אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך למטה: 100 אלף איש יצאו ממעגל העבודה צילום: באדיבות שירות התעסוקה

פרשנות

בדרך למטה: 100 אלף איש יצאו ממעגל העבודה

משבר הקורונה העמיק את הפערים בין חזקים כלכלית לחלשים גם בתחום התעסוקה. עכשיו מתברר ששיעור התעסוקה אצל החלשים ירד פי 5 מאשר בקרב החזקים וחלקם אפילו התייאשו מחיפוש עבודה. הגיע כבר הזמן שהאוצר יוציא את הראש מהחול

14.12.2020, 08:05 | שחר אילן
סקירת מצב התעסוקה אחרי הסגר השני שפרסמה אתמול הכלכלנית הראשית באוצר הבהירה חד משמעית: משבר הקורונה הוא זמן רע מאוד לשוויון. בין תחילת המשבר לאוקטובר צלל שיעור התעסוקה של חמישון ההכנסות התחתון ב־29%, פי 5 יותר מאשר בחמישון העליון (6%). ישראל שכיכבה גם ערב המשבר במקום רע בצמרת טבלת הפערים של המדינות המפותחות צפויה להתקדם עוד יותר לעבר הפסגה.

קראו עוד בכלכליסט

ככל שעובר הזמן המשק לומד לתפעל את עצמו מרחוק, בעלי ההכנסות הגבוהות והכישורים חוזרים לעבודה והחלשים נשארים מאחור. שיעור התעסוקה של אלו שאינם בעלי תואר אקדמי ירד בכ־22%, לעומת ירידה של 10% בתעסוקת בעלי התארים. עוד יותר נפגעו מי שאין להם תעודת בגרות. זה אומר שהעניים הופכים לעניים יותר ואנשים שהיו כמעט עניים הופכים לעניים.

שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה | צילום: באדיבות שירות התעסוקה שירות התעסוקה, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

הירידה בשיעור התעסוקה בולטת במיוחד בקרב שתי אוכלוסיות יעד של המדינה לשיפור התעסוקה, הגברים החרדים והנשים הערביות. שיעור התעסוקה של גברים חרדים ירד ב־25% בהשוואה ל־2019, ושל נשים ערביות ב־21%.

שיעור התעסוקה, בניגוד לאחוז האבטלה, משקף גם אנשים שהתייאשו מלעבוד. כך, שיעור האבטלה אצל החרדים עומד על כ־25% לעומת 14% אצל הערבים. אבל דווקא הנתון הערבי שלילי יותר. אצל הערבים רבים הפסיקו לחפש עבודה ויצאו מכוח העבודה. לכן נרשמה אצלם ירידה של כ־12% בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה לעומת 2019. האוצר קובע ש"הישארות מחוץ לכוח העבודה של האוכלוסייה הערבית, ככל שתמשך, עלולה להקשות על קצב ההתאוששות של שוק העבודה בשנים הבאות".

על פי הסקירה בכלל האוכלוסייה כ־100 אלף עובדים שפוטרו מעבודתם או שמקום עבודתם נסגר מתחילת המשבר אינם מחפשים עבודה. 100 האלף האלה הם הפער בין החישוב המרחיב של המובטלים על פי הלמ"ס, שהוא החישוב הריאלי, לחישוב המצומצם שהאוצר משתמש בו. כשהאוצר בוחר להתעלם ממתייאשי שוק העבודה הוא טומן את הראש בבוץ טובעני.

הקורונה מוכיחה כמה חשוב לא רק לשלב בעבודה אלא גם לשלב בעבודה איכותית שמקנה יציבות תעסוקתית. לכן ההתאוששות של עובדים חלשים רבים שאיבדו את מקום עבודתם תלויה בהכשרה מקצועית, הסבה או לפחות שיפור מיומנויות.

מדינת ישראל איבדה ארבעה חודשים שבהם העובדים ישבו בבית אבל שר האוצר ישראל כץ עיכב תקציבים להכשרה מקצועית כדי להקים מנהלת למטרה זו במשרדו. על כץ מוטלת עכשיו האחריות להראות שהמנהלת שלו תהיה כל כך מהירה ויעילה ותצדיק את כל הנזק שגרם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות