אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצ'קים לאזרחים ועד סיוע בשכר דירה: מה כוללת חבילת הסיוע השנייה בארה"ב? צילום: בלומברג

מצ'קים לאזרחים ועד סיוע בשכר דירה: מה כוללת חבילת הסיוע השנייה בארה"ב?

רגע לפני השבתת הממשל, הקונגרס גיבש חבילת תמריצים בגובה 900 מיליארד דולר. ההטבות המרכזיות: מענקים ישירים, הרחבת דמי אבטלה והגנות שכר לעסקים קטנים. הסעיף שלא נכנס: הצעה רפובליקנית לעצירת תוכנית אשראי חירום של הפד

21.12.2020, 23:12 | לורן פדור וג'יימס פוליטי, פייננשל טיימס

הקונגרס האמריקאי הגיע להסכמות לגבי חבילת תמריצים בהיקף של 900 מיליארד דולר הכוללת סיוע נרחב לעסקים קטנים ומענקים ישירים למשפחות אמריקאיות שנפגעו ממגפת הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

חבילת הסיוע, שהיא השנייה בהיקפה בהיסטוריה האמריקאית אחרי חבילה בגובה 2.2 טריליון דולר שהוקצתה בחודש מרץ, מגיעה לאחר חודשים ארוכים של דיונים סוערים בתקופה שבה ההתאוששות של כלכלת ארה"ב נמצאת במגמת האטה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. דרש הטבת הסעדה לתאגידים, צילום: בלומברג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. דרש הטבת הסעדה לתאגידים | צילום: בלומברג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. דרש הטבת הסעדה לתאגידים, צילום: בלומברג

"בשעה טובה אנחנו יכולים לדווח את מה שהאומה שלנו מייחלת לשמוע זה זמן רב. עוד סיוע נמצא בדרך", אמר אמש מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטש מקונל. ההסכמות עם ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, וצ'אק שומר, מנהיג הדמוקרטים בסנאט, הושגו שעות ספורות לפני מועד פקיעת המימון והשבתה אפשרית של הממשל ימים אחדים לפני חג המולד.

ההסכם כולל הרחבה בשווי 284.5 מיליארד דולר של תוכנית הגנת השכר לעסקים קטנים וכספי סיוע נוספים להפצת חיסוני קורונה. רק ביום שישי האחרון אישר מנהל המזון והתרופות (FDA) את החיסון של מודרנה, שיהיה השני אחרי פייזר המאושר לשימוש בארה"ב.

מתחבורה ועד תקשורת: עיקרי תוכנית התמריצים השנייה מתחבורה ועד תקשורת: עיקרי תוכנית התמריצים השנייה מתחבורה ועד תקשורת: עיקרי תוכנית התמריצים השנייה

מנהיג הרוב בסנאט ציין כי חבילת הסיוע "תחדש ותאריך" את תוקפן של הטבות האבטלה עבור מיליוני אמריקאים שאיבדו את משרתם במגפה וכוללת "עוד סבב של מענקים ישירים" במסגרת החוק הידוע כ־Cares Act. לאחר שבסבב הראשון קיבל כל אמריקאי מבוגר מענק של עד 1,200 דולר לפי הכנסתו, הפעם יעמוד הסכום על 600 דולר ליחיד לכל היותר, 1,200 דולר לזוג נשוי ו־600 דולר לכל קטין. הממשל הפדרלי יגדיל ב־300 דולר לשבוע את דמי האבטלה שאותם מחלקות הממשלות המקומיות, עד אמצע מרץ 2021.

נגד טכנולוגיה סינית

ההסכם כולל גם 13 מיליארד דולר עבור תוכנית ההזנה למעוטי יכולת ו־25 מיליארד דולר בתמיכה פדרלית לשוכרי בתים. למעלה מ־80 מיליארד דולר יועברו לבתי ספר ואוניברסיטאות כדי לאפשר קיום לימודים בתקופת המגפה. החבילה מקצה גם 2 מיליארד דולר לחברות טלקום אמריקאיות קטנות במטרה שיפסיקו את השימוש במכשור של וואווי ו־ZTE הסיניות שנמצא ברשתות שלהן.

מופע כריסמס בקוסטה מסה, קליפורניה. הנשיא הנבחר תומך בתמריצים רחבים, צילום: בלומברג מופע כריסמס בקוסטה מסה, קליפורניה. הנשיא הנבחר תומך בתמריצים רחבים | צילום: בלומברג מופע כריסמס בקוסטה מסה, קליפורניה. הנשיא הנבחר תומך בתמריצים רחבים, צילום: בלומברג

משום שהמחוקקים קשרו את חבילת הקורונה לתקציב ההוצאות השנתי למימון הממשל הפדרלי, הקונגרס היה ערוך שלשום לאשר את הארכת הדדליין למימון הממשלתי עד אתמול כדי לאפשר למחוקקים לבחון את תוכנית התמריצים לפני ההצבעה.

מנהיגי הקונגרס חזרו ואמרו במהלך השבוע שעבר כי העסקה סגורה. עם זאת, ביום חמישי הם נתקלו במהמורה לאחר שפאט טומי, הסנטור הרפובליקני מפנסילבניה ביקש לכלול סעיף שימנע מהבנק הפדרלי המרכזי לחדש ערוצים לאשראי חירום שתוקפם צפוי היה לפוג בסוף השנה. הסכם דו־צדדי בסוגיה זו הושג בשעות הלילה המאוחרות בשבת, לאחר מו"מ אינטנסיבי.

מחכה לחתימה של טראמפ

ההסכם נדרש עדיין לאישור בית הנבחרים שבשליטת הדמוקרטים והסנאט שבשליטת הרפובליקנים לפני שיועבר לבית הלבן לחתימתו של הנשיא טראמפ. ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי הבית הלבן שריין בהסכם הטבת מס שנויה במחלוקת עבור הוצאות הסעדה של תאגידים, סעיף שלדברי הנשיא יסייע לתעשיית המסעדנות. עם זאת, כלכלנים הזהירו כי מדובר בהטבה שאינה רלוונטית בתנאי המשבר הנוכחי.

הדמוקרטים חזרו וקראו לגיבוש חבילת תמריצים גדולה יותר, כאשר ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר מטעם הדמוקרטים, אמר כי אישורם של תמריצים כלכליים נוספים יהיה בעדיפות עליונה עבור הממשל בהנהגתו. "בנובמבר, האמריקאים דיברו בקול רם וברור שהגיעה העת לפעולה ולפשרות", אמר ביידן בהצהרה. "משמח אותי לראות שחברי הקונגרס פועלים ברוח המסר הזה, מושיטים ידיים משני עברי המתרס ופועלים ביחד. יש כאן דוגמא לעבודה המאתגרת שממתינה לאומה שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות