אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: תבוטל המגבלה על נטילת משכנתא בריבית פריים צילום: אוראל כהן

בנק ישראל: תבוטל המגבלה על נטילת משכנתא בריבית פריים

המשמעות: תישאר רק המגבלה ולפיה שליש מהמשכנתא תילקח בריבית קבועה. הרקע להחלטה - הצעות חוק בעניין, שהובילו בסופו של דבר לפשרה

14.12.2020, 16:14 | עירית אבישר

בנק ישראל החליט לבטל את המגבלה ולפיה ניתן לקחת עד שליש מהמשכנתא בריבית הצמודה לריבית הפריים. בבנק החליטו כי יסתפקו במגבלה ולפיה לפחות שליש מהמשכנתא תילקח בריבית קבועה, וכעת שאר שני השלישים יילקחו באיזה מסלול שרוצה הלווה.

פרשנות בנק ישראל משחק באש ומקווה שהממשלה תתעורר בזמן לפני הקסטרופה בנק ישראל מבטל את המגבלה ולפיה ניתן לקחת עד שליש מהמשכנתא בריבית הצמודה לריבית הפריים. בנק ישראל יודע משהו חשוב: הנדל"ניסטים מפמפמים עד כמה הביקושים לדירות בשיא, אבל יגיע הרגע שדחיית המשכנתאות תסתיים ואז יתברר שהפחתת ההחזר החודשי בדצמבר 2020 רק סייעה מעט לווסת את הקטסטרופה דרור מרמורלכתבה המלאה

"לאור התנאים השוררים בשוק מצאנו לנכון להסיר את מגבלת הפריים בתמהיל המשכנתא, ובכך להקל על ציבור הלווים, תוך שמירת האיזונים הנדרשים ברמת הלווה וברמת המערכת הבנקאית. הצעד הנוכחי יקל על ציבור לוקחי המשכנתאות ויגדיל את מגוון אפשרויות המימון העומדות בפניהם", מסר המפקח על הבנקים יאיר אבידן.

ההחלטה הזו התקיימה במקביל לדיונים שערכו בבנק ישראל עם מספר חברי כנסת בהם שלמה קרעי (ליכוד), ומיקי לוי ויאיר לפיד (יש עתיד). כך למשל, קרעי אף הגיש הצעת חוק לביטול המגבלה על תמהיל המשכנתא. בסופו של דבר במקום מסלול חקיקה, הגיעו חברי הכנסת להסכמות עם בנק ישראל בסוגיה.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות