אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דינה זילבר לאמסלם: נבחרת הדירקטורים היא מאגר המועמדים לשיבוץ בחברות הממשלתיות צילום: שרון צור

דינה זילבר לאמסלם: נבחרת הדירקטורים היא מאגר המועמדים לשיבוץ בחברות הממשלתיות

דודי אמסלם, השר הממונה על החברות הממשלתיות, הצהיר שבכוונתו לבטל את נבחרת הדירקטורים בטענה שמדובר בהליך מפלה או לא שוויוני. זילבר, המשנה ליועמ"ש, כותבת לאמסלם כי יש לבצע את הליך בחירת הדירקטורים בהקדם ובתיאום עם הרשות החברות הממשלתיות; אמסלם: "אין לי שום כוונה לאמץ את חוות הדעת המעוותת וההזויה הזו"

14.12.2020, 14:58 | ליאור גוטמן

המשנה ליועמ"ש לממשלה דינה זילבר שיגרה היום (ב') מכתב לשר דודי אמסלם הממונה על החברות הממשלתיות, ובו היא משרטטת את גבולות הגזרה בכל הקשור לשיבוץ דירקטורים לחברות הממשלתיות. לפי זילבר, "עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא כי העמדה העקרונית המוצגת בטיוטת חוות הדעת שלי (לגבי שיבוץ דירקטורים – ל"ג) היא סופית ומחייבת".

קראו עוד בכלכליסט

בשבועות האחרונים ניטש ויכוח בין אמסלם לבין היועמ"ש אביחי מנדלבליט על צורת השיבוץ של הדירקטורים החדשים. אמסלם הצהיר כמה פעמים שהוא רוצה לשנות את שיטת השיבוץ שנקבעה לפני כשבע שנים, אז גובשה נבחרת הדירקטורים שביטלה לכאורה את הקשר בין הזיקה הפוליטית של המועמד לשיבוץ שלו, ויצרה רף של ותק, השכלה ומקצועיות כתנאי סף לכהונה כדירקטור בחברות הממשלתיות השונות, לרבות כאלו שהמשק לא יכול להתקיים בלעדיהן – חברת החשמל, נמלי הים, התעשייה האווירית או רכבת ישראל.

השר דודי אמסלם, צילום: אבי מועלם השר דודי אמסלם | צילום: אבי מועלם השר דודי אמסלם, צילום: אבי מועלם

החודש הצהיר אמסלם שהוא רוצה לבטל את נבחרת הדירקטורים בטענה שמדובר בהליך מפלה או לא שוויוני. זאת ועוד – אמסלם טען שהתערבותה של זילבר בהליך, באמצעות פרסום טיוטות ונהלים שונים, הוא לא פחות מ"מניסיון מחטף שנעשה כאן על ידי המשנה ליועמ"ש דינה זילבר, עת הניחה על שולחני חוות דעת להסדרת חקיקה, שלפיה נבחרת הדירקטורים הנה הפרוצדורה החוקית היחידה למינויים בחברות הממשלתיות. מדובר בלא פחות משערורייה, ניסיון שוד לאור היום וניסיון הטעיה חמור ביותר להציג מתווה לא מוצלח במיוחד (בלשון המעטה) שאומץ על ידי שר מסוים כאילו היה חוק מחייב".

למרות דעתו, זילבר כותבת היום לאמסלם ש"נבקשך לפעול באחת הדרכים הבאות: לפעול בהקדם ככל שמתאפשר להשלמת גיבוש הליך נבחרת חדשה. זאת, בהתחשב בחלוף הזמן מאז גובשה רשימת המועמדים המרכיבה את נבחרת הדירקטורים הנוכחית. לחלופין, וככל שתחליט לפעול לקידום הליך, פומבי תחרותי ושוויוני אחר, לפעול לקידומו בהקדם האפשרי. לעניין זה, יוער כי לאור היות רשות החברות הממשלתיות הרגולטור והגורם המייעץ בכל הנוגע לחברות ממשלתיות, הליך כאמור, גם אם אינו מבוצע על ידיה, צריך להיות בתיאום עמה".

דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, צילום: שרון צור דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה | צילום: שרון צור דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, צילום: שרון צור

ועד שאמסלם יקדם אחת משתי הדרכים הללו, זילבר מחדדת לו שנבחרת הדירקטורים היא עד להודעה חדשה המאגר הרשמי משם אפשר לבחור דירקטורים לשיבוץ לחברות הממשלתיות, כאשר "בכל הנוגע למינוי מועמדים שלא נבחרו במסגרת הנבחרת או בהליך פומבי, תחרותי ושוויוני אחר, הדבר יוכל להיעשות רק אם יינקט באופן חריג ומצומצם", אולם למען הסר ספק, היא מבהירה לאמסלם ש"עד שיושלם גיבוש ההליך התחרותי שיוחלט על ידיכם, ושבגדרו ייבחרו המועמדים שיוצעו לכהונת דירקטור בחברה הממשלתית, יש לפעול להצעת מועמדים לתפקיד מתוך מאגר הנבחרת הקיים תוך שניתן יהא להציע מועמדים שמחוץ למאגר הנבחרת באופן חריג ומצומצם, ולאחר שתינתן לשרים ההזדמנות להסביר את החשיבות והצורך במינויו של המועמד".

תגובתהשר דודי אמסלם: "הגב' זילבר ומר מנדלבליט ממשיכים עם ההתנהלות הבריונות שלהם ודורשים להנציח את הנבחרת האליטיסטית של יש עתיד. הם יעשו ועושים הכל כדי להפריע לי בעבודתי, תוך כדי שהם עוברים באופן גס ובוטה על החוק. ככה זה עובד אצל אדוני הארץ - קודם הם ממציאים חוק, ואז באצטלה של שיוויוניות, הם מרחיבים אותו במקומות שנוח להם ומשתלטים על כל המערכות בישראל. ואגב שיוויוניות, אז למה לא עד הסוף? אולי בשם אותה שיוויוניות נקים גם מאגר לשופטי בית המשפט העליון במדינת ישראל.

"אני אנחה את רשות החברות להמשיך ולקדם את פעילות החברות על פי חוק החברות ככתבו וכלשונו, בכל מקרה אין בכוונתי לחתום על שום מועמד מהנבחרת הנוכחית, ואין לי שום כוונה לאמץ את חוות הדעת המעוותת וההזויה הזו. בשם השיוויוניות הם החליטו להטמיע חריגות על מנת שאותה אליטה תוכל להכניס את אנשי שלומה, שלא עמדו בקריטריונים שהם המציאו. משאת הנפש שלי היא שנבחרת הדירקטורים תשקף את כלל החברה במדינת ישראל, את הפריפריה ואת העם, את העובד במפעל ואת עקרת הבית, ולא רק את הקצפת הצפונבונית שנבחרה על ידי לפיד ויוגב, זו שגם השתלטה על מערכת בתי המשפט, העולם הכלכלי והתרבותי במדינת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות