אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ללא הארכת האשראי למגזר העסקי - מגזרים שלמים יקרסו. איפה בנק ישראל? צילום: סיגל סבן

ללא הארכת האשראי למגזר העסקי - מגזרים שלמים יקרסו. איפה בנק ישראל?

בימים אלו מסתיימת הארכת האשראי, אולם בפועל אין שינוי ממשי במצבם של העסקים וחמור יותר , בנק ישראל והבנקים, האצבע מופנית אליכם- מה שלא יעשה עכשיו, יעלה למדינה פי כמה וכמה לאחר קריסת המגזרים השונים

10.12.2020, 10:59 | שלמה נס

 מוגש מטעם DUN'S 100

אין זה סוד שמשבר הקורונה משפיע באופן ישיר על יכולת ההישרדות ההתנהלות הכלכלית של העסקים. העובדים הוצאו לחל"ת, או מפוטרים, ההוצאות השוטפות ממשיכות כסדרם והעוסקים השונים מוצאים את עצמם מתמודדים תקופה ממושכת ללא הכנסות כלל או עם ירידה דרמטית בהכנסות. המצוקות של המגזר העסקי לרבות בעלי העסקים הקטנים והבינוניים הן קשות ביותר ומביאות גם לחוסר יכולת יכולת של העסקים לפרוע ולעמוד בתשלומי האשראים וההלוואות שלהם.

כתוצאה מהמשבר נוצרה מצוקה תזרימית קשה ביותר בכמעט כל המגזר העסקי, וקושי להתמודד עם מימון ההוצאות הקבועות וההלוואות והתשלומים , לאור הפסקת ההכנסות והפגיעה הקשה בהן. בעקבות זאת פעלנו לדחיית האשראי וההלוואות במשק, לתקופה של שישה חודשים, באישור בנק ישראל. לשמחתנו בנק ישראל הבין את צורך האקוטי וניתן אישור גורף לדחיית האשראים למגזר העסקי לתקופה של שישה חודשים.

בימים אלו מסתיימת הארכת האשראי, אולם בפועל אין שינוי ממשי במצבם של העסקים וחמור יותר , הואאף מצבם של המגזרים שנותרו סגורים או פועלים באופן חלקי או מוגבל בלבד. משבר הקורונה מתמשך ומצב העסקים לא השתפר. לו יתואר שלא תינתן הארכת אשראי, בן לילה יהפכו מאות אלפי עסקים לבעלי חובות כבדים, ללא מקורות הכנסה ובעל כורחם יכנסו למצב של חדלות פירעון. העסקים שיקרסו לא ייפלו לבדם, אלא יפילו עמם כמו דומינו ספקים, עובדים, קבלני משנה, בעלי נכסים ועוד. המדינה תיכנס לסחרור ומפולת של חדלות פירעון.

יש לזכור שמרבית העסקים הללו , הינם עסקים נפלאים שבימים כתיקונם יכלו לפעול באופן שוטף, ולפרוע את חובותיהם למערכת הבנקאית, אך ללא דחיית האשראי בעת הנוכחית- גזר דינם הוא קריסה.

ד"ר שלמה נס , צילום: סיגל סבן ד"ר שלמה נס | צילום: סיגל סבן ד"ר שלמה נס , צילום: סיגל סבן

יצוין כי בנק ישראל יצא בהמלצה, לפיה הוא ממליץ לבנקים למצוא דרכים לסייע למגזר העסקי, אך בד בבד המליץ על בדיקה מדוקדקת ופרטנית לכל לקוח, ולא אישר דחיית אשראי כללית. זה יגרום בוודאות לסירוב גורף למרבית המגזרים שפעולתם הופסקה עקב משבר הקורונה. וכך אנו רואים זאת במציאות היום יומית בטיפול מול הבנקים.

בנק ישראל והבנקים, האצבע מופנית אליכם- מה שלא יעשה עכשיו, יעלה למדינה פי כמה וכמה לאחר קריסת המגזרים השונים. זה הזמן לקחת את האחריות לידיים. ויפה שעה קודם!

מאת ד"ר שלמה נס, עו"ד ורו"ח, מומחה בשיקום והבראת חברות. שותף מייסד בפירמה דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס, עמית גרוס ושות'

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות