אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקונגרס אישר תוכנית הסיוע החדשה בסך 900 מיליארד דולר; ביידן: "סיוע קריטי אך זמני" צילום: איי אף פי

משבר הקורונה

הקונגרס אישר תוכנית הסיוע החדשה בסך 900 מיליארד דולר; ביידן: "סיוע קריטי אך זמני"

האישור יאפשר העברת מענקים וסיוע למשקי בית, עסקים קטנים ומרפאות וכן תקציב לממשל עד סוף ספטמבר הבא. יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, ומנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר: "התוכנית לא מספיקה, לאחר כניסת ביידן לבית הלבן, נפעל לסיוע נוסף"

21.12.2020, 09:16 | שירות כלכליסט
הקונגרס האמריקאי אישר חבילת הסיוע החדשה בסך 900 מיליארד דולר בשל משבר הקורונה. האישור יאפשר העברת מענקים וסיוע למשקי בית, עסקים קטנים ומרפאות לראשונה מזה מספר חודשים. כמו כן, החבילה כוללת תקציב לממשל עד ה-30 בספטמבר 2021. "בשעה טובה הגענו לפריצת הדרך בין המפלגות שהמדינה זקוקה לה", מסר מיץ' מקונל מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט.

קראו עוד בכלכליסט

הנשיא הנבחר ג'ו ביידן מסר בתגובה כי החבילה "מספקת סיוע קריטי אך זמני" וכי "זוהי רק ההתחלה". לדבריו, בתחילת השנה הבאה הקונגרס יעבוד על תוכנית נוספת לסייע "למשפחות מתקשות, השקעות בתעסוקה והתאוששות כלכלית".

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, ומנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר, שניהם מהמפלגה הדמוקרטית מסרו כי זו "חבילה שמספקת כספים הנחוצים בדחיפות שיצילו את החיים והפרנסה של העם האמריקאי בעוד הנגיף מתפשט במהירות".

מימין הסנאטור צ מימין הסנאטור צ'אק שומר ויו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי | צילום: איי אף פי מימין הסנאטור צ

עם זאת, הם ציינו כי התוכנית לא מספיקה וטענו כי לאחר כניסתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לתפקיד בעוד חודש ידחפו לאישור הוצאות סיוע נוספות. "לאמריקאים יש סיבות רבות לחגוג את אישור ההסכם, אך כמובן הוא עוד רחוק מלהיות אידיאלי", אמר שומר.

מיץ מיץ' מקונל, מנהיג הרוב בסנאט | צילום: ABC מיץ

בהודעה שפרסמו פלוסי ושומר, חבילת התמריצים כוללת מענקים של 600 דולר למבוגר ועוד 600 דולר לכל ילד. כמו כן, יוקצו 284 מיליארד דולר לקרן הלוואות לעסקים קטנים, מענקים בגובה 20 מיליארד דולר לעסקים ו-15 מיליארד דולר לאולמות כנסים והופעות.

החבילה כוללת גם תוספת של 300 דולר שבועיים לדמי האבטלה והיא תאריך את הזכאות לקבלת דמי אבטלה. עם זאת, בשלב זה לא ברור לכמה זמן תקפות ההטבות הללו. החבילה כוללת גם 25 מיליארד דולר לסיוע בתשלומי שכירות ומאריכה את האיסור על פינוי דיירים לתקופת זמן לא מוגדרת.

החבילה כוללת גם הקצאה של 30 מיליארד דולר לתוכנית להפצת החיסונים נגד קורונה, 82 מיליארד דולר סיוע לבתי ספר ומכללות ומענקים לבתי חולים, שרבים מהם כורעים תחת העומס.

ההסכמה על החבילה הושגה לאחר ששתי המפלגות הגיעו לפשרה סביב דרישה של הרפובליקנים להגביל את סמכות הענקת הלוואות החירום של הבנק המרכזי. לפי הפשרה, קרן ההלוואות שהוקמה בבנק בתחילת המגפה תמשיך לפעול עד סוף השנה והכספים שנותרו בה יוקצו למטרות אחרות.

אישור החבילה מגיע לאחר שכ-8 מיליון אמריקאים ירדו אל מתחת לקו העוני מאז יוני, כך שהמבקרים טוענים שהחבילה אינה מספיקה כדי לפתור את כל הנזקים הכלכליים והבריאותיים שנבעו מהמגפה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות