אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביה"ד לעבודה: להנהלת תן-ביס אסור להתערב בהתאגדות עובדיה צילום: Nimrod Bar-On

ביה"ד לעבודה: להנהלת תן-ביס אסור להתערב בהתאגדות עובדיה

החלטה זו של ביה"ד האזורי לעבודה תל אביב מגיעה לאחר שהוכח כי מנהלים בחברה פיקחו מקרוב על החתמת עובדים על טופסי ביטול ההצטרפות להסתדרות. ההחלטה קובעת כי הנהלת תן-ביס נדרשת לחדד את הנחיותיה לדרג המנהלים בחברה על מנת לוודא כי לא מתבצעת השפעה בלתי הוגנת על העובדים בנוגע להתארגנות, באופן ישיר או עקיף

13.12.2020, 16:03 | נורית קדוש

המאבק בין ההסתדרות להנהלת תן ביס נמשך. בית הדין האזורי לעבודה תל-אביב קבע היום לבקשת ההסתדרות כי על הנהלת חברת המשלוחים תן-ביס להימנע מלהתערב בהתאגדות עובדיה באמצעות הנהלתה הבכירה, לאחר שהוכח כי מנהל בחברה פיקח מקרוב על החתמת עובדים על טופסי ביטול ההצטרפות להסתדרות. ״מצאנו תימוכין לכך שמנהל בכיר בחברה מביע עניין בפעילות של עובדים למניעת הצטרפות עובדים נוספים להתארגנות ומצאנו כי אותו מנהל בכיר מדרבן את העובד המתנגד להתארגנות, שכלל לא שייך לאזור שלו, להמשיך בהתנגדותו״. נכתב בפסק הדין.

קראו עוד בכלכליסט

שליחים של תן ביס, צילום: יח"צ תן ביס שליחים של תן ביס | צילום: יח"צ תן ביס שליחים של תן ביס, צילום: יח"צ תן ביס

ההחלטה קובעת כי הנהלת תן-ביס נדרשת לחדד את הנחיותיה לדרג המנהלים בחברה על מנת לוודא כי לא מתבצעת השפעה בלתי הוגנת על העובדים בנוגע להתארגנות, באופן ישיר או עקיף. ״אנו מורים למשיבה להמנע מלערב מנהלים שלה במניעת ההתארגנות. בכלל זה, המשיבה נדרשת לחדד את הנחיותיה למנהלים על מנת לוודא כי לא מתבצעת השפעה בלתי הוגנת על העובדים בנוגע להתארגנות, באופן ישיר או עקיף״.

בהחלטה, שניתנה על ידי השופטת נשיאת בית הדין הדס יהלום, ניתן צו המורה לחברה שלא לכנס את ה"פורום הפנימי" שכונה "פורום סקובר", עד למתן פסק דין בהליך העיקרי בתיק. ההנהלה יזמה את הקמת הפורום בסמוך לתחילת ההתאגדות, כביכול לצורך "קידום ערוץ הידברות בינה לבין העובדים", אולם בפני בית הדין הוכח שהפורום נועד להציג בפני העובדים אלטרנטיבה להתאגדות, שנועדה לייתר את ההתארגנות ולהחליפה. ״מצאנו קושי בהמשך ההתכנסות של פורום סקובר. אנו מורים למשיבה שלא לכנס את פורום סקובר עד למתן פסק דין בהליך העיקרי״.

הדיון בעתירה התקיים לדרישת ההסתדרות שהגישה בקשה דחופה לעצור את התערבותה של תן-ביס בהתארגנות עובדיה בהסתדרות, שהוכרזה בתחילת חודש אוקטובר. הבקשה הוגשה על ידי עורכות הדין ענת גוטמן ועדי גולן מהלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי, וכן על ידי עו"ד אלעד מורג.

בדעת מיעוט, הוצגה בפסק הדין עמדת נציג ציבור ערן בסטר שטען כי ״מהראיות שהובאו עד כה, נראה שדווקא הנהלת החברה נמצאת בעמדת התגוננות, שכן כל מעשה שלא נשקל היטב עד הסוף, כל פליטת פה שולית ואפילו של סגל זוטר תוצאתם – הגשת בקשות לבית הדין. לעניות דעתי, ה"שיימינג" שההסתדרות עושה לעובדים המתנגדים להתארגנות והמלחמה בהם מהווה התערבות פסולה וחמורה לא פחות מהתערבות של ההנהלה.

"בשלב זה של ההליך, התרשמתי כי המעסיק עושה את כל הנדרש ממנו. הוא אינו מתערב, הוא מנחה בכתב את המנהלים, הוא מודיע לעובדים שפורום סקובר לא מחליף את התארגנות, מקפיד בקלה כבחמורה. לי די בכך, גם אם ניכר שהמעסיק לא מצדד ברעיון ההתארגנות. התרשמותי היא כי התמונה הכללית מציגה מעסיק השומר בקפידה רבה על הכללים. כל טענות ההסתדרות בבקשה הקודמת – נדחו. גם בבקשה הנוכחית להוציא אחת. לו דעתי הייתה נשמעת, בקשת ההסתדרות הייתה נדחית".

מתן ביס נמסר: "בית הדין הורה להנהלה לרענן נהלים שהיא ממילא כבר הוציאה. בית הדין אומנם הורה שלא לכנס לעת עתה את פורום "מדברים סקובר" אולם מדובר בהחלטה זמנית עד להכרעה ביציגות. יש לציין כי מדובר בפורום של נציגי עובדים שנבחרו ע"י העובדים עצמם ושפעילותו החלה עוד לפני ההתארגנות. מטרתו של הפורום הוא לפתור בעיות שהעובדים מעלים לסייע להם. לכן תמוה בעיננו שדווקא ההסתדרות שמבקשת לקדם את זכויות העובדים מתנגדת לפורום אותנטי ונבחר של נציגי עובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות