אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקונגרס אישר את חבילת החילוץ למשק האמריקאי בהיקף של 900 מיליארד דולר צילום: איי אף פי

הקונגרס אישר את חבילת החילוץ למשק האמריקאי בהיקף של 900 מיליארד דולר

בית הנבחרים והסנאט אישרו את ההצעה שהוגשה להם, לאחר דיונים סוערים שארכו זמן רב; החבילה כוללת גם מימון בגובה 1.4 טריליון דולר להמשך תפקוד הממשל עד ה-30 בספטמבר. הנשיא היוצא דונלד טראמפ צפוי לחתום עליה בימים הקרובים

22.12.2020, 07:50 | שירות כלכליסט

הקונגרס האמריקאי הצביע הלילה (בין שני לשלישי) רשמית בעד חבילת התמריצים לשיקום הכלכלה מנזקי הקורונה. הסנאט ובית הנבחרים אישרו כל אחד ברוב גדול את החבילה והתקציב, שגובהו מעל ל-2 טריליון דולר, לאחר הצבעות ממשוכות. החבילה כוללת 892 מיליארד דולר בתמריצים ועוד מימון בגובה 1.4 טריליון דולר להמשך תפקוד הממשל עד ה-30 בספטמבר. הנשיא היוצא דונלד טראמפ צפוי לחתום על החוק בימים הקרובים, מספר שבועות לפני סיום כהונתו.

 

קראו עוד בכלכליסט

תחילה אישר בית הנבחרים את ההצעה ברוב של 359 מול 53, ובהמשך אישר אותה גם הסנאט ברוב של 92 מול שישה. 

חבילת התמריצים כוללת בין השאר תוספת שבועית של 300 דולר לדמי האבטלה, הלוואות ומענקים לעסקים קטנים, 600 דולר מענק לרוב האזרחים ולכל הילדים, הקצאת 8 מיליארד דולר לתוכנית הפצת החיסונים ועוד 20 מיליארד דולר כדי להבטיח שהאמריקאים יוכלו לקבל את החיסון בחינם.

זו נחשבת לאחת מתכניות החילוץ הגדולות ביותר בהיסטוריה האמריקאית, והיא מתפרסת על פני יותר מ-5,000 עמודים. התוכנית כוללת גם הארכה של הזכאות לדמי אבטלה - ללא האישור, 12 מיליון אנשים היו מאבדים את הזכאות לדמי אבטלה יום לפני חג המולד - וכן הארכה של איסור לפנות דיירים שלא עומדים בתשלומי השכירות. 

תור לבית תמחוי בניו יורק בזמן הקורונה, צילום: AFP תור לבית תמחוי בניו יורק בזמן הקורונה | צילום: AFP תור לבית תמחוי בניו יורק בזמן הקורונה, צילום: AFP

החבילה כוללת גם 82 מיליארד דולר המוקדשים לבתי ספר ולמערכת החינוך, ו-45 מיליארד דולר לתחבורה, מתוכם 15 מיליארד דולר המיועדים לסיוע לחברות התעופה - שבתמורה נדרשות להחזיר את עובדיהן מחל"ת.

מיץ' מקונל, מנהיג הרוב בסנאט, הכריז כי מדובר ב"חבילת סיוע היסטורית", והוסיף כי האמריקאים "חיכו מספיק זמן" לסיוע הנחוץ הזה.

חבילת הסיוע הראשונה למגפה אושרה במרץ ועמדה על מעל 2 טריליון דולר, אולם בחודשים האחרונים המחוקקים משתי המפלגות לא הצליחו להגיע להסכמות בנושא החבילה השנייה.

צ'אק שומר, מנהיגי המיעוט בסנאט מסר כי זוהי "חבילה טובה", אך הוסיף כי "זה לא סוף הסיפור". ההערכה היא שלאחר חילופי השלטון יקדמו הדמוקרטים חבילת תמריצים נוספת. גם הנשיא הנכנס ג'ו ביידן הדגיש כי יפעל לאחר כניסתו לתפקיד ב-20 בינואר להעביר סיוע נוסף למדינות ולרשויות מקומיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות