אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל המשבר הפוליטי: כמחצית מעובדי הבניין הזרים יגורשו בתוך 10 ימים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

בגלל המשבר הפוליטי: כמחצית מעובדי הבניין הזרים יגורשו בתוך 10 ימים

עפ"י הוראת שעה שתוקפה פג, מכסת העובדים הזרים תרד מ-16,500 ל-8,000. הצעת החלטה, שגיבש שר הבינוי יעקב ליצמן ותכנן להעלותה בישיבת הממשלה היום, נועדה להאריך את תוקף הוראת השעה ואף להוסיף עוד 2,000 עובדים, אך לא נידונה בסופו של דבר. נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "גחמות פוליטיות עומדות לפגוע אישית באלפי רוכשי דירות שנמצאות כרגע בבנייה"

22.12.2020, 20:07 | אמיתי גזית

מכה לענף הבנייה. בתוך 10 ימים 8,500 עובדי בניין בעלי אזרחות זרה, כמחצית ממספר העובדים הזרים הכולל, יצטרכו לצאת מהמדינה. הסיבה: הצעת החלטה בעניין לא עלתה בישיבת הממשלה שהתקיימה הערב (ג') והסתיימה בשעה האחרונה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הוראת שעה שתוקפה פג, מכסת העובדים הזרים תרד מ-16,500 ל-8,000. הצעת החלטה שגיבש שר הבינוי יעקב ליצמן ותכנן להעלות אותה בישיבת הממשלה נועדה להאריך את תוקף הוראת השעה ואף להוסיף למכסה עוד 2,000 כך שבסך הכל אפשר יהיה להכניס לארץ 18,500 עובדי בניין בעלי אזרחות זרה.

תוכנן כי ההצעה תיכנס לסדר היום של ישיבת הממשלה שאמורה היתה להתקיים ביום ראשון, אך היא נדחתה. בעקבות המשבר הפוליטי הוחלט רק היום אחר הצהריים כי תתקיים ישיבת ממשלה בהולה וכנראה אחרונה לפני שהממשלה תהפוך לממשלת מעבר.

בסביבות שעה 17:00 גילו במשרד הבינוי כי ההצעה אינה מופיעה בסדר היום. גורמים בממשלה שהיו מעורבים בקידום ההצעה מסבירים כי כאשר במשרד הבינוי ביקשו להוסיפה להסדר היום, כחול לבן דרשו להוסיף גם הצעת החלטה של אחד השרים שלהם. משום שמזכירות הממשלה הגבילה את מספר הצעות ההחלטה שיעלו לדיון היום, וכנראה שגם בגלל הבהילות והמהומה, הצעת ההחלטה לא עלתה לדיון.

עובדי בניין מטורקיה בת"א (ארכיון), צילום: אוראל כהן עובדי בניין מטורקיה בת"א (ארכיון) | צילום: אוראל כהן עובדי בניין מטורקיה בת"א (ארכיון), צילום: אוראל כהן

הערכה היא כי ב-10 הימים הקרובים במשרד הבינוי ינסו לקבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה לקדם הצעת החלטה גם בממשלת מעבר או לגבש פתרון אחר. אם לא יימצא פתרון מצבת כוח האדם בענף תצומצם דרמטי דווקא במקצועות חיוניים וקשים שבהם אין תחליף מספק לזרים.

לעודד העסקת עובדים ישראלים

מכסת העובדים הזרים גדלה ל־16,500 בשנת 2015 בעקבות החלטת ממשלה שהוביל שר האוצר דאז משה כחלון. על פי ההחלטה הזו, ב־2019 מכסת העובדים אמורה הייתה להצטמק בהדרגה, אבל ביוני 2019 הממשלה קיבלה החלטה שדחתה את מועד קיצוץ המכסות בשנה.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, צילום: עמית שעל ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ | צילום: עמית שעל ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, צילום: עמית שעל

כאמור כבר עתה מכסת העובדים הזרים אמורה לקטון  ב־8,500, בשנה הבאה היא תצנח ל־5,000, וב־2022 היא אמורה להתייצב על 2,000 בלבד. המדרגות האלה נקבעו כדי לעודד העסקת עובדים ישראלים, אלה שישראלים לא מגיעים למקצועות הקשים בענף, והממשלה לא נקטה פעולות שישנו את המצב. החשש בענף הוא כי ללא עדכון המכסה קצב הבנייה יואט.

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו מסר בתגובה: "גחמות פוליטיות עומדות לפגוע אישית באלפי רוכשי דירות שנמצאות כרגע בבנייה ובנייתן תיפסק בתחילת ינואר, ועשרות אלפי משפחות שאת הדירות שלהן היה ענף הבנייה אמור להתחיל לבנות בחודשים הבאים - לאחר שראשי הליכוד וכחול לבן התנגדו לקיום דיון ממשלה הערב בהצעה לטפל מיידית במחסור הענק בעובדים בענף הבנייה והתשתיות. הדבר מתרחש יממה אחת בלבד לאחר פרסום המדינה את הנתונים העגומים על הירידה בהתחלות הבנייה ובסיומי הבניה השנה ועל העלייה הדרסטית במשך זמן הבנייה שאיששו את הטענה של משרד השיכון ושלנו, כי תוספת עובדים כעת היא הכרחית ביותר וחובת הממשלה לאשרה לאלתר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות