אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי ידע מראש? מניית ביוליין זינקה ב־30% לפני שדיווחה על ניסוי מוצלח

מי ידע מראש? מניית ביוליין זינקה ב־30% לפני שדיווחה על ניסוי מוצלח

בשלושת הימים שקדמו לדיווח של חברת הביוטק על ניסוי מוצלח בתרופה שהיא מפתחת לסרטן הלבלב, מנייתה זינקה ללא סיבה נראית לעין. לאחרונה התרחשו כמה זינוקים טרום דיווח על ניסויים שעלו יפה

17.12.2020, 07:58 | צלי גרינברג

שוק ההון המקומי הוא ביצה קטנה למדי. כולם מכירים את כולם ויש מידעים רבים שקשה לשמור בסוד. בתקופה האחרונה ניתן לזהות מקרים רבים שבהם מניות עולות ללא סיבה נראית לעין, וימים בודדים לאחר מכן החברה מדווחת על תוצאות חיוביות בניסוי ‑ מה שמעלה את השאלה מי ידע מראש על התוצאות והאם עשה בכך שימוש, שאינו חוקי.

קראו עוד בכלכליסט

הדוגמה האחרונה אירעה לפני ארבעה ימים, כשמניית חברת הביוטק ביוליין אר אקס, הנסחרת בבורסות תל אביב ונאסד"ק בשווי של 200.2 מיליון שקל, החלה לטפס ב־8.95% ללא כל סיבה ידועה. המניה השלימה מאז עלייה של 30.36% עד לתחילת יום המסחר אתמול, שבמהלכו דיווחה על הצלחה בניסוי שלב 2a לתרופה שלה לסרטן הלבלב הגרורתי, שהראה שיפור משמעותי בקרב 38 נסיינים לעומת תוצאות קודמות.

פיליפ סרלין פיליפ סרלין פיליפ סרלין

מחזור המסחר במניית החברה אתמול עמד על 18.5 מיליון שקל, כאשר יום לפני הדיווח הוא עמד על 9.2 מיליון שקל. זאת, לעומת מחזור מסחר יומי ממוצע של 1.4 מיליון שקל. לאחר הדיווח אתמול, מניית ביוליין החלה לרדת בחדות וסיכמה את יום המסחר בירידה של 19.18%.

פיליפ סרלין, מנכ"ל ביוליין, ציין עם הדיווח כי "סרטן הלבלב הנו מבין הסרטנים הקשים ביותר לטיפול, עם שיעור הישרדות לחמש שנים לכלל החולים של 9% בלבד. לכן, אפילו שיפורים שוליים ביעדי ההישרדות בניסויים לקראת רישום נחשבים כמשמעותיים מבחינה קלינית ומספיקים לקבלת אישור רגולטורי".

המקרה של ביוליין הוא רק דוגמה אחת, ויש נוספות. בתחילת ספטמבר מניית חברת התרופות קמהדע, שבשליטת קרן פימי (21.23%), זינקה ב־10.9% ללא כל סיבה נראית לעין, כאשר יום למחרת היא דיווחה על הצלחה בניסוי למוצר שפיתחה, המיועד לטיפול במחלה הנגרמת מהידבקות בנגיף הקורונה.

בתחילת אוקטובר זינקו מניות אנלייבקס, ובעלת השליטה בה, הדסית ביו (11.92%), עד לדיווח שלהן בצהרי אותו היום על תוצאות חיוביות בניסוי קליני של אנלייבקס במוצר לטיפול בחולי קורונה במצב קשה, ומאז זינקו עוד בהמשך היום. לאחר מכן התברר, כי בית החולים הדסה עין כרם בירושלים שחרר ערב קודם הודעה על הצלחת הניסוי.

התופעה אינה ייחודית רק לניסויים בתרופות. באמצע אוקטובר זינקה מניית אלקטריאון וירלס ב־7.64%. למחרת דיווחה חברת הכביש החכם על הצלחת ניסוי טעינה אלחוטית של משאית חשמלית והתקדמות בפרויקטים בשבדיה ובתל אביב, וקפצה ב־5.1% נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות