אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד התחזקות קלה בשקל; הפאונד קופץ ב-1.4% מול הדולר צילום: Royal Mint

עוד התחזקות קלה בשקל; הפאונד קופץ ב-1.4% מול הדולר

האיחוד האירופי ובריטניה הודיעו כי על אף הכישלון המתמשך במו"מ, הצדדים ימשיכו לנסות פיתרון לפערים, לקראת הדד ליין להשגת הסכם ברקזיט סופי ב-31 בדצמבר; הפאונד מטפס עד ל-1.34 דולר; בשוק המקומי רושם הדולר ירידה של 0.2% ונסחר מעט מתחת ל-3.25 שקלים

14.12.2020, 11:48 | מיקי גרינפלד

הפאונד מזנק בפתיחת שבוע המסחר במט"ח, על רקע התקווה להשגת הסדר סחר בין בריטניה לאיחוד האירופי עד לסוף השנה. המטבע הבריטי מטפס ב-1.4% ל-1.340 דולר, היורו עולה ב-0.4% ל-1.215 דולר (המטבע האירופי נסוג ב-1% מול הפאונד ל-0.906 פאונד).

בשוק המקומי שלנו נרשמת ירידה של 0.2% בדולר, שנסחר מעט מתחת ל-3.25 שקלים. היורו עולה ב-0.1% ל-3.54 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת הסכם הברקזיט שנחתם בסוף 2019, נקבע, לפי תנאי הפרידה של אמנות האיחוד שלצדדים יש שנה לסגירה סופית של הסדרים הסחר ביניהם, כלומר עד ה-31 בדצמבר 2020.

פרידה סופית ללא הסכם סחר משמעה סגירת הגבולות והטלת מכסים על כל תנועת סחורות בין האיחוד לבריטניה, כולל סקוטלנד, וולס ולצפון אירלנד – במקרה של צפון אירלנד ההסדרים בעייתיים במיוחד בשל הגבול הפתוח שנקבע בהסכם ההיסטורי של בריטניה עם המיעוט הקתולי ומול אירלנד.

הדד ליין להגעה להסכם נדחה שוב ושוב, והאחרון נקבע לאתמול, אך הוא נדחה פעם נוספת ובהודעה של הצדדים נאמר כי יש עוד "מייל נוסף" להגעה להסכם אפשרי. 

"על אף ההתשה שנלוותה לכמעט שנה של משא ומתן, ועל אף הדדלייינים שפוספסו פעם אחר פעם, אנו חושבים שיהיה זה אחראי בנקודה זו לצעוד את המייל הנוסף. בהתאם הענקנו לנציגינו במשא ומתן את המנדט להמשיך את השיחות ולראות האם בשלב המאוחר הזה ניתן להגיע להסכם", נאמר בהודעת הצדדים.

עוד על הפרק השבוע בחזית המט"ח, החלטה המוניטארית של הפד, שתתפרסם ביום רביעי, האחרונה לשנת 2020. הריבית שברמה האפסית לא צפויה להשתנות כמובן, ותשומת הלב תופנה למסיבת העיתונאים עם היו"ר ג'רום פאוול, ולהתייחסות אפשרית שלו על תוכניות סיוע אפשריות נוספות מצד הפד – כאשר במקביל בקונגרס נמשכים הדיונים על חבילת חילוץ פיסקאלית חדשה.

בוריס ג בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה | צילום: רויטרס בוריס ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות