אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל הציג את המתווה לדחיית הלוואות לעסקים קטנים ללא סיוע המדינה צילום: שאטרסטוק

נחשף בכלכליסט

בנק ישראל הציג את המתווה לדחיית הלוואות לעסקים קטנים ללא סיוע המדינה

לפי המתווה, עסקים קטנים יוכלו לדחות את תשלום הקרן לתקופה של עד שנה; הדברים אמורים רק לגבי לעסקים שכבר הקפיאו הלוואות ושמכירותיהם ירדו ב-25% לפחות בשנה האחרונה

10.12.2020, 12:30 | עירית אבישר

כפי שנחשף אתמול (ד') בכלכליסט: בנק ישראל גיבש מתווה לדחיית הלוואות לעסקים קטנים, שאינו כולל סיוע של המדינה. הבוקר פרסמו בבנק ישראל את המתווה, ולפיו יוקפא פירעון קרן ההלוואה לתקופה של עד שנה אם מדובר בהלוואות של עד חצי מיליון שקל; במידה והיקף ההלוואה גבוה יותר, תקופת הקפאת קרן ההלוואות תעמוד על חצי שנה. המתווה יהיה פתוח רק לעסקים שכיום ההלוואות שלהם נמצאות בהקפאה, ורק אם מחזור המכירות שלהם ירד ב-25% לפחות בשנה האחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

המפקח על הבנקים יאיר אבידן, צילום: אולפן כלכליסט המפקח על הבנקים יאיר אבידן | צילום: אולפן כלכליסט המפקח על הבנקים יאיר אבידן, צילום: אולפן כלכליסט

במסגרת המתווה ימשיכו הלקוחות לשלם את הריבית, אולם לפי בנק ישראל מדובר בהפחתה משמעותית של יותר מ-70% בתשלום החודשי. היקף התשלום שלא ייפרע ייפרס על פני יתר תקופת ההלוואה, או יוארך לתקופה של עד שנה. ניתן יהיה להצטרף למתווה החדש מתחילת ינואר ועד לסוף חודש מרץ 2021.

מנתוני בנק ישראל עולה כי 69% מההלוואות לעסקים קטנים שהוקפאו חזרו להיפרע, ו-57% אצל העסקים הזעירים; ועדיין, יש כיום היקף לא מבוטל של 12 מיליארד שקל אשראי ל-60 אלף עסקים קטנים שעדיין מוקפא.

בתוכנית המקורית הכוונה הייתה שהמדינה תשתלב במתווה באמצעות הקרן להלוואות בערבות מדינה, אלא שהמגעים עם משרד האוצר לא הבשילו, ובבנק ישראל החליטו שלא להמתין ויצאו בינתיים עם מתווה בלעדיהם. הסיבה לכך היא שבסוף החודש אמורות להסתיים מרבית ההקפאות, ולכן נדרש לגבש מתווה חדש כבר בימים אלה.

יחד עם זאת, במשרד האוצר אומרים כי הם מתכוונים לקחת חלק במתווה, ומסרו אתמול בתגובה לפניית כלכליסט: "על מנת לסייע לעסקים לצלוח תקופה זו, מוביל החשב הכללי מתווה לדחיית תשלומי ההלוואות בשילוב קרן ההלוואות בערבות מדינה, וזאת בשיתוף בנק ישראל". ייתכן ובהמשך יגובש מתווה שכזה, שיופעל במקביל למתווה הנוכחי.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, מסר: "השלב הנוכחי של המתווה יוסיף לסייע לבתי העסק שניזוקו מהמשבר, גם לקראת תהליך ההתאוששות, האצת הפעילות העסקית והיציאה מהמשבר. המטרה כעת היא לייצר לבתי העסק את התנאים המיטביים להיערך בהתאם גם ליום שאחרי המשבר. דחייה זו תאפשר לבתי העסק המשך גישור עד לחזרתם לאיתנות פיננסית ויכולת החזר תשלומים מוגבר בשוך המשבר".

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, הוסיף: "גיבוש המתווה לעסקים מסתמך על עקרונות המתווה הנוסף שגיבשנו למשקי הבית, דהיינו מיקוד הסיוע לאותה קבוצת עסקים קטנים וזעירים שנפגעה באופן משמעותי מהמשבר, מתן אפשרות דחייה לתקופת זמן ממושכת ודגש על חזרת הלווים לתשלום הלוואותיהם באמצעות לוח תשלומים מקל. אנו רואים חשיבות רבה בסיוע לסקטור זה, שהינו מנוע הצמיחה של המשק, ולכן אפשרנו את דחיית ההלוואות לתקופה ממושכת על מנת לאפשר מרווח נשימה והקלה בקושי התזרימי, זאת לצד ניהול סיכונים מושכל ואחראי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות