אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מידרוג: תיתכן הורדת דירוג לבזק לנוכח בחינת ההפחתה של תעריפי הטלפוניה צילום: אוראל כהן

מידרוג: תיתכן הורדת דירוג לבזק לנוכח בחינת ההפחתה של תעריפי הטלפוניה

מידרוג מציבה תחת בחינה עם השלכות שליליות את דירוג בזק, שעומד היום על Aa3. להערכת מידרוג, הורדת התעריפים צפויה לפגוע משמעותית בתזרים החופשי של בזק, ומכאן ביכולת שירות החוב ובפוטנציאל הקיטון בחוב הפיננסי; מנגד, התנעת פרישת הסיבים מהווה התפתחות חיובית

22.12.2020, 20:57 | אביאור אבו

מידרוג מציבה תחת בחינה עם השלכות שליליות את דירוג איגרות החוב של בזק, בעקבות הודעת משרד התקשורת על המלצתו בדבר הסדרת תעריפי הטלפוניה הנייחת של החברה, באופן שעלול לפגוע ברווח ובתזרים המזומנים שלה במידה משמעותית. דירוג בזק נכון להיום הוא Aa3.il.

קראו עוד בכלכליסט

להערכת מידרוג, הורדת התעריפים, ככל שזו תתממש במתווה המומלץ על ידי משרד התקשורת, צפויה לפגוע בהכנסותיה של בזק בטווח הקצר והבינוני, לצד פגיעה משמעותית בתזרימי המזומנים של החברה.

הכנסות בזק משירותי טלפוניה קווית הסתכמו ב-1.039 מיליארד שקל ב-2019, שהם כ-25% מהכנסות החברה בתחום התקשורת הנייחת. שינוי התעריפים המוצע צפוי להפחית את הכנסות החברה ממגזר הטלפוניה בכ-331 מיליון שקל בשנה.

מנגד, מציינת מדרוג, התנעת תוכנית פרישת הסיבים על ידי בזק מהווה התפתחות משמעותית וחיובית עבור החברה, שביכולתה להגיע לכיסוי משמעותי של משקי בית בישראל בתוך שנים ספורות. מידרוג מעריכה כי למרות התחרות הגבוהה בתחום, בזק תשמור על מעמד מוביל גם בתשתית הסיבים עם כניסה לפעילות הפרישה ובזכות יכולות ההנדסה והשירות הגבוהות שלה.

גיל שרון יו"ר בזק , צילום: אוראל כהן גיל שרון יו"ר בזק | צילום: אוראל כהן גיל שרון יו"ר בזק , צילום: אוראל כהן

עוד כותבת מדרוג כי בארבעת הרבעונים העוקבים עד ל-30 בספטמבר 2020, הסתכם התזרים החופשי המותאם של בזק "סולו" (המייצג את פעילות תחום התקשורת הנייחת, כולל טלפוניה קווית) בכ-700 מיליון שקל.

מידרוג מציינת כי התזרים החופשי מהווה את המקור העיקרי של בזק לפרעון התחייבויותיה הפיננסיות וכן משמש לתמיכה בחברות הבנות, ובעיקר החברה הבת yes. לפיכך, לדבריה, המלצות משרד התקשורת להפחתת תעריפי הטלפוניה הקווית מצביעות על פגיעה פוטנציאלית משמעותית בתזרים החופשי של בזק, ומכאן ביכולת שירות החוב ובפוטנציאל הקיטון בחוב הפיננסי.

מידרוג סבורה כי על מנת להעריך את מידת ההשפעה של המלצות משרד התקשורת על הכנסותיה של בזק ותזרימי המזומנים יש להמתין לקביעת ההחלטה הסופית של משרד התקשורת, לאחר תום השימוע.

כמו כן במסגרת תהליך בחינת הדירוג, מידרוג תבחן את השלכות הורדת התעריפים, בתרחישים שונים, על תוצאות החברה בהינתן גם תכניתה העסקית לשנים הקרובות ומהלכים ממתנים שהחברה עשויה לנקוט בהם.

חברת הדירוג מעריכה כי תוצאות הבחינה יכולות להוביל להורדת הדירוג, או לשינוי אופק הדירוג, וזאת כתלות בעוצמת הפחתת התעריפים ובהערכת מדרוג את השפעתה על מיצובה העסקי של בזק, היקף הכנסותיה וחוזקן, יחסי הכיסוי התזרימיים וגמישותה הפיננסית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות