אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת מהפכה בשבדיה: בוחנת מעבר כולל לכסף דיגיטלי צילום: בלומברג

לקראת מהפכה בשבדיה: בוחנת מעבר כולל לכסף דיגיטלי

השימוש בכסף מזומן במדינה הסקנדינבית נמצא גם כך בירידה תלולה, שהואצה עם מגפת הקורונה; לפי הודעת הממשלה, הבדיקה בעניין יצאה לדרך ואמורה להסתיים תוך שנתיים

12.12.2020, 11:53 | שירות כלכליסט

ממשלת שבדיה תחל לבדוק את האפשרות למעבר כולל לכסף דיגיטלי, זאת בצעד ניסיוני עבור המדינה שהכסף המזומן בה הולך ונעלם גם כך.

קראו עוד בכלכליסט

פר בולונד, שר השווקים הפיננסיים, אמר שהבדיקה שיצאה לדרכה אתמול (ו') אמורה להסתיים עד סוף נובמבר 2022. אנה קינברג בטרא, היו"ר לשעבר של הוועדה הפיננסית של הבנק המרכזי של המדינה - הריקסבנק, תוביל את הבדיקה.

ביטקוין, צילום: רויטרס ביטקוין | צילום: רויטרס ביטקוין, צילום: רויטרס

שבדיה היא אחת המדינות הראשונות בעולם ששקלו שימוש בכסף דיגיטלי. הבנק המרכזי שלה מנהל תוכנית פיילוט בשיתוף חברת Accenture, שמטרתה היא להכניס לשימוש קרונה אלקטרונית שמתבססת על טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שנמצאת גם בבסיסו של מטבע הביטקוין.

הנגיד סטפן אינגוור אמר באוקטובר שכל החלטה בנושא תצטרך להתקבל ע"י הדרג הפוליטי. מנקודת מבטה של הממשלה, אמר בולונד ש"חיוני שתשלומים דיגיטליים יתבצעו בצורה בטוחה, ושיהיו זמינים לכולם. המערכת הפיננסית כולה תושפע מהאופן בו יפותח המטבע הדיגיטלי ומהטכנולוגיה שתשמש לשם כך".

הריקסבנק העריך באוקטובר שהשימוש במזומן בשבדיה נמצא בשפל היסטורי, לאחר שמגפת הקורונה האיצה את המעבר משטרות ומטבעות לתשלומים דיגיטליים. על פי מחקר של הבנק, פחות מ-10% מהתשלומים במדינה מתבצעים כיום במזומן.

ה"בנק להסדרים בין לאומיים" העריך עוד ב-2018 ששבדיה היא המדינה שבה הכי מעט כסף מזומן בעולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות