אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחזרה לשנות ה-90: הדולר נגע בשפל של 24 שנים, ירד מתחת ל-3.23 שקלים צילום: שאטרסטוק

בחזרה לשנות ה-90: הדולר נגע בשפל של 24 שנים, ירד מתחת ל-3.23 שקלים

המטבע האמריקאי נסוג מוקדם יותר בעד 0.7% ל-3.228 שקלים - הנקודה הנמוכה ביותר שלו מאז נובמבר 1996; בכך, המטבע הישראלי שוב מוכיח עמידות ביום טוב של הדולר מול המטבעות העיקריים; ההערכות בשוק הן כי בנק ישראל רוכש היום יותר מ-300 מיליון דולר במטרה לבלום את השחיקה ברווחיות היצוא; אחרי השער היציג הדולר רושם עלייה קלה ל-3.238 שקלים

22.12.2020, 16:13 | נועם לנדמן

שפל חדש לדולר - של 24 שנים: הדולר רושם יום חמישי של ירידות מתוך שישה ימי מסחר מול השקל, נסוג מוקדם יותר היום בעד 0.7% ל-3.228 שקלים, מתחת לשפל של 3.23 מיולי 2008. לאחר השפל החדש שב הדולר מעל ל-3.23 שקלים ואף רושם אחרי השער היציג עלייה קלה ל-3.238 שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

כמו ביום שישי האחרון, הדולר אמנם עולה מול המטבעות העיקריים בעולם ואף מטפס לעומת סל 6 המטבעות, אך מאבד גובה מול מקבילו הישראלי.

תוך ארבעה ימים נוגע הדולר פעמיים בשפל של 2008 מול מקבילו הישראלי, צילום: שאטרסטוק תוך ארבעה ימים נוגע הדולר פעמיים בשפל של 2008 מול מקבילו הישראלי | צילום: שאטרסטוק תוך ארבעה ימים נוגע הדולר פעמיים בשפל של 2008 מול מקבילו הישראלי, צילום: שאטרסטוק

בשישי עמד הדולר על שיעור של 3.236 שקלים. היום כאמור הציץ מתחת ל-3.23 שקלים, ואנו מביטים כבר לעבר השפל הקודם מנובמבר 1996, אז עמד הדולר על 3.227 שקלים.

ההערכות בשוק המט"ח הן כי בנק ישראל רוכש היום יותר מ-300 מיליון דולר במטרה לבלום את המגמה השלילית בדולר, שגורמת לשחיקה ברווחיות היצוא.

סוחרי מטבע מספרים על 'היד הנעלמה' של בנק ישראל שפועלת בשוק המטבע ורוכשת דולרים ומקפיצה את הדולר מרמת 3.2290 לעבר 3.2420 שקלים. לדברי יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים מימון והשקעות: "נדרשת התערבות משמעותית במיוחד במטרה למנוע את הירידה לעבר 3.20 שקלים עוד השנה! תשומת הלב נותרה על רמת 3.26 שקלים, והתייצבות מעל תשמש סמן לתיקון פרו דולרי של הטווח הקצר בעוד הטווח הבינוני והארוך נותרו פרו שקלי".

פריימן מציין כי רכישת הדולרים מועטה יחסית למכירה: "אם לא די בהשפעת פעילותם של המשקיעים הפיננסיים והריאליים, הרי היצוא הישראלי המשלם שכר ומסים בשקלים, נדרש גם הוא למכור מט"ח. מנגד, השוק הנתון בבידוד חברתי, או סגר, לא מצליח לספק ביקושים למט"ח בהיקף המתקרב להיצע".

נגיד בנק ישראל פרופ נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון | צילום: אלכס קולומויסקי נגיד בנק ישראל פרופ

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, מתייחס להיחלשות הדולר היום: "המסחר בשער החליפין של הדולר מול השקל נגע היום בשער של 3.2265 שקל לדולר. הסיבה העיקרית לכך היא חולשתו של הדולר בעולם בשעות האחרונות. לאחר שבימים האחרונים ערכו עלה על רקע החששות מפני המוטציה לנגיף שהתגלתה בבריטניה, בשעות האחרונות הדולר מתקן קלות, ובמקביל לכך החוזים על מדדי המניות הגדולים בארה"ב והבורסות הגדולות באירופה עברו לעליות.

עוד הוסיף לוי כי "אתמול אושרה חבילת חירום בסך 900 מיליארד דולר, וביידן קרא לה היום 'טיפה בים', באופן שמגביר את הציפיות להרחבות פיסקליות נוספות, שאם וכאשר יאושרו צפויות לתמוך בהיחלשות נוספת של הדולר. מעבר לכך, באופן מסורתי לקראת סוף השנה, המסחר תנודתי יותר עקב ירידה הדרגתית בנזילות והתאמות שמבצעות חברות מקומיות גדולות לסגירת שנת התקציב הנוכחית ולהיערכות לשנה הבאה".

אדיר יונסי ועומרי גלילי, מנכ"לים משותפים בחברת yg המתמחה בהשקעות נדל"ן, מספקים נקודת מבט מעניינת על השקעות בנכסים מחוץ לישראל: "המשקיע הממוצע לא נותן מספיק חשיבות לשערו של הדולר בעת השקעות נדל"ן בחו"ל. תיתכן האפשרות של עליית ערכו של הנכס, ובוא בעת ירידתו של הדולר אשר משפיעה דרמטית על ההשקעות".

בשוקי העולם: היורו יורד ב-0.2% ל-1.221 דולר, הליש"ט נחלשה ב-0.3% ל-1.339 דולר. היורו עולה ב-0.4% ל-0.912 ליש"ט. מול היואן הסיני והין היפני רושם המטבע האמריקאי יציבות, מול מקבילו האוסטרלי הוא מטפס ב-0.3%.

לעומת סל 6 המטבעות העיקריים בעולם מתחזק הדולר ומתייצב על 90 נקודות. בסוף השבוע שעבר ירד לראשונה מאז אפריל 2018 מתחת ל-90 נקודות 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות