אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות בקשת ועדת הכספים: רשות ניירות ערך הרחיבה את ההנחה באגרות צילום: ענבל מרמרי

בעקבות בקשת ועדת הכספים: רשות ניירות ערך הרחיבה את ההנחה באגרות

ההנחה באגרות לגופים המפוקחים תגדל מ-10% ל-15% לתקופה של שלוש שנים; סך ההפחתות, או הסכום שיחסכו החברות הציבוריות - 55 מיליון שקל; הרחבת ההפחתה נבעה מבקשתו של יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני כלפי הרשות: "ביקשתי שתפחיתו באגרות כי ראיתי את המספרים שלכם, אתם תעמדו בזה, אחרת לא הייתי מבקש"

21.12.2020, 15:47 | עירית אבישר

ועדת הכספים אישרה היו הפחתה באגרות לגופים המפוקחים ע"י רשות ניירות ערך (אגרה שמשולמת בכל שנה), הנובעת ממשבר הקורונה. ההפחתה תהיה רחבה יותר ממה שהרשות תכננה בתחילה ותעמוד על 15% במקום 10%.

קראו עוד בכלכליסט

הרחבת ההפחתה נבעה מבקשתו של יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני. "אני ביקשתי שתפחיתו באגרות כי ראיתי את המספרים שלכם, אתם תעמדו בזה, אחרת לא הייתי מבקש", אמר גפני בישיבה.

ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע, צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע | צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע, צילום: ענבל מרמרי

ההרחבה תהיה בתוקף לשלוש השנים הקרובות, וסך החיסכון הכספי ממנה מוערך ב-55 מיליון שקל. בין הנהנים העיקריים בהקלה הם מנהלי קרנות הנאמנות, על רקע הפדיונות הגבוהים שספגו נכסיהם בעקבות משבר הקורונה.

בנוסף, אישרה הוועדה את תקציב הרשות לשנת 2021, שעומד על 188 מיליון שקל (הסכום טרם עודכן בעקבות הרחבת ההפחתה באגרות), כש-57% מהסכום מיועד לתשלום שכר עובדי הרשות.

יו"ר הרשות ענת גואטה הופיעה היום בפני הוועדה, והתייחסה בין היתר לגל ההנפקות בבורסה: "אנחנו חווים היום זרם חסר תקדים של ביקוש מצד חברות להנפקת מניות לראשונה בעיקר ממגזר הטכנולוגיה וההיי טק הישראלי, בהיקף משמעותי שלא חווינו כמוהו בעשור האחרון. העלייה בפעילות החלה עוד ברבעון הקודם והיא ממשיכה ביתר שאת ברבעון הנוכחי כשאנחנו עומדים על כ-28 תשקיפים שכבר הוגשו ועוד כ-70 שהודיעו על כוונתם להנפיק", אמרה גואטה.

לדבריה של גואטה, גל ההנפקות הוא גם על רקע השינוי במבנה הבורסה, והתעקשותה של הרשות כי הבורסה תהפוך לגוף ללא גרעין שליטה: "אנחנו סברנו כי בעל שליטה מרכזי בבורסה בפרט כזה שהוא בורסה זרה - כל ההצעות התקבלו מבורסות זרות חלקן בבעלות ממשלתית - עשוי לרתום את פעילות בורסה לטובת אינטרסים שאינם טובת שוק ההון המקומי וכי שליטה מבוזרת תבטיח כי הבורסה תשרת את מטרתה המרכזית, שהיא קידום שוק ההון משוכלל ומודרני ככלי מרכזי לפיתוח הכלכלה הישראלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות