עומדים בדרישות. עורכי דין רבים טוענים שהתקנות יביאו להשטחת ההליך המשפטי, להפיכתו למהיר מדי ולא יסודי ומספקות כוח רב לשופטים.

כעת נודע כי לשכת עורכי הדין, בראשות עו"ד אבי חימי, החליטה לא לוותר ורגע לפני שתקנות סדר הדין האזרחי החדשות נכנסות לתוקף, הלשכה תגיש ביומיים הקרובים בג"ץ כנגד התקנות. לכלכליסט נודע כי במסגרת הבג"ץ תטען לשכת עורכי הדין כי רביזיה משפטית כזו צריכה לעבור דרך המחוקק וזה לא הגיוני שרק שר המשפטים יתקין את התקנות הללו.

אתמול פרסם כלכליסט כי שר המשפטים אבי ניסנקורן הכניס מספר תיקונים בתקנות.

אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין, צילום: יאיר שגיא אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין | צילום: יאיר שגיא אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין, צילום: יאיר שגיא

חימי מסר לכלכליסט כי "בלשכה שמחים על התיקונים אבל הם לא מספקים לטעמנו. כל הקונספציה של התקנות הללו היא קונספציה שגוייה. היא שמה את היעילות על חשבון הצדק. אין ספק שנעשו תיקונים ותיקונים טובים, אבל לשכת עורכי הדין טוענת כי תקנות סדר הדין האזרחי החדשות צריכות את העין הבוחנת של המחוקק. נבקש צו מבג"ץ שיורה כי שר המשפטים לא היה מוסמך להתקין את התקנות האלה. אנחנו

סבורים שרפורמה כל כך משמעותית בתקנות סדר הדין האזרחי מחייבת שזה יעבור בבית המחוקקים כדי שיבדוק תקנה תקנה . רפורמה כזו מחייבת את התערבותה של הכנסת ולא יכולה להישאר ברמה של שר כזה או אחר".

בנוסף, הלשכה נגד הסמכויות שניתנו בתקנות למזכירים המשפטיים. לטענת הלשכה מדובר בסמכויות מעין שיפוטיות למזכירים המשפטיים.

מנגד, המצדדים ברפורמה, משרד המשפטים ואחרים סבורים כי "האזרח הקטן" יהיה הנהנה העיקרי. זאת מאחר ולטענתם הימשכות הליכים מטילה עלות ישירה על בעלי דין בשל הזמן האבוד של משך ההתדיינות השיפוטית, המביא גם לייקור הוצאות המשפט ועלויות שכר הטרחה. התקנות החדשות צפויות לטענתם לפשט, לייעל ולקצר את ההליכים המשפטיים האזרחיים, וכך להפחית את עלות ניהול ההליך. 

שר המשפטים, אבי ניסנקורן , צילום: מוטי קמחי שר המשפטים, אבי ניסנקורן | צילום: מוטי קמחי שר המשפטים, אבי ניסנקורן , צילום: מוטי קמחי

מלשכת שר המשפטים נמסר: "לאחר שיח מתמשך ומעמיק עם כל הנוגעים בדבר, ובראשם לשכת עורכי הדין, וכן לאחר מספר סבבי תיקונים, שר המשפטים סמוך ובטוח תקנות סדר הדין האזרחי יכנסו לתוקף ב1 בינואר. התקנות החדשות יבטיחו ייעול משמעותי של ההליכים המשפטיים האזרחיים, ויטיבו עם מאות אלפי אזרחים בשנה המבקשים סעד מבתי המשפט".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לשר המשפטים סמכות להתקין תקנות שעניינן סדרי דין מכוח חוק בתי המשפט, ובהתאם לכך הותקנו לאורך השנים תקנות סדר הדין האזרחי על-ידי שר המשפטים ללא אישור הכנסת"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות