אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקאים בארה"ב מחייכים: הפד אישר מחדש רכישה חוזרת של מניות צילום: רויטרס

הבנקאים בארה"ב מחייכים: הפד אישר מחדש רכישה חוזרת של מניות

בעקבות מבחני הלחץ, הפדרל ריזרב מאפשר לבצע את הרכישות כבר ברבעון הראשון של 2021 תחת מגבלות; בעקבות כך זינקו מניות הבנקים במסחר המאוחר בוול סטריט, וג'יי.פי מורגן אף אישר תוכנית בהיקף 30 מיליארד דולר

19.12.2020, 12:16 | שירות כלכליסט
לאחר איסור של חצי שנה: הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב הכריז אתמול (ו') כי יאפשר לבנקים הגדולים במדינה לחזור לבצע רכישה חוזרת של מניות כבר ברבעון הראשון של 2021, זאת בהתאם לכללים מסוימים ובתנאי שהתעשייה תשיג תוצאות טובות בסבב השני של מבחני הלחץ. עם זאת, בפד הדגישו כי הדיבידנדים ימשיכו להיות מוגבלים, והסכום של הדיבידנדים והרכישות החוזרות ברבעון הראשון אינו יכול להיות גבוה מהרווח הרבעוני הממוצע בארבעת הרבעונים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

תוכניות לרכישה חוזרת של מניות נחשבות לכלי חשוב בענף הפיננסים, ומייצגות לרוב בסביבות 70% מההחזרים לבעלי המניות.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: בלומברג, Federal Reserve יו"ר הפד ג

בג'יי.פי מורגן, הבנק הגדול ביותר בארה"ב במונחים של נכסים, הכריזו מיד לאחר הודעת הפד כי הדירקטוריון אישר תוכנית חדשה לרכישה חוזרת של מניות בגובה 30 מיליארד דולר החל מ-2021. "אנחנו נמשיך להחזיק במאזן מבוצר שמאפשר לנו להקצות בבטחה הון על ידי השקעתו בעסק שלנו, בתמיכה בלקוחות ובעסקים, בתשלום דיבידנד יציב ובהחזרת כל הון עודף לבעלי המניות", מסר המנכ"ל ג'יימי דיימון בהצהרה. מניית הבנק עלתה לאחר תום המסחר בוול סטריט אתמול בכמעט 6%, מורגן סטנלי התחזק ב-5.3%, סיטיגרופ - 3.5% ו-וולס פארגו - 3.4%.

אף שלא מדובר בהסרה מוחלטת של כל המגבלות שהטיל הבנק המרכזי, ההכרזה מצביעה על כך שהבכירים מרוצים מהיקף ההון שהבנקים הגדולים בארה"ב הצליחו לצבור לאורך השנה הנוכחית. סגן יו"ר הפד, רנדל קוורלס, טען כי הגבלות ההון שהטיל הבנק המרכזי עובדות. "המערכת הבנקאית הייתה מקור לכוח בשנה החולפת ותוצאות מבחני הלחץ מאשרים כי בנקים גדולים יכולים להמשיך להלוות למשקי בית ולעסקים גם בתקופות קשות בכלכלה", מסר בהודעה לעיתונות.

מבחני הלחץ לבנקים נערכים כבר מעל לעשור ובמהלכם נבדקת היכולת של הבנקים להתמודד עם התרחישים הקיצונים הגרועים ביותר. מבחני הלחץ השנה נערכו על רקע תרחיש אימים גם במציאות – המשבר הכלכלי כתוצאה מהתפרצות הקורונה חייב את הבנקים להגדיל את העתודות לכיסוי הלוואות גרועות ולהתכונן להפסדים נרחבים. התרחישים שנבדקו השנה כללו התכווצות חדה בכלכלה האמריקאית, כולל שיעור אבטלה של 12.5% וירידה בתמ"ג של 3.25%, וכן תרחיש שניסה לחזות כיצד תגיב הכלכלה לגל נוסף ורציני של התפרצות קורונה.

לפי הבדיקות, בשני התרחישים ההפסדים של הבנקים הגדולים יעמדו ביחד על מעל 600 מיליארד דולר, אך בפד הודיעו כי יחס הלימות ההון של הבנקים נותר מעל למינימום הנדרש בכל אחד מהתרחישים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות