אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מ"מ המפכ"ל, מוטי כהן, פורש: "נאלצתי להתמודד עם ניסיונות התערבות בעבודת המשטרה" צילום: משטרת ישראל

מ"מ המפכ"ל, מוטי כהן, פורש: "נאלצתי להתמודד עם ניסיונות התערבות בעבודת המשטרה"

באגרת ששלח לשוטרים כתב כהן כי "נראה שההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא היתה נטולת שיקולים זרים". בעקבות בחירת השר אוחנה בניצב יעקב שבתי לתפקיד המפכ"ל, כהן פורש מהמשטרה

15.12.2020, 19:28 | עמיר קורץ

"בתקופה האחרונה נאלצתי להתמודד גם עם אתגרים מסוג חדש, ניסיונות להתערבות בעבודת משטרת ישראל. מעורבות שאין לה מקום בארגון ולא נתתי לה יד", כך כתב הערב מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן באגרת ששלח לשוטרים. אחה"צ הודיע השר לביטחון פנים אמיר אוחנה כי החליט להמליץ בפני ועדת גולדברג למינויים בכירים ולממשלה על מינויו של מפקד מג"ב ניצב יעקב (קובי) שבתאי לתפקיד המפכ"ל.

כהן הודיע על פרישתו הקרובה מהמשטרה בעקבות החלטת אוחנה. כהן כתב כי בימים הקרובים הוא מתכנן לצאת לחופשה לקראת פרישתו מהארגון ובירך את ניצב שבתאי על הבחירה בו.
 
 
כהן כתב עוד לשוטרים כי "לנגד עיני עומדת כל העת חובת שמירת עצמאות המשטרה. לכן, עשיתי כל שלאל ידי על מנת להדוף ניסיונות התערבות אלו ולהותיר את המשטרה נקייה מכל שיקול זר".

כהן המשיך ומתח ביקורת חריפה על הדרג הפוליטי וכתב כי "סוד גלוי הוא, כי ניתן היה במספר הזדמנויות במהלך השנתיים האחרונות למנות מפכ"ל במינוי קבע. במשטרת ישראל קצינים בכירים רבים הראויים להמשיך ולהוביל את הארגון ובכוחם לייצר בו יציבות. נראה כי ההחלטה שלא למנות מפכ"ל קבע משך זמן כה ממושך, לא היתה נטולת שיקולים זרים".

כהן כיהן בשנתיים האחרונות כממלא מקום המפכ"ל, וחווה את באופן אישי והן דרך הניצבים שתחת פיקודו, ניסיונות השפעה של הדרג הפוליטי, ובראשם של השר אוחנה, בעבודת המשטרה. בין השאר פורסם בעבר על הניסיונות של אוחנה בשיחות עם כהן עצמו ועם מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, להביא לפגיעה בהפגנות נגד ראש הממשלה בבלפור. הערב כהן, בצעד יוצא דופן, החליט להוציא את הדברים לפומבי באגרת ששלח לשוטרים.

לצד זאת הוא כתב כי "שנתיים הן תקופה ארוכה לשמש בה כממלא מקום מפכ"ל ועדיין, בחרתי להמשיך ולמלא את התפקיד עד למינוי מפכ"ל קבע לארגון. זאת, מתוך הבנה והכרה בגודל האחריות ותחושת השליחות בהובלת הארגון ובניהולו, במיוחד בתקופה לא יציבה זו. ראשית עבור הארגון, עבורכם השוטרים ועבור אזרחי מדינת ישראל".

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, מסר בתגובה לדברים של ניצב כהן כי "שר אמור להיות מעורב בענייני משרדו, ושר לביטחון פנים חייב להיות מעורב בעבודת המשטרה, גם אם זו תופעה חדשה עבור מישהו במשטרה או בשירות הציבורי בכלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות