אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות שוק ההון תוכל לאשר עיכוב בניוד כספי חיסכון צילום: שאטרסטוק

רשות שוק ההון תוכל לאשר עיכוב בניוד כספי חיסכון

משרד האוצר פרסם טיוטת תקנות שתאפשר לרשות שוק ההון לבצע ניוד כספי לקוחות באיחור של עד 5 ימים; ההנחיה היא לקח ממשבר הקורונה, כשבתחילתו התמודדו המוסדיים עם שילוב של עומס פונים ומעבר מהיר לעבודה מרחוק

15.12.2020, 17:16 | עירית אבישר

מלקחי משבר הקורונה: משרד האוצר פרסם היום (ג') טיוטת תקנות, ולפיה במקרים חריגים תינתן ליו"ר רשות שוק ההון הסמכות להאריך את מועד ניוד כספי החיסכון הפנסיוני בתקופה של עד 5 ימי עסקים.

קראו עוד בכלכליסט

הצעד הזה נעשה כמסקנה בעקבות משבר הקורונה. בתחילת המשבר עברו באופן מיידי מרבית העובדים במשק, ובכלל זה גם העובדים בגופים המוסדיים לעבודה מהבית. במקביל לכך נרשם גם גידול בפניות לאותם גופים בשל הנפילות בשווקים ויציאת עובדים לחל"ת. שילוב הדברים הללו יצר לחץ על הגופים המוסדיים, והביא לכך שבמקרים מסוימים הם לא הספיקו לבצע ניוד כספים תוך 5 ימי עסקים כפי שהם מחויבים כיום.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

לכן הוחלט לתקן את החוק ולהסמיך את רשות שוק ההון לתת הקלה זמנית של מספר ימים נוספים בניוד הכספים במקרה שמדובר באירוע חריג כמו בעת פרוץ המשבר. הרשות תפעיל את הסמכות במקרים חריגים בהם היא תשוכנע כי נוצרה סיטואציה של קשיים תפעוליים מהותיים.

"התפשטות נגיף הקורונה הביאו להשלכות מרחיקות לכת על הכלכלה בישראל ובעולם. בכלל זה, ירידות שערים חדות בשוקי ההון וסיום או צמצום העסקתם של עובדים רבים. מצב הדברים האמור הביא לכך שחלק מציבור החוסכים מעוניין למשוך את כספי החיסכון מקופות הגמל. ריבוי בקשות למשיכת כספים או ניודם בין מסלולי השקעה בפרק זמן מסוים תטיל נטל תפעולי כבד ומשמעותי על הגופים המוסדיים", נכתב בדברי ההסבר לשינוי המוצע.

כאמור לתקופה זו ההנחיה כבר פחות רלוונטית, היות והגופים המוסדיים כבר נכנסו לשגרה של עבודה מרחוק, וגם לחץ הפניות אליהם ירד. אולם הוחלט בכל זאת לבצע את תיקון החקיקה, למקרה שבעתיד יקרה שוב אירוע חריג, שיעמיד את המוסדיים בפני סיטואציה דומה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות