אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך דואגים שהגמישות כעצמאית אכן תהיה יתרון? צילום: גטי

איך דואגים שהגמישות כעצמאית אכן תהיה יתרון?

נשים רבות הופכות לעצמאיות עם התרחבות המשפחה, ומגלות שדווקא הגמישות כעצמאיות משחקת לרעתן, והן לא מצליחות לאזן בין הקריירה החדשה לטיפול בבית ובילדים. כך נעשה זאת נכון

24.12.2020, 14:53 | אתי אפללו

יצאתי לאחרונה לעצמאות לאחר שהייתי שכירה המון שנים בתחום משאבי האנוש והפיתוח הארגוני. אולם עקב שינויים משפחתיים ואחרי חופשת הלידה של הבן הקטן (שהוארכה), החלטתי להקים עסק בתחום למתן שירותי ייעוץ לארגונים. עברתי להיות עצמאית כי רציתי את הגמישות, אבל אני מרגישה שזה משחק לרעתי. אני בבית, אז אני אוספת את הילדים, קופצת לכל בלת"ם, נמצאת איתם באחה"צ קשים ואינטנסיביים, ובעצם מגיעה לעבוד ב-9 בלילה. אשמח לעצות מועילות לניהול לו"ז באופן עצמאי.

תשובת זיוי קלעי יעוץ וליווי בכירים:

"לפי משל האבנים הגדולות, המסביר את נושא תכנון הזמן, רק אם נמלא קודם את המיכל באבנים הגדולות, נוכל להמשיך ולמלאו בחצץ, חול ולבסוף מים, אולם אם לא נמלא תחילה באבנים הגדולות, החלל יתמלא בשאר הדברים ולא ישאיר מקום לאבנים הגדולות.

זיוי קלעי, צילום: איילת בונה אלבס זיוי קלעי | צילום: איילת בונה אלבס זיוי קלעי, צילום: איילת בונה אלבס

"ובהשלכה לשאלתך: האבנים הגדולות שלך הם היעדים הנוקשים אליהם את מחויבת. עלייך לתכנן את הלו"ז כך שיכלול קודם את היעדים והמטרות השבועיות או החודשיות, ולאחר מכן שאר המשימות והמטלות. אחרת, לו"ז ספוראדי ללא תכנון מסודר של יעדים, לא יקדם אותך למטרותייך. את יכולה להתגמש במקומות אותם את בוחרת מראש, כמו למשל הרצון לאסוף את הילדים ולבלות איתם שעה אחרי המסגרות אולם בשאר המקומות דאגי לגיבוי.

"בעבודה עצמאית, לא תמיד ההכנסה מיידית ומוגדרת כמו משכורת שכיר, ופעמים רבות אנו מחשבים עלויות ומבינים שחסכוני יותר יהיה לאסוף את הילד בעצמנו מאשר להזעיק בייביסיטר. לכן, לוח יעדים מסודר שתגדירי, יאפשר לך להבין האם נכון יהיה לך לצאת להביא את הילד ולהמשיך את עבודתך בלילה, באופן חריג, מבלי להיסחף למצב שבו החריג יהפוך לשגרה ואז תגלי כי אין זה משתלם אישית וכלכלית. ניהול זמן הינו הדבר החשוב ביותר להצלחתך כעצמאית, וליתר דיוק, ניהול עצמי המתייחס לאופן בו את מנהלת את עצמך, את זמנך, את משימותייך, ולא מאפשרת לזמן או לסיטואציות המזדמנות לנהל אותך. סגרי לעצמך ביומן שעות עבודה, וערכי רשימה של יעדים ומשימות. רשמי ביומן את חלונות הזמן המוקצים לביצוע המשימות והכניסי גם אותם לשעות הפעילות המיועדות לכך. יש תוכנות לניהול משימות אולם ברמה הכי בסיסית, ניתן להכין טבלת אקסל שתכלול, יעדים, משימות, לוחות זמנים, מעקב, וסגירת תהליך.

עבודה מהבית, צילום: בלומברג עבודה מהבית | צילום: בלומברג עבודה מהבית, צילום: בלומברג

"עלייך גם להבין כי למרות שלעבודה עצמאית יתרונות רבים, בעיקר לצד הגמישות שהיא מאפשרת, משמעת עצמית חזקה היא המפתח להצלחתך, וזהו שריר שצריך לאמן. עלייך להיות הבוסית הקשוחה ביותר לעצמך ולהבין כי ההתייחסות שלך לעבודתך היא גם זו שתכתיב את הציפיות של הסביבה ממך. אם את תכבדי את עבודתך, ואת לוחות הזמנים שלך, גם אחרים יראו בחשיבותם. לכן עלייך להבהיר לסביבה לדוגמה, כי השבוע בין השעות 9:00-13:00 ו-15:00-18:00 אינך זמינה, וכל בעיה בנוגע לילדים, לפנות למי שיעדת לכך.

"בכלל, רצוי לנהל שיחה עם בן הזוג על המשמעות של עבודתך כעצמאית, ולחדד כי אין זה אומר שמתוך גמישות עבודתך, מתפקידך הוא למלא את כל החללים שנוצרים במסגרת הבית והמשפחה, וזוהי עדיין אחריות משותפת לשניכם. תגיעו לפתרונות משותפים. זכרי שאמנם בידייך לנהל את הזמן, למצוא סידור לילדים, ולדאוג לעבודות בית וכיוב׳, אך אין זה אומר שכעת בהיותך עצמאית, עליך לבצע את כל המטלות בעצמך. זוהי עדיין אחריות משותפת לשניכם (אם תבחרי בכך) ותגיעו לפתרונות משותפים.

"עבודה עצמאית עשויה להיות מתגמלת ביותר כאשר לומדים להתנהל בה נכון, אך יש להיות מאוד נוקשים בהשמת גבולות, הגדרת יעדים ועמידה בלוחות הזמנים. התחושה היא נפלאה כאשר לומדים לשלב בין השניים, וזוכים הן בגמישות שהיא מאפשרת והן בתפוקה גבוהה וביצועים טובים. כי כשהאבנים הגדולות במרכז הכובד, היומיום כבר לא יתמלא רק בחול ובחצץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות