אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני ישיר לנו סולו צילום: עזרא לוי

גפני ישיר לנו סולו

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת עמד בשבוע שעבר כחומה בצורה מול פקידי האוצר ורשות המיסים והתעקש להאריך את תוקף ההחלטה לאפשר מס רכישה מופחת לבעלי דירה יחידה שעדיין לא מכרו את דירתם הקודמת

14.12.2020, 10:28 | רוני מזרחי

 מוגש מטעם DUN'S 100

 

מחמאה שכזו אינני מעניק בכל יום. שאפו לח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, שעמד בשבוע שעבר כחומה בצורה מול פקידי האוצר ורשות המיסים והתעקש, זאת למרות התנגדותם הנחרצת, להאריך את תוקף ההחלטה לאפשר מס רכישה מופחת לבעלי דירה יחידה שעדיין לא מכרו את דירתם הקודמת, זאת עד 28 בפברואר 2021.

פקידי האוצר ורשות המיסים טענו שיש לחייב אלתר את אותם בעלי דירות לשלם מס רכישה מוגדל, אחרת קופת המדינה תפסיד 41 מיליון שקלים. גפני, ובצדק, השיב שמדובר בהפסד תיאורטי , זאת משום שאו שבעלי הדירות יצליחו למכור את דירתם הקודמת עד סוף פברואר, ואז יהיו זכאים למס רכישה מופחת, או שלא יצליחו, ואז יחויבו במס הרכישה המוגדל.

אולם, וזה אולם גדול, וויכוח אבסורדי זה על "כבשת הרש", גביית מס דרקוני מישראלים מהמעמד הביניים, בעלי דירה יחידה, ובמיוחד בעידן של משבר כלכלי עמוק עם יותר מ-800 אלף מובטלים ומגיפת קורונה, מסמל יותר מכל את העיוורון בו לוקים כל מקבלי ההחלטות בכל הקשור להתנעה מחודשת של שוק הדיור.

שהרי כל נדלניסט מתחיל יודע שהרוב הגדול של מחיר הדירה הסופי מורכב ממיסוי שמושת על היזמים והקבלנים, החל מעלות הקרקע וכלה בכל ההיטלים ומיסים וכמובן עלות חומרי הגלם וכוח העבודה, כשבנוסף לכך, כלהב החרב המתהפכת, נאלץ רוכש הדירה, בנוסף למחיר הגבוה ממילא, להאנק תחת מיסי רכישה אל סבירים, שלא רק מעיקים עליו, אלא גם בפועל מונעים עסקות רבות.

הצעתי זה מכבר, ואני מציע כיום ביתר שאת, להקטין לאלתר את מס הרכישה באופן גורף, זאת על מנת להניע את גלגלי השוק. הצעתי הייתה, ועודנה, להוריד את מס הרכישה למשקיעים, כלומר בעלי שתי דירות ויותר, ל-2.5 אחוזים בלבד. עובדה: במהלך הקיץ האחרון החליט שר האוצר להוריד את המס מ-8 ל-5 אחוזים, מה ששילש במהלך החודשים העוקבים את כמות הדירות להשקעה שנמכרו.

רוני מזרחי רוני מזרחי רוני מזרחי

אין לי ספק ש"ההפסד" של המדינה מהקטנה נוספת של המס, יקוזז בגידול דרמטי במכירות למשקיעים, כולל משקיעים מחו"ל, מה שיעניק למדינה רווח כפול ומכופל. בד בבד, וזה לא פחות חשוב, הצעתי אז ואני מציע שוב היום, אנא בלטו בהוראת שעה לחלוטין(!) את מס הרכישה לרוכשי דירה ראשונה, ובכך לא רק תתניעו את השוק, אלא גם תסייעו ללא מעט ישראלים בעת כלכלית קשה זו.

אולם בעיית מס הרכישה הינה רק קצה הקרחון בכל מה שקשור לשוק הדיור. היא כאין וכאפס לעומת בעיית מחירי הקרקע האמירים והולכים, ובמיוחד באיזור הביקוש במרכז הארץ. גם כאן, כמו במקרה של מס הרכישה, המדינה עושה מקח טעות בכך שהיא מסתכלת הסתכלות נקודתית קצרת טווח על הרווח שהיא מקבלת ממכירת הקרקע.

בסופו של דבר ייצא שכרה של המדינה בהפסדה, זאת משום ששוק דיור מתודלק עם מחירים מבעבעים והולכים כלפי מעלה, לא עושה טוב לאיש, בוודאי לא למשק, בוודאי לא כשאחוז הישראלים שיש להם דירה בבעלות הולך וקטן משנה לשנה.

על כן סוף מעשה במחשבה תחילה, וגם אם הוויכוח על מס הרכישה בוועדת הכספים של הכנסת נראה לכאורה איזוטרי מבט ראשון, הוא ללא ספק מצביע על בעיה תודעתית הרבה יותר עמוקה של מקבלי ההחלטות, ובראש וראשונה פקידי משרד האוצר ורשות המיסים, שרואים אותנו הקבלנים, לא כל שכן רוכשי הדירות, תחת זכוכית מגדלת של נתונים ומספרים. הייתי מציע להם, ובאהבה, לראות את פני הדברים בפריזמה הרבה יותר רחבה, גם כלכלית וגם חברתית וגם אנושית. חומר למחשבה.

כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות