אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עו"ד אופיר נאור לביהמ"ש: "קולו מסתירה מידע מהותי הנוגע להשקעה של אי.די.בי" צילום: עמית שעל

עו"ד אופיר נאור לביהמ"ש: "קולו מסתירה מידע מהותי הנוגע להשקעה של אי.די.בי"

נאמן ביהמ"ש מאשים את חברת הארנק הדיגיטלי, שאי.די.בי מושקעת בה (14.5%), כי היא בוחרת להסתיר מפניו מידע ומסמכים מהותיים הנוגעים להשקעה. לדבריו, קולו שהפסידה 65 מיליון שקל ב־2018-2017, גרמה הפסדים של מיליוני דולרים לאי.די.בי

14.12.2020, 07:03 | גולן חזני

מפרק אי.די.בי, עו"ד אופיר נאור, יוצא לעימות מול חברת הארנק הדיגיטלי קולו (Colu) והמנכ"ל שלה עמוס מאירי. בפנייה לבית המשפט טוען נאור כי קולו מתחמקת מהעברת מסמכים שאותם הוא דורש כמפרק אי.די.בי שמחזיקה ב־15% ממניות קולו שאותן רכשה בסוף 2017 תמורת 14.5 מיליון דולר. המדובר בהשקעה לא אופיינית לתמהיל ההשקעות של אי.בי.בי.

קראו עוד בכלכליסט

קולו מפעילה אפליקציית ארנק דיגיטלי שמעודדת משתמשים לשלם בעסקים מקומיים דרך מכשיר הסלולר, תוך מתן תמריץ לשני הצדדים — הלקוחות ובעלי העסקים.

מטבע הקולו (CLN) הונפק בתחילת 2018 על גבי הבלוקצ'יין של מטבע האיתריום, והחל להיסחר בסוף מאי 2018, אבל בתוך 3 חודשים קרס מטבע הקולו יחד עם שוק המטבעות הדיגיטליים שחווה משבר, איבד 66% מערכו ואי.די.בי שהיתה בשליטת אדוארדו אלשטיין מחקה חלק ניכר מהשקעתה.

מימין: נאמן אי.די.בי עו"ד אופיר נאור ומנכ"ל קולו עמוס מאירי , צילום: עמית שעל מימין: נאמן אי.די.בי עו"ד אופיר נאור ומנכ"ל קולו עמוס מאירי | צילום: עמית שעל מימין: נאמן אי.די.בי עו"ד אופיר נאור ומנכ"ל קולו עמוס מאירי , צילום: עמית שעל

קולו פעלה במודל שהסב לה הפסדים, מודל שבו התמריץ למשתמשים באפליקציה שלה מגיע בצורת בונוס כספי שמקבלים המשתמשים בכסף פיאט (Fiat) רגיל בהיקף של 5% על כל הטענה של כסף לארנק. הבונוס למשתמשים מגיע כולו מכיסה של החברה ולא מבעלי העסקים העובדים עמה.

"קולו בוחרת במכוון ובניגוד לדין, להסתיר מנאמן אי.די.בי מידע ומסמכים מהותיים הנוגעים להשקעה של אי.די.בי בקולו" קובל נאור בפני בית המשפט ודורש לחייב את קולו והמנכ"ל שלה עמוס מאירי, להעביר לו את המסמכים שהוא דורש. נאור דורש פירוט של ההשקעות והמיזמים של קולו; דו"ח תזרים מפורט ודו"ח תזרים עתידי; מידע שהוצג למשקיעים לקראת גיוסים של קולו; זהות מקבלי ההחלטות בקולו בהווה ובעבר, כולל כאלה שלא מועסקים בה; ופירוט שכר המנהלים בחברה וכל מסמך שנוגע להעברת מניות בחברה. עוד דורש נאור לקבל את הפרוטוקולים של אסיפות בעלי המניות ושל ישיבות הדירקטוריון.  

נאור מציין שקולו הביאה הפסדים של מיליוני דולרים לקופת אי.די.בי ומאשים: "התעקשותה של קולו להמשיך ולפעול במחשכים, מחזקת את החשש בנוגע לפעולות ומחדלים שנעשו, שהביאו הפסדים משמעותיים לקופת אי.די.בי. וכן לפעולות שנעשו ברשלנות תוך הפרת חובת הזהירות.

"קולו ממשיכה לעשות ככל העולה על דעתה לקבל החלטות מהותיות בנוגע לפעילותה העסקית ואף לפרסם עליה כתבות בעיתונות תוך שהיא משתמשת בכספי החברה. קולו הפסידה את רוב כספי המשקיעים ושינתה את פעילותה שנכשלה פעם אחר פעם תוך שנושאי המשרה בה ממשיכים למשוך שכר".

נאור, שמינה את עו"ד עמי בר לב לדירקטור מטעמו בקולו, מגלה בפנייה לבית המשפט כי קיים ישיבת זום ללמוד אודות החברה אולם לא נמסרו בה תשובות לגבי מצבה הכספי תכניותיה העסקיות, הוצאותיה וניהולה. בנוסף לכך, לדבריו, התגלה לו שמנכ"ל קולו העתיק את מגוריו לברצלונה וכלל לא נמצא במטה בישראל. קולו, שמעסיקה 30 עובדים, הסכימה להעביר לנאור את דו"חות 2018 שמהם עולה כי החברה רשמה הפסד מצטבר של 65 מיליון שקל בשנה זו וב־2017. דו"חות 2019 לא הועברו לנאור, שטוען כי קיים פער לא מוסבר בין הסכומים שהיו בקופת קולו סמוך למועד צו הפירוק לאי.די.בי לבין הסכומים הנמוכים משמעותית שבקופתה כיום.

תגובת קולו ע"י עו"ד עופר שפירא ממשרד שבלת: ב"קשת נאמן IDB היא חסרת בסיס. IDB היא רק בעלת מניות מיעוט (15%) בקולו, ונאמן IDB דורש לקבל מסמכים שאינם מגיעים לו. קולו סבורה כי בקשת בעלת המניות לקבלת מסמכים נעשית מטעמים זרים ולא לטובת החברה. גם יתר טענות נאמן IDB לגבי קולו הינן חסרות בסיס, ונגיב עליהם בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות