אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רובינהוד תשלם קנס של 65 מיליון דולר בעקבות הטעיית לקוחות צילום: גוגל פליי

רובינהוד תשלם קנס של 65 מיליון דולר בעקבות הטעיית לקוחות

רשות ני"ע האמריקאית קבעה שפלפטורמת המסחר הפופולרית לא חשפה בפני הלקוחות כי היא גובה עמלה מהחברות שמבצעות עבורה את פעילות המסחר - באופן שמייקר את הרכישות שלהם; "רובינהוד סיפקה ללקוחותיה מידע מטעה לגבי העלויות האמיתיות של המסחר דרכה"

17.12.2020, 20:21 | שירות כלכליסט

פלטפורמת המסחר רובינהוד הטעיתה את הלקוחות שלה – כך עולה מדוח שמוציאה מרשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC). החברה שהפכה ללהיט בשנה האחרונה, בעיקר בקרב צעירים, תשלם קנס של 65 מיליון דולר, אך ללא הודאה באחריות.

 

קראו עוד בכלכליסט

לפי ממצאי ה-SEC, המודל העסקי של רובינהוד מתבסס לכאורה על אי גביית עמלה, עובדה שתרמה לפופולריות הגדולה שלה. ואולם היא כן גובה תשלום, כמו חברות ברוקרים אחרות, מהחברות שמוציאות לפועל את ההזמנות של המשקיעים, בתהליך שידוע כ"תשלום עבור הזרמת הזמנות" ( “payment for order flow”).

המשמעות בפועל, לפי הדוח, שמחירי המניות עבור הלקוחות היו גבוהים מאלה שגבו בברוקראז'ים אחרים שכן גבו מהמשקיעים עמלות. ב-SEC מציינים כי זו היתה תמונת המצב בשנים 2018-2015, התקופה שנבדקה, ושהכשל העיקרי של החברה טמון בכך שלא חשפה בפני הלקוחות את המודל שלה, ואת השלכותיו האפשריות. 

"רובינהוד סיפקה ללקוחותיה מידע מטעה לגבי העלויות האמיתיות של המסחר דרכה", אמרה סטפני אבקיאן, מנהלת חטיבת האכיפה של SEC. "חברות ברוקרים לא יכולות להטעות לקוחות לגבי איכות ביצוע הזמנותיהם". הההסדר מביא לסיום חקירה של שנתייים שבדקה אי דיווח של רווחים ע"י רובינהוד בין השנים 2015 ל-2018 כאמור.   

ההסדר משקף שיטות עבודה "שלא קיימות ברובינהוד היום," כך אמר בתגובה להסדר היועץ המשפטי של החברה דן גלאגר, שהוסיף: "אנו מודעים לאחריות שבמתן סיוע למיליוני משקיעים לבצע את השקעותיהם הראשונות, ואנו מחויבים להמשיך לפתח את רובינהוד כך שתענה על צרכי לקוחותינו".

נזכיר: רובינהוד מתכננת לצאת להנפקה ראשונית בניו יורק בשנה הבא, ונכון להיום ההערכה היא שההנפקה תתבצע לפחות לפי שווי של 10 מיליארד דולר. לפי הנתונים האחרונים שפרסמה, בחודשים ינואר-מאי נוספו לה 3 מיליון לקוחות – הרבה מעבר לכל ברוקראז' אחר בארה"ב.

 

 , צילום: גוגל פליי צילום: גוגל פליי  , צילום: גוגל פליי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות