אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפד מתחייב להמשיך ברכישות עד שהכלכלה תשוב לתעסוקה מלאה צילום: איי אף פי

הפד מתחייב להמשיך ברכישות עד שהכלכלה תשוב לתעסוקה מלאה

בהחלטתו האחרונה ל-2020: הבנק הפדרלי בארה"ב, בראשות ג'רום פאוול, הותיר כצפוי את הריבית על רמה של 0.25%; העלה ל-4.2% מ-4% את תחזית הצמיחה הכלכלית בארה"ב ב-2021; מתחייב להמשיך לרכוש אגרות חוב בהיקף של לפחות 120 מיליארד דולר כל חודש "עד לשיפור משמעותי ליעד הוועדה המוניטארית של תעסוקה ומלאה ויציבות מחירים"

16.12.2020, 21:02 | שירות כלכליסט

ונתראה בינואר 2021: הבנק הפדרלי האמריקאי בראשות ג'רום פאוול, השאיר את כצפוי הריבית ל רמה אפסית, של 0.25%-0%, והודיע כי ימשיך ברכישות האג"ח שלו עד להתאוששות הכלכלה האמריקאית. כמו כן, העלה את תחזית הצמיחה הכלכלית במשק ב-2021 ל-4.2% מ-4%.

קראו עוד בכלכליסט

הפד משנה את תחזית האבטלה שלו לירידה ל-5% ב-2021 לעומת צפי קודם ל-5.5%. מתחייב להמשיך לרכוש אגרות חוב בהיקף של לפחות 120 מיליארד דולר כל חודש "עד לשיפור משמעותי ליעד הוועדה המוניטארית של תעסוקה ומלאה ויציבות מחירים", כך בהודעת הפד.

כבר בתחילת מסיבת העיתונאים של יו"ר הפד חזר פאוול על התחייבות הבנק המרכזי לעשות שימוש במגוון הכלים שברשותו לתמיכה בכלכלה עד שהוא יהיה בטוח שהכלכלה התאוששות לגמרי. "האמצעים הללו ביחד יבטיחו שהמדיניות המוניטארית תמשיך לספק תמיכה חזקה לכלכלה את שההתאוששות היא מלאה", אמר פאוול.

 

יו"ר הפד פאוול, צילום: איי אף פי יו"ר הפד פאוול | צילום: איי אף פי יו"ר הפד פאוול, צילום: איי אף פי

בהודעה שפרסם הבנק המרכזי נאמר כי "רכישות הנכסים הללו מסייעות לביסו הפעילות החלקה של השוק וההתאמות של התנאים הפיננסים, ובכך הן תומכות לזרימת האשראי לבתי האב ולעסקים".

הפד כבר התחייב בפגישות קודמות שלא להעלות את הריבית עד שהאינפלציה לא תעלה על 2%, גם אם התעסוקה תשוב לרמות נורמליות, שבדרך כלל גוררות לחץ מחירים. ההתחייבות שמפרסם היום הבנק המרכזי להמשך הרכישות מדגישות את ההתחייבות של הפד להמשיך עם מדינות שתתמוך בכלכלה עד שתתאושש ממשבר הקורונה.

בשוק מצפים עתה גם להודעה שתצא מהקונגרס בנושא התמיכה הפיסקאלית, כשבחזית זו על הפרק גם מימון תקציבי שיאפשר את המשך הפעילות הפדרלית וימנע השבתה הרסנית לכלכלה וגם חבילת חילוץ חדשה שתתמקד במשבר הקורונה - עם סיוע ישירות לתושבים ובתקווה שאף לבתי עסק.  

נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים אמר בתגובה להודעה: "הבנק המרכזי הודיע כי הוא ימשיך לתמוך בכלכלה האמריקאית וימשיך במסע הרכישות שלו בהיקף חודשי של 120 מיליארד דולר, המורכבים מ-80 מיליארד דולר באג"ח ממשלתי ו-40 מיליארד דולר בנכסים מגובי משכנתאות. בכירי הבנק המרכזי בראשות הנגיד פאוול מעריכים כי הריבית תישאר ברמה זו עד לשנת 2023. עם התחלת החיסונים ברחבי העולם ובתוכם ארצות הברית, הבנק המרכזי מצפה לראות שיפור בנתונים המקרו כלכליים בדגש על התעסוקה והאינפלציה. עם זאת, גם בהינתן התרחיש האופטימי, רוב חברי הוועדה לא סבורים שיש מקום להעלות את הריבית לפני 2023 כאמור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות