אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחול לבן מתנגדת להגדיל את מכסת פועלי הבניין הזרים ב־2,000 איש ל־18 אלף צילום: נועה קסלר

כחול לבן מתנגדת להגדיל את מכסת פועלי הבניין הזרים ב־2,000 איש ל־18 אלף

בכחול לבן דורשים כי ההצעה תעלה רק עם הצעה מקבילה שהכין שר החקלאות אילן שוסטר להגדלת מכסת העובדים הזרים בחקלאות ב־4,000 כך שתותר העסקה של 29 אלף עובדים זרים בענף

17.12.2020, 08:11 | אמיתי גזית
הצעת החלטה של משרד הבינוי להגדלת מכסת העובדים הזרים בענף הבנייה ב־2,000 איש ל־18 אלף נתקלה בהתנגדות של סיעת כחול לבן, והיא עשויה לרדת מסדר היום של ישיבת הממשלה הקרובה. בכחול לבן דורשים כי ההצעה תעלה רק עם הצעה מקבילה שהכין שר החקלאות אילן שוסטר להגדלת מכסת העובדים הזרים בחקלאות ב־4,000 כך שתותר העסקה של 29 אלף עובדים זרים בענף.

קראו עוד בכלכליסט

פועלים באתר בנייה. החשש בענף הוא כי ללא עדכון המכסה קצב הבנייה יואט, צילום: שאול גולן פועלים באתר בנייה. החשש בענף הוא כי ללא עדכון המכסה קצב הבנייה יואט | צילום: שאול גולן פועלים באתר בנייה. החשש בענף הוא כי ללא עדכון המכסה קצב הבנייה יואט, צילום: שאול גולן

ההתנגדות של כחול לבן להצעה מאיימת על ענף הבנייה פעמיים: משום שאינה מאפשרת להגדיל את כמות העובדים, ומשום שללא החלטת ממשלה המכסה הנוכחית תקוצץ ב־8,000, בהתאם להחלטה שהתקבלה ב־2015, כך שתותר העסקה של 8,000 עובדים זרים בלבד.

מכסת העובדים הזרים גדלה ל־16,500 בשנת 2015 בעקבות החלטת ממשלה שהוביל שר האוצר דאז משה כחלון. על פי ההחלטה הזו, ב־2019 מכסת העובדים אמורה היתה להצטמק בהדרגה, אבל ביוני 2019 הממשלה קיבלה החלטה שדחתה את מועד קיצוץ המכסות בשנה. כך שאם לא תתקבל החלטת ממשלה חדשה, כבר עתה מכסת העובדים הזרים אמורה לקטון כאמור ב־8,000, בשנה הבאה היא תצנח ל־5,000, וב־2022 היא אמורה להתייצב על 2,000 בלבד. המדרגות האלה נקבעו כדי לעודד העסקת עובדים ישראלים, אלה שישראלים לא מגיעים למקצועות הקשים בענף, והממשלה לא נקטה פעולות שישנו את המצב. החשש בענף הוא כי ללא עדכון המכסה קצב הבנייה יואט.

שר החקלאות אילן שוסטר מסר ל”כלכליסט: "הצורך בעובדים לתחום הדיור הוא חשוב, אבל אינו גובר על הצורך בעובדים לייצור המזון של הציבור בישראל".

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר: "ההתאחדות עמלת כבר חודשים על הגדלת מכסת העובדים הזרים לענף הבנייה. זהו מהלך מתחייב לצורך הגדלת היצע הדירות בישראל. אנו מצפים מכל המפלגות לתמוך במהלך, ולא להפוך אותו לבן ערובה למאבקים פוליטיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות